Pasaules panorāma

D. Tramps paziņo par kampaņas uzsākšanu

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Kas notiek atbrīvotajā Hersonā?; Tramps paziņo par atkārtotu kandidēšanu prezidenta amatam

Pasaules kausu futbolā aizēno smagas apsūdzības pret Kataru

Pasaules kausu futbolā aizēno smagas apsūdzības rīkotājvalstij Katarai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Politika nav gluži nošķirama arī no sporta pasaules, un pēdējās nedēļās uzmanības centrā nokļuvusi Katara, kur tūdaļ sāksies viens no nozīmīgākajiem sporta notikumiem – Pasaules kauss futbolā. To aizēnojuši pārmetumiem Katarai par cilvēktiesību pārkāpumiem, kā arī apsūdzības, ka nozīmīgais pasākums šajā Persijas līča valstī norit tikai politiskā spiediena dēļ.

Pasaules kausa izcīņa sāksies jau svētdien, 20.novembrī, un tā ir pirmā reize, kad kāds no pasaulē populārākajiem sporta pasākumiem norit arābu valstī. To aizēno cilvēktiesību pārkāpumi, valsts naidīgie uzskati par LGBTQ kopienu, iespējama korupcija kausa norises vietas atlases procesā un citas problēmas.

Ārvalstu strādnieki, kas būvēja Kataras Pasaules kausa izcīņas stadionus un citu infrastruktūru, pakļauti skarbiem apstākļiem un diskriminācijai, bieži nav saņēmuši atalgojumu, daudzi miruši nelabvēlīgu darba apstākļu dēļ, teikts Londonā bāzētas tiesību aizsardzības grupas "Equidem" ziņojumā. Tas publicēts nepilnas divas nedēļas pirms Pasaules kausa, uz kuru plāno ierasties teju pusotrs miljons līdzjutēju, un izpelnījies plašu rezonansi visā pasaulē.

"Līdzjutējiem jāzina, ka stadionus, kuros viņi sēž, uzcēluši strādnieki, no kuriem daudzi atradušies tādos apstākļos, ko mūsdienās dēvējam par piespiedu darbu vai paverdzināšanu," teica "Equidem" direktore Indijā Namrata Radžu. "Ikvienam, kurš skatās šo turnīru, es lūgtu padomāt par to, kā viņi personiski var mainīt pasauli"

Lielākā daļa viesstrādnieku, kas būvēja Pasaules kausam nepieciešamo infrastruktūru, bijuši no Āzijas.

Daudziem, kuri zaudējuši radiniekus Tuvo Austrumu valstī, arvien ir jautājumi bez atbildēm.

Viesstrādnieka Kaširama Belbasa atraitne Nepālā Dankala Belbase uzskata, ka Katarai kā bagātai valstij būtu jāsadarbojas, bet neviens nav sniedzis nekādu atbalstu.

"Viņi [Katarā] tikai sedza ķermeņa transportēšanas izmaksas no turienes uz Katmandu," piebilda atraitne.

Katara rīkotājvalsts tiesības ieguva jau 2010. gadā, un kopš tā laika vairākkārt pievērsta uzmanība arī valsts attieksmei pret seksuālajām minoritātēm. Starptautiskā cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch" veikusi izmeklēšanu, kas pierāda, ka Kataras drošības  spēki patvaļīgi arestējuši lesbietes, gejus, biseksuāļus un transpersonas un apcietinājumā pakļāvuši viņus skaudriem apstākļiem. Uzstājoties Eiropas Parlamentā un atbildot uz apsūdzībām, Kataras pārstāvis gan norādīja, ka uz sacensībām ir gaidīti visi.

"Es šeit kā Kataras valdības pārstāvis neesmu, lai spriestu par katra cilvēka seksuālo orientāciju. Tikai vēlos apstiprināt, ka ikkatrs tiek gaidīts Katarā, lai apmeklētu spēles," uzsvēra Kataras darba ministrs Ali Bin Samikhs Al Mari. "Šī ir augstākā līmeņa komunikācija no Kataras valsts vadītāja. Tātad šī ir ļoti skaidra atbilde uz šiem jautājumiem."

Vairākas lielākās Francijas pilsētas paziņojušas, ka neuzstādīs milzu ekrānus līdzjutējiem.

To vidū ir Parīze, Marseļa un Strasbūra. Pašvaldības lēmumu skaidro ne tikai ar apsūdzībām par cilvēktiesību pārkāpumiem, bet arī ar videi nedraudzīgiem risinājumiem, piemēram, gaisa kondicionēšanas iekārtu izmantošanu tuksneša vidū.

Parīzes pašvaldības pārstāvis sporta jautājumos Pjērs Rabadans atzina, ka pareizais risinājums ir turnīru neboikotēt, jo pasaules čempionāts tāpat notiks. No otras puses, tas jāizmanto, lai uzlabotu un regulētu darba likumus Katarā, lai neatkārtotos notikušais, viņš piebilda.

Bijušais Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) prezidents Zeps Blaters uzskata, ka Pasaules kausa rīkošanas nodošana Katarai bija kļūda un slikta izvēle. Viņš jau vairākkārt apgalvojis, ka lēmums pieņemts slepena politiska spiediena rezultātā. Pēc viņa teiktā, turnīrs nodots Persijas līča valstij bijušā Eiropas futbola federāciju savienības (UEFA) prezidenta Mišela Platinī darbības dēļ, kuru savukārt ietekmējis bijušais Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, kam bijušas labas attiecības ar toreizējo Kataras kroņprinci.

Blaters Kataru kā sliktu izvēli gan nepamato ar cilvēktiesību problēmām, bet gan ar to, ka tā vienkārši ir par mazu tik lielam pasākumam kā Pasaules kauss, tādēļ tās vietā vajadzējis būt ASV, kas arī bijusi sākotnējā favorīte. 

Problēmas rada arī Kataras karstais klimats. Futbola pasaules lielākais notikums norisināsies neierastā laikā – nevis vasarā, kā ierasts, bet novembrī un decembrī, kad gaisa temperatūra vairs nav tik augsta un netiek apdraudēta spēlētāju veselība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa P
Nīderlande Nīderlande NLD
7
Senegāla Senegāla SEN
6
Ekvadora Ekvadora ECU
4
Katara Katara QAT
0
B grupa P
Anglija Anglija ENG
7
ASV ASV USA
5
Irāna Irāna IRN
3
Velsa Velsa WLS
1
C grupa P
Argentīna Argentīna ARG
6
Polija Polija POL
4
Meksika Meksika MEX
4
Saūda Arābija Saūda Arābija SAU
3
D grupa P
Francija Francija FRA
6
Austrālija Austrālija AUS
6
Tunisija Tunisija TUN
4
Dānija Dānija DEN
1
E grupa P
Japāna Japāna JPN
6
Spānija Spānija ESP
4
Vācija Vācija GER
4
Kostarika Kostarika CRI
3
F grupa P
Maroka Maroka MAR
7
Horvātija Horvātija CRO
5
Beļģija Beļģija BEL
4
Kanāda Kanāda CAN
0
G grupa P
Brazīlija Brazīlija BRA
6
Šveice Šveice SUI
6
Kamerūna Kamerūna CMR
4
Serbija Serbija SRB
1
H grupa P
Portugāle Portugāle POR
6
Dienvidkoreja Dienvidkoreja KOR
4
Urugvaja Urugvaja URU
4
Gana Gana GHA
3

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti