Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

TTT atgriešanās uz Eiropas skatuves

Kļūšana par mammu nenozīmē karjeras beigas augstākā līmeņa sportā

Kļūt par māmiņu un atgriezties pasaules līmenī. Četru izcilu Latvijas sportistu pieredze

Rūpēties par bērnu un vienlaicīgi būt vislabākajai profesionālei darbā ir sarežģīts uzdevums ikvienai māmiņai. Nesen ģimenes pieaugumu sagaidīja vairākas izcilas Latvijas sportistes, kuras nu gatavojas atgriezties augstākā līmeņa sporta apritē un Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja gan par saldo pieredzi, gan pārbaudījumu brīžiem, kas tomēr nav samērojami ar sirds ieguvumiem. 

ĪSUMĀ:

Uz mūsu planētas mājo nu jau ir vairāk nekā astoņi miljardi cilvēku un katrs ir unikāls kā izskatā, tā raksturā. Runā, ka vecākus mēs neizvēlamies, bet – ej nu sazini, kā patiesībā ir. Kāds piedzimst lauksaimnieku vidē, cits – tenisistu ģimenē, vēl kādam trāpās politiķu aprindas, bet cits jau no bērnu dienām uzaug mūziķu sabiedrībā.

Ļoti daudz kas kopīgs ir mammām – profesionālām sportistēm, kuras pēc bērniņa laišanas pasaulē atgriežas savā profesionālajā vidē.

Cīkstone Anastasija Grigorjeva sportā atgriežas pēc otrās bērna pauzes. Pirms pieciem gadiem viņai piedzima dēls, pirms pieciem mēnešiem – meita. 

"Es jūtos forši, tiešām. Tāds prieks, ka var kaut kur izrauties – uz treniņu pavingrot," pastāstīja Grigorjeva. "Dekrētā māmiņām tas ir ļoti vajadzīgs – iziet kaut kur ārpus tās slodzes. Tu visu laiku pieskati bērnu, jūties visu laiku atbildīgs. Nāc uz treniņu, un vienkārši… Ja agrāk es gāju uz treniņiem nostrādāt, tad tagad eju uz treniņiem izklaidēties."

Pasaules tūrē drīzumā atgriezīsies tenisiste Anastasija Sevastova. Viņa visu laiku uzturēja sevi formā un saveda kārtībā plecu, kas pēdējos gados traucēja normāli servēt. Anastasija plānoja atgriezties jau septembrī, bet nācās veikt meniska operāciju.

Lai cik ļoti Sevastovai patiktu teniss, ģimene un bērna audzināšana viņai ir pavisam citas kategorijas vērtība. 

"Izaicinājums ir interesants – nekad tāds nav bijis, bet tiešām tas ir skaistākais, kas man dzīvē sanācis," atzina Sevastova. "Protams, bērni – tas ir kaut kas cits. Tā ir ģimene, un tas ir svarīgāk nekā tas, ko es tur vinnēšu. Turnīri ir forši, teniss ir foršs, bet teniss ir tikai kādus 20 gadus. Bērni ir visu dzīvi."

Francijas kluba "Charney Basket" basketbolistes Kates Vilkas dēlam ir pusotrs gads, un nopietniem treniņiem viņa pievērsās teju pusgadu pēc dzemdībām. Kļūšana par mammu Katei bija sens un iepriekš zināms ceļš, neraugoties uz profesionālas sportistes gaitām. 

"Man bija ļoti viegls lēmums, jo jau 18 gados es zināju, ka es pirms 27 gadiem vēlos pirmo bērniņu," pastāstīja Vilka. "Tad nospēlēju sezonu Beļģijā, ļāvu ķermenim atpūsties no sezonas beigām. Attiecīgi no maija līdz augustam īsti neinteresējos par basketbolu, negāju zālē. Ļāvu ķermenim sagatavoties, jo zināju, ka tam ir bijusi diezgan liela slodze gan mentāli, gan fiziski. Un tad arī viss salikās, notikās."

Biatloniste Baiba Bendika pakāpeniski palielina treniņu slodzes un jau nepilnus divus mēnešus pēc dzemdībām plāno atgriezties sacensību apritē.

Baiba Bendika
Baiba Bendika

"Tagad mums ir aptuveni pusotrs mēnesis – sākums mums abiem bija ļoti sarežģīts, smags," savu pieredzi atklāja Bendika. "Diemžēl abiem ar veselības problēmām, bet šobrīd abi jūtamies labi un izbaudām Zviedrijas ziemu un viens otra kompāniju. Šobrīd sūdzēties nevaram."

Cīkstones Grigorjevas treneris Armands Zvirbulis uzsvēra, ka Anastasijas attieksme nav mainījusies ne pirms, ne pēc pirmā vai otrā bērniņa piedzimšanas. Pielāgoties gan vajadzēja apkārtējiem treniņu vidē.

"Armands ļoti pielāgojas grafikam," paskaidroja Grigorjeva. "Tagad ar otro bērnu varbūt ir nedaudz vieglāk prognozēt, kad bērns pačuč, bet ar pirmo bērnu tiešām atceros, ka sparingpartneris Armands sēdēja mašīnā un gaidīja, kad es uzrakstu: "Pēc 15 minūtēm tiekamies zālē.""

Treneris Zvirbulis neslēpj, ka cīkstone ar bērniņu sākotnēji raisīja nelielu kultūršoku.

"Kad uz nometnēm braucām, atnāk uz treniņu Anastasija ar visu bērnu, noliek viņu un trenējas. Tas likās kaut kas nepieņemams," teica Zvirbulis. "Apmēram kā sešdesmitajos gados, kad autobusā pie baltajiem iekāpa melnais. Visiem bija šoks – kas te tagad notiek?"

Visi jaunie vecāki ļoti labi zina, cik ātri spēj sabrukt rūpīgi izkaltie dienas plāni, bet grūtajos brīžos ļoti būtiska loma ir tēviem un līdzcilvēkiem. Audzinot mazos priekšniekus, bez sarežģījumiem neiztikt.  

Kate Vilka ar dēliņu
Kate Vilka ar dēliņu

Basketbolistei Vilkai lielākie izaicinājumi ir naktīs.

"Kad tev ir dziļais miegs, un pamostas [bērns] ap diviem. Kaut kā izsit no tā miega, tad ir tāda dusma," pastāstīja Vilka. "Ne jau tā, ka "kāpēc", bet man tā nāk miegs, es gribu būt viena. Ne jau tā, ka mani visi besī, bet kaut kā jau aiziet nogurums projām."

Arī cīkstonei Grigorjevai bijuši gana traki pārbaudījumu brīži. 

"Man pat ir video ieraksti – es treniņā taisu pēdējos uzdevumus, un man blakus stāv bērns un vienkārši bļauj," sacīja Grigorjeva. "Es saprotu, ka nevaru atlaist trenažieri, jo man viss būs jāsāk no jauna."

Sevastova gan uzsver, ka viss negatīvais diezgan ātri pagaist. "Ja viņa paskatās uz tevi, pasmaida, tas sliktākais un grūtākais aizmirstas baigi ātri," uzsvēra tenisiste.

Biatloniste Bendika apzinās, ka dzīvē ir pavērušās citas un vēl lielākas prioritātes.

"Jā, tas sports varbūt paliek gana liela prioritāte, bet vairs ne pati svarīgākā. Tāpēc psiholoģiski arī varētu būt vieglāk," vēl vienu māmiņas pozitīvo ietekmi atklāja Baiba.

Grigorjeva slavē ikvienu māmiņu par spēju ik mirkli tikt galā ar milzu slodzi. 

"Mums, katrai mammai, jāpaslavē sevi par to, ka mēs izdzīvojām šo dienu, ka mēs visi esam dzīvi un vēl morāli gatavi nākamajām dienām," atzina Grigorjeva. "Es vienkārši apbrīnoju katru mammu – tas tiešām ir liels darbs, liela morālā slodze. Katru dienu, katru sekundi tik un tā domā par savu bērnu – tā ir liela spriedze."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti