Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

"Ghetto" futbols izbrauc no Rīgas

Kā Grīziņkalnā noslēdzās vēsturē pirmais Eiropas ielu futbola čempionāts – «Ghetto Football» Eirolīga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

"Ghetto Football" Grīziņkalnā jau ir vairāk nekā 10 gadus, taču beidzot ir pieņemts lēmums šo Eiropas sportu – ielas futbolu, apvienot un popularizēt. Pirmā "Ghetto Football" Eirolīgas sezona 3x3 futbolā norisinājās 11 Eiropas valstīs un fināls notika jūnija sākumā Grīziņkalnā. Latvijas Televīzijas ''Sporta studija'' noskaidroja, kas ielu futbolu padara īpašu un kāds ir plāns Eirolīgas nākotnes attīstībai.

Grīziņkalns jau vairāk nekā 10 gadus ir epicentrs Latvijas urbānajam sportam, un visbiežāk to asociē ar ''Ghetto Games'' basketbolu. Taču ne mazāk populārs ir ''Ghetto Futbols'' jeb ielu futbols, kuru spēlē 3 pret 3 slēgta tipa laukumā ar mazākiem vārtiem. Ielu futbolā vārtus var gūt tikai ar meistarību, un tieši tas daudziem liek sporta veidu raksturot kā mežonīgu un skarbu. 

Žans Dusts, viens no slavenākajiem Nīderlandes ielu futbolistiem, sporta veidu raksturoja kā vairāku sportu apvienojumu. ''Šāda veida futbolā ir apvienota – ielu māksla, cīņas sports, telpu futbols. Nedaudz no visa un visi no visurienes – no Eiropas – ir šeit, lai sacenstos,'' pastāstīja Dusts.

Skatoties uz sporta augošo popularitāti, ''Ghetto Games'' uzsāka projektu, kas šādā veidolā līdz šim nebija noticis – ielu futbola Eirolīgu, kas pulcēja vairāk nekā 1000 talantīgu ielu futbolistu.

Antons Semeņaks, "Ghetto Football" kustības vadītājs, atzīst, ka plāns par Eirolīgu radies jau vairākus gadus atpakaļ, taču visu izjauca Covid-19 pandēmija. ''Mums vajadzēja to izdarīt pirms diviem gadiem, bet sākās pandēmija, tad atkal pandēmija. Četras reizes pārcēlās, divas reizes noplīsa fūre – viss bija pret to, lai vispār Eirolīga notiktu. Pandēmija, protams, nav mūsu vaina, bet tā sākās 3 dienas pirms izbraukšanas uz Barselonu, kas bija mūsu pirmā pietura,'' pastāstīja Semeņaks. Šogad gan beidzot izdevās visu saplānot un izbraukt uz Romu, kur notika pirmais turnīrs. Pēc pirmā turnīra radās pārliecība, ka ideja strādās un to varēs realizēt līdz galam.

Semeņaks arī pastāstīja, ka šāda veida pasākums ir iespējams tikai ar palīdzību no partneriem un labiem kontaktiem ārzemēs. Viens ir izveidot turnīru, bet ir jāspēj panākt arī to, ka spēlētāji turnīru atzīst par labu. Tāpēc tika veidoti turnīri ārzemēs, kas piesaistīja jaunas komandas un nodeva idejas par ielu futbolu turnīriem arī ārzemju organizatoriem.

Latviešu izveidoto projektu atzinīgi novērtē visi tā dalībnieki, uzsverot, ka šāda veida turnīri ļauj ielu futbolam ieiet nākamajā līmenī.

Ielu futbola Eirolīgas finālturnīrā Grīziņkalnā piedalījās katra Eiropas posma labākās komanadas gan vīru, gan dāmu konkurencē. Komandas cīnījās par pirmo Eiropas ielu futbola čempionu titulu. Dāmu konkurencē uzvarēja Dānijas komanda, savukārt vīru konkurencē – ''Players Home'' komanda no Nīderlandes, kas finālā pieveica Latvijas ''TGK'' komandu.

Liela loma sporta veida attīstībā un popularitātē ir sociālajiem medijiem – ielu futbola zvaigznes savus trikus liek internetā, kur tos redz visa pasaule.

Šie ielu futbola meistari iedvesmo tos, kas grib sākt spēlēt futbolu, un popularizē gan sporta veidu, gan turnīrus.

"Ghetto Football" kustības vadītājs Antons Semeņaks uzskata, ka latviešiem ir izdevies apvienot vairākas ielu futbola kustības vienā. ''Tā puzle bija izmētāta, un mēs viņu salikām kopā. Varbūt nav skaidrs, kas uz tās puzles ir, bet mēs viņu esam sākuši likt kopā, vismaz man tā šķiet. Man par to ir milzīgs prieks,'' stāsta Semeņaks. Viņš arī piebilda, ka valstīm savā starpā būtu vairāk jādraudzējas, nevis katram jāsēž savā stūrī un jātaisa savs formāts.

''Ir daudz nezināmā, bet tā sezona turpināsies. Mēs pavisam noteikti redzam skaidru virzienu tam, kā šis var strādāt, kā šis formāts var paplašināties, un ir skaidri redzams tas, ko mēs ar šo visu gribam darīt tālāk,'' par ielu futbola Eirolīgas nākotni teic Semeņaks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti