Dāvis Bertāns starp Porziņģi un Biedriņu. Latvijas sportistu naudīgāko līgumu tops

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Profesionāli sportisti ir tādi paši darbinieki kā ikviens cits strādājošs cilvēks. Daļa viņu ikdienas darba paliek neredzama, taču tas, ko redz tūkstošiem sporta līdzjutēju visā pasaulē, ir šī ikdienas darba rezultāts. Tā kā sporta industrija ģenerē milzīgu interesi, publicitāti un ienākumus, tās darbinieki ir ļoti labi apmaksāti. Dāvis Bertāns novembrī vienojās par vienu no visu laiku lielākajiem līgumiem Latvijas sportā, kur gan arī iepriekš bija vairāki ļoti iespaidīgi ieraksti.

Dāvja Bertāna jaunais līgums ar Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) klubu Vašingtonas "Wizards" latvietim nākamajos piecos gados nodrošinās 80 miljonus dolāru (67 miljonus eiro). 

Tas šo darījumu padara par otru ienesīgāko līgumu Latvijas sporta vēsturē. Priekšā Bertānam Latvijas sportistu lielāko līgumu sarakstā aizsteidzies tikai Kristaps Porziņģis, kura vienošanās Dalasā ar "Mavericks" ir gandrīz divreiz iespaidīgāka – piecos gados 158 miljoni dolāru. 

Jaunā vienošanās Bertānam tik un tā ir pozitīvi vērtējama, sniedzot ilgtermiņa stabilitāti un dubultojot algu. Ziemeļamerikā par šo līgumu domas dalījās, vieniem uzskatot, ka rūjienietis ir nedaudz pārmaksāts, savukārt basketbola eksperts Reinis Lācis pauda, ka tik liela nauda ir jāmaksā, lai paturētu tāda kalibra spēlētāju kā Bertāns, ko apliecina arī citi 2020. gada rudenī veiktie darījumi.

"[Bertāna] tirgus vērtība ir atbilstoša, salīdzinot ar citiem noslēgtiem līgumiem," teica Lācis. "Viņš [Bertāns] ir parakstījis līgumu par savu tirgus cenu. Viņš to ir nopelnījis, un tas ir atbilstoši, bet ne vienmēr līdzjutēji skatās uz to tāpat, ja nenāk uzvaras."

Trīs visu laiku lielākie līgumi Latvijas sportā bijuši tieši basketbolistiem –

jau iepriekš minētie Porziņģa un Bertāna darījumi ir lielākie, bet līdz šim trešais lielākais līgums ticis Andrim Biedriņam, kurš 2008. gadā ar Goldensteitas "Warriors" vienojās par 54 miljoniem dolāru uz sešiem gadiem.

Salīdzinot dažādos gados slēgto līgumu summas, būtu arī jāņem vērā dolāra pirktspējas kritums laika gaitā. Pēc ASV Darba statistikas biroja oficiāliem datiem, 54 miljoni dolāru 2008. gadā atbilst 65 miljoniem dolāru 2020.gadā. 

Ceturto pozīciju Latvijas sportā lielāko līgumu sarakstā ieņem hokejists Sandis Ozoliņš. Leģendārais Latvijas hokeja aizsargs 2000.gada vasarā parakstīja piecu gadu 25,5 miljonu līgumu ar Karolīnas "Hurricanes". Ozoliņš tobrīd bija viens no labākajiem uzbrūkošajiem aizsargiem un vairākuma speciālistiem pasaules hokejā, kļūstot arī par vienu no tobrīd apmaksātākajiem aizsargiem Nacionālajā hokeja līgā (NHL). Viņa līgums bija vairākas reizes lielāks nekā paša Ozoliņa vai Artūra Irbes iepriekš noslēgtie darījumi, un tobrīd tas bija lielākais līgums Latvijas sporta vēsturē, saglabājot šo statusu astoņus gadus.

Pēc pirktspējas paritātes Ozoliņa līgums atbilstu 38 miljoniem dolāru 2020. gadā.

Ozoliņa līdzgaitnieks un sporta žurnālists Armands Puče uzsver, ka visi lielie līgumi ir atspulgs spēlētāja talantam un pienesumam, ko viņš sniedz komandai laukumā.

"Maksā par atšķirīgo, jebkurā biznesā, ja atšķiries, tu vari izdzīvot," teica Puče. "Sanda gadījumā jau no laika gala bija tā, ka viņš NHL laukumos bija izteikti uzbrūkošs aizsargs, kurš bija pārgalvīgs, kuram varbūt atsevišķos gadījumos netrīcēja rokas tik daudz kā citiem. Viņa tirgus vērtību pastiprināja gan Stenlija kauss, gan [paša] statistika."

Skaidrs, ka lielos līgumus ar darbu treniņos un laukumā nopelna paši sportisti, taču šajā stāstā bieži vien nenovērtēti ir viņu pārstāvji jeb aģenti.

Dāvim Bertānam viens no lielākajiem līgumiem Latvijas sporta vēsturē
00:00 / 05:27
Lejuplādēt
Tieši aģenti ir tie, kuri klauvē pie klubu menedžeru durvīm un dara visu iespējamo, lai panāktu izdevīgākus nosacījumus saviem klientiem. Ozoliņa aģents Pols Teofanuss NHL menedžeru aprindās ir pazīstams kā ārkārtīgi sīksts un ļoti prasmīgs sava aroda speciālists, allaž panākot to, ko vēlas viņa klienti.
 

Basketbola apskatnieks Lācis uzsver, ka arī Bertāna jaunajā līgumā teicamu darbu paveicis viņa aģents, kurš Dāvja spēli laukumā sekmīgi pratis pārvērst ciparos uz papīra. Ja arī visas indikācijas bija par Bertānam gaidāmu ienesīgu līgumu, tomēr tā piecu gadu termiņš nav tipisks scenārijs spēlētājam, kas nav Zvaigžņu spēles dalībnieks, paskaidroja Lācis. Bertāns tādējādi pēc atalgojuma NBA ir nonācis ļoti solīdā kompānijā. 

Starp 10 lielākajiem līgumiem Latvijas sportā četri pieder hokejistiem –

bez Ozoliņa topā ir arī Artūrs Irbe, Zemgus Girgensons un Elvis Merzļikins. Pārējās sešas vienošanās ir basketbolistiem – trīs no 10 lielākajiem līgumiem Latvijas sportā pieder Porziņģim, divi – Dāvim Bertānam, bet viens – Andrim Biedriņam. Visiem 10 lielākajiem līgumiem Latvijas sportā ir kas kopīgs – tie parakstīti, spēlējot kādā no Ziemeļamerikas lielajām sporta līgām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti