Šaha federācijas prezidenta amatā ievēl bijušo Krievijas politiķi Dvorkoviču

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Jau otro termiņu Starptautiskās Šaha federācijas jeb FIDE prezidenta amatā strādās bijušais Krievijas politiķis Arkādijs Dvorkovičs. Indijā notiekošajā ģenerālasamblejā krievu neatbalstīja tikai 22 no 179 nacionālajām federācijām. Krievijas un Baltkrievijas šahisti starptautiskos šaha turnīros nedrīkst piedalīties zem savas valsts karoga, bet to atļauts darīt individuāli, neitrālā statusā. Lai gan Dvorkoviča atbalsts palikšanai FIDE prezidenta krēslā bija pārliecinošs, sabiedrībā tas radījis neizpratni, kā bijušais Krievijas politiķis var turpināt vadīt sporta organizāciju.

Ar pārliecinošu vairākumu – 157 balsīm – uz nākamajiem četriem gadiem Starptautiskās Šaha federācijas vadībā ievēlēts Dvorkovičs. Dvorkovičs bija Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva palīgs, vēlāk – premjerministra vietnieks. Taču, kopš amatā nu jau uz ceturto termiņu ir pašreizējais prezidents Vladimirs Putins, Dvorkoviča pakalpojumi Kremlī beigušies. Pērnā gada janvārī strādāt šaha federācijā bijušais politiķis uzaicināja arī Danu Reiznieci-Ozolu. Viņa pilda rīkotājdirektores un valdes priekšsēdētāja vietnieces amata pienākumus.

Bijušais Krievi'jas politiķis kļūst par FIDE prezidentu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Reizniece – Ozola Latvijas Radio norādīja, ka Dvorkovičs jau sen nav saistīts ar politiku.

Kopš kara sākuma organizācija ir atteikusies no Krievijas sponsoriem. Arī šaha federācijas olimpiāde, kas sākumā bija plānota agresorvalstī, šobrīd notiek Indijā. Ģenerālasamblejā uz prezidenta krēslu kandidēja arī Ukrainas pārstāvis Andrijs Barišpolecs un francūzis Bahars Kuatlī. Tikmēr no cīņas izstājās bijušais pasaules čempions Višvanatans Anands no Indijas; viņš kļuva par prezidenta vietnieku. Ukrainis Barišpolecs saņēma 16 valstu atbalstu, pirms balsojuma savā uzrunā viņš akcentēja, ka Dvorkovičam ir ciešas saiknes ar Krievijas valdību. Tagadējais prezidents oponēja, ka viņam bijusi skaidra nostāja Ukrainas kara jautājumā, atbalstot lēmumu ierobežot Krievijas ietekmi federācijā.

Federācijas prezidenta vēlēšanās viena balss bija arī Latvijai, taču Šaha federācijas ģenerālsekretārs Toms Kalniņš pirms balsojuma lauza roku, tādēļ nevarēja paust savu viedokli. Lai izvairītos no spekulācijām, federācija arī atteicās sniegt atbildi, kuru no kandidātiem Latvijas pārstāvis būtu atbalstījis. Lai gan balsojums par prezidentu bija aizklāts, bijušais pasaules čempions Garijs Kasparovs raidījumā “Breakfast Show” apgalvoja, ka Latvija balsojusi par Dvorkoviču. Tikmēr Kalniņš Latvijas Radio norādīja, ka, iespējams, federācija uzsāks tiesu darbus par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Dvorkoviču ar panākumu apsveica arī Krievijas Šaha federācijas vadītājs Andrejs Filatovs. Medijam TASS viņš norādīja, ka uzvara nozīmē Krievijas pieņemšanu un to, ka valsts ir tālu no izolācijas. Tikmēr Krievijas federācija pirmdien paziņoja, ka veidos darba grupu, lai uzsāktu diskusijas par iespējamu komandu atgriešanos FIDE turnīros. Taču jau kopš konflikta uzsākšanas Starptautiskā Olimpiskā komiteja aicinājusi neaicināt Krievijas un Baltkrievijas sportistus uz sacensībām.

Savukārt Dana Reizniece-Ozola neizslēdz iespēju, ka nākamajās vēlēšanās kandidēs uz prezidentes krēslu.

Arī šajās vēlēšanās viņa apsvērusi šādu iespēju, bet tai pašā laikā esot jāsaprot, ka tas nav tikai liels gods, bet arī liela atbildība.

Pirms četriem gadiem ASV Dvorkoviču iekļāva Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvināto personu sarakstā. Tas veidots ar domu identificēt personas, kas guvušas labumu Putina valdīšanas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti