Latvijas valstsvienību spēles izklīst pa dažādām apraides platformām, mediju uzraugi sola risinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas futbola valstsvienības spēles kopš vasaras sākuma nav pieejamas bezmaksas televīzijas apraidē, bet gan tikai tiešsaistes platformā internetā, kas vismaz daļai skatītāju dažādu apsvērumu dēļ var liegt redzēt nacionālās izlases mačus. 

Futbols Latvijā piedzīvo zināmu renesansi – pašreizējie virslīgas čempioni RFS spēlē Eiropas Futbola federāciju savienības (UEFA) Konferences līgā, piepildot skatītāju tribīnes stadionā. To pašu pēdējā laikā paveic arī nacionālā izlase, kas pat pret Eiropas futbola pastarīšiem spēj savākt tādu skatītāju skaitu, kāds pirms dažiem gadiem nebija iedomājams. 

Ne visas Latvijas valstsvienību spēles redzamas bezmaksas televīzijā
00:00 / 08:59
Lejuplādēt

Tomēr kopš jūnija nacionālās futbola izlases spēles nav redzamas klasiskajā televīzijas apraidē, bet tikai tiešsaistes platformā "Viaplay". Uzņēmums ir iegādājies tiesības translēt spēles Baltijas reģionā un tādējādi pārraides drīkst organizēt pēc saviem ieskatiem, pakļaujoties valsts likumdošanai.

Raidtiesības nozīmē atļauju oficiāli pārraidīt spēles konkrētā reģionā. Translējot spēles tiešsaistes platformā, nav pārkāpti pašreizējie likumi un Ministru kabineta noteikumi, jo "Viaplay" spēles piedāvā skatīties bez maksas, pirms Latvijas futbola izlases mačiem reģistrējoties platformas tīmekļa vietnē.

"Viaplay" sporta vadītājs Baltijas reģionā Olafs Jākabsons stāstīja, ka uzņēmums darbojas pēc biznesa principiem, domājot par savas platformas attīstību. Uzņēmumam darbojoties brīvā tirgū uz biznesa pamatiem, neviens nebūs gatavs atdot konkurentam daļu peļņas, sacīja Jākabsons. Viņš ir pārliecināts, ka "Viaplay" likuma prasības izpildīja, jo futbola izlases spēles bija redzamas bez maksas un interneta saturu var skatīties arī televizora ekrānā.

Jākabsons arī norādīja, ka "Viaplay" gatavo jaunumus, lai skatītājiem atvieglotu maču skatīšanos, taču sīkākas detaļas atklāt pagaidām nevēlējās.

Situācija, ka nacionālās izlases spēles nav redzamas televīzijā, bet gan tikai tiešsaistes platformā, nav palikusi bez ievērības – gan jūnijā, gan septembrī par to neapmierinātību pauda daudzi sociālās saziņas lietotņu lietotāji.

Situācija neapmierina arī Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP).

Padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš norādīja, ka tiek gatavotas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, lai futbola un citu sporta veidu Latvijas nacionālās izlases būtu skatāmas bezmaksas televīzijas apraidē 95% valsts iedzīvotāju.

"Mēs [NEPLP] iniciējām Izglītības un zinātnes ministrijā ideju, ka ir jāveic grozījumi Ministru kabineta noteikumos attiecībā uz to, ka nacionālo izlašu spēlēm ir jābūt pieejamām bezmaksas zemes apraidē," teica Āboliņš. "Respektīvi, viņas [pārraides] var būt arī internetā, bet paralēli viņas ir jārāda arī kādā no četrām programmām, kas ir bezmaksas zemes apraidē."

Ministru kabineta noteikumi nosaka Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgus notikumus raidīt bezmaksas televīzijas apraidē –

starp tiem ir Dziesmu svētki, Nacionālo bruņoto spēku militārās parādes un vēl vairāki citi notikumi. Sportā šī prasība attiecas uz ziemas un vasaras olimpiskajām spēlēm, pasaules čempionātu hokejā, Pasaules kausu un Eiropas čempionātu futbolā, kā arī uz pasaules un Eiropas čempionātiem olimpiskajos sporta veidos, kas notiek Latvijā.

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītājs Edgars Severs paskaidroja, ka noteikumos varētu iekļaut vismaz vienu punktu, ka televīzijā būtu jārāda pieaugušo nacionālo izlašu spēles starptautiskās sacensībās olimpiskajos komandu sporta spēļu veidos. Tas aptvertu ne tikai augstākā līmeņa turnīrus, bet arī, piemēram, Nāciju līgu futbolā.

Pēc NEPLP vadītāja Āboliņa teiktā, grozījumi jau pāris nedēļu laikā varētu tikt virzīti izskatīšanai valdībā. Pēc izmaiņu pieņemšanas nacionālo izlašu spēles būs jārāda arī bezmaksas zemes apraidē.

"Tas nekādā veidā neietekmēs tos pakalpojumu sniedzējus, kas iegādājušies šīs [raidīšanas] tiesības, jo viņi varēs turpināt rādīt tur, kur viņi rāda," teica Āboliņš. 

Severs gan īpaši uzsver, ka mērķis ir parūpēties, lai nacionālās izlases varētu redzēt visi valsts iedzīvotāji, taču par to, kā tas tiek nodrošināts tehniski, jādomā raidtiesību turētājam, izvēloties labāko risinājumu gan savām biznesa interesēm, gan arī izpildot noteikumus.

Prioritāte ir nodrošināt nacionālo izlašu spēļu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, bet jautājuma tehniskā puse būtu raidīšanas tiesību turētāju ziņā.

Daudzviet Eiropā nacionālo futbola izlašu spēles translē sabiedriskās televīzijas vai kanāli, kas brīvi pieejami visiem iedzīvotājiem, tomēr tas tā nav visur. Arī abās pārējās Baltijas valstīs Lietuvā un Igaunijā spēles translē "Viaplay". Latvijā ilgus gadus bija ierasts, ka nacionālo izlašu spēles translē Latvijas Televīzija (LTV), tomēr LTV Sporta nodaļas vadītājs Andris Ušackis paskaidroja, ka sabiedriskajai televīzijai kļūst arvien grūtāk konkurēt ar tiešsaistes platformām, kurām ir lielāka finanšu rocība un iespējas vienlaicīgi translēt vairāk notikumu.

"Viaplay", ienākot Latvijā, ieguldīja ļoti lielu naudu futbolā, uzpērkot licences lielā apjomā, līdz ar to veicinot konkurenci tirgū un paceļot cenas, paskaidroja Ušackis. "Viaplay" investīcijas, visticamāk, atmaksāsies tikai pēc vairākiem gadiem, bet pašreizējo situāciju veicinājusi Eiropas Futbola federāciju savienība (UEFA), pārdodot ļoti lielas spēļu pakas.

LTV interesē Latvijas spēles, svarīgākie mači un finālturnīrs, bet no lielās piedāvājumu pakas ar visu grupu spēlēm, kas ir pievilcīgi sporta kanāliem un interneta platformām, sabiedriskajam medijam izvilkt atsevišķas spēles praktiski nav iespējams. 

Ušackis atzīmēja vienu no tuvākajā laikā risināmajiem jautājumiem tieši raidtiesību jomā, proti, kur un kā translēt 2024. gada Eiropas čempionāta finālturnīru futbolā. Latvijas izlases rezultāti neliecina par ļoti labām iespējām kvalificēties finālturnīram, uz ko raidtiesības pieder "Viaplay". Ministru kabineta noteikumi pašreizējā redakcijā pieprasa, lai šis turnīrs būtu pieejams bezmaksas apraidē, un domājams, ka arī papildinātajā redakcijā šis punkts netiks mainīts.

"Mums patiesībā nav variantu nopirkt tikai to, kas interesē Latvijas skatītāju," uzsvēra Ušackis. "Jautājums ir vietā, kāpēc Latvijas likumdošanā nav tā, ka, piemēram, Latvijas futbola vai basketbola izlases spēles jārāda brīvā ētera televīzijā ar 95% redzamību, kā tas ir izdarīts ar olimpiskajām spēlēm, Pasaules kausu futbolā, Eiropas čempionātu futbolā un tamlīdzīgi. Ir jautājums par 2024. gada Eiropas čempionātu, mēs esam ar viņiem ["Viaplay"] runājuši un interesējušies, viņi ir iegādājušies šīs tiesības, un mēs esam uzdevuši jautājumu: "Hei, kā jūs izpildīsiet Latvijas likumus?""

Ja Latvijas nacionālās izlases, visticamāk, arī turpmāk varēsim redzēt bezmaksas apraidē, tad tādas sacensības kā UEFA Čempionu līga, Pirmā formula (F-1), Nacionālā hokeja līga (NHL) un daudz kas cits nākotnē, visticamāk, būs jāskatās par maksu. Šāda tendence vērojama visā pasaulē. Arī Latvijā televīzijas pakalpojumu sniedzēji sadarbojas ar dažādām platformām, kas nodrošina šīs pārraides, klientiem piedāvājot tās abonēt par papildu maksu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti