Latvijas studenti ASV augstskolās atrod ceļu uz augsta līmeņa sportu un izglītību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sports un mācības ir allaž aktuāls temats, jaunajiem sportistiem tiecoties paralēli studijām kvalitatīvi trenēties un kāpināt meistarību savā iemīļotajā sporta veidā. ASV ir studiju maksas atlaides perspektīviem sportistiem, kas pārstāv savu augstskolu, un to izmanto apmēram 20 Latvijas vieglatlētu, tikpat basketbolistu un 10 hokejistu, kā arī mazāka pārstāvība ir citos sporta veidos.

Lai studētu tālu prom no mājām, sportistam ir vajadzīgs ne tikai talants un spēja ieinteresēt ASV augstskolu segt mācību izdevumus, bet jābūt arī ļoti mērķtiecīgam, lai spētu apvienot sportu ar mācībām. Šopavasar jau izskanēja Amerikā panākumus guvušu divu Latvijas jauniešu vārds. Vieglatlēte Kristīne Blaževiča un basketboliste Aleksa Gulbe abas ir no sportiskām dinastijām un abām ir nopietni mērķi. 

Latvijas atlēti izmanto iespējas sportot un mācīties ASV augstskolās
00:00 / 05:46
Lejuplādēt

Basketboliste Gulbe guva 11 punktus Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) pirmās divīzijas izslēgšanas turnīra jeb "Marta trakuma" trešās kārtas spēlē, veicinot Blūmingtonas Universitātes komandas vēsturisku panākumu, iekļūstot labāko astotniekā.

Gulbe pastāstīja, ka komanda paļaujas uz viņas prasmēm aizsardzībā. Galvenais ir būt pārliecinātai par sevi un jāpaļaujas arī uz komandas spēku, paskaidroja basketboliste. 

Sportiskās dinastijas bieži nosaka bērna mērķi dzīvē, vai vismaz vecāku piemērs ir rosinošs.

Tā bija gan Kristīnei, kuras abi vecāki bija trīssoļlēcēji, turklāt māte Jeļena Blaževiča Atlantas olimpiskajās spēlēs izcīnīja 8 vietu. Aleksas mamma spēlēja titulētajā TTT komandā, tēvs Mareks Bajārs bija jauniešu un pieaugušo komandu basketbola treneris. Viens no vecvecākiem Arkādijs Bajārs strādā par basketbola treneri Talsos, bet otrs ir ilggadējais handbola izlases treneris Andris Gulbis.

Savukārt Kristīne mācījusies Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā. Vispirms nodarbojusies ar modernajām dejām, tomēr sports guvis virsroku un viņa nonāca pie trenera Anda Austruma un Natālijas Čakovas. Vieglatlēte Blaževiča saskata, ka

Latvijā apvienot sportu ar mācībām būtu grūtāk, jo treniņiem īsti neatliktu laiks, turpretim ASV augstskolas ļoti atbalsta sportistus un respektē viņu vajadzības. 

ASV studējošo augstākā līmeņa sacensībās vieglatlētikā Teksasas universitātes Ostinā pirmkursniece Blaževiča piecās disciplīnās laboja personisko rekordu, sakrāja 5813 punktus septiņcīņā un nedēļas nogalē izcīnīja otro vietu. Februāra beigās viņa triumfēja NCAA "Big 12" konferences čempionātā pieccīņā, turklāt sasniegtais rezultāts (4213 punkti) ļāva pietuvoties Latvijas daudzcīņas leģendas Lauras Ikaunieces iespētajam pirms 20 gadu sliekšņa.

Blaževiča uzskata, ka arī sapnis par Tokijas olimpiādi ir reāls, jo ar maksimāli labāko sniegumu varētu iekrāt nepieciešamo punktu skaitu. Tomēr vairāk viņa koncentrējas U-23 Eiropas čempionātam. 

Covid-19 situācija pasaulē, protams, ietekmē arī studentu dzīvi.

Attālināti mācoties un pēc grafika trenējoties, nav iespējams iepazīt pat savus kursa biedrus.

Kristīne pastāstīja, ka noteikumi stingri, bet treniņi notiek gan stadionā, gan sejas maskās svaru zālē. Visas mācības ir tiešsaistē, tādēļ viņa pazīst tikai sportistus, bet nezina nevienu studentu no akadēmiskās vides. 

Studējot tālu no mājām, jaunieši iegūst lielāku patstāvību, izmanto parasti labākos treniņu apstākļus un bieži vien iegūst arī spēcīgākus sparinga partnerus. Katram ir savs sportiskais mērķis un jāvēl, lai arī veiksme tam ir sabiedrotā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti