Polijā atklāj trešās Eiropas spēles, vērienīgo sacensību identitātes meklējumi turpinās

Krakovā trešdien atklās vērienīgas trešo reizi rīkotās Eiropas spēles, kas 11 dienas ilgs arī Polijas dienvidu pilsētai apkārtējā Mazpolijas vojevodistē. Spēļu programmā ir iekļauti gan olimpiski, gan neolimpiski sporta veidi, kuru pārstāvju interese par dalību būtiski atšķiras, un komplekso sacensību tālāka nākotne vēl nav skaidri iezīmējusies. 

Spēļu programmā ir iekļauti 29 sporta veidi, tostarp 17 no tiem būs pārstāvēta Latvija, kas uz Poliju devās ar teju 100 sportistiem delegācijas sastāvā. Liela komanda ar daudziem spēcīgākajiem sportistiem Latvijai ir vieglatlētikā, kur vienlaicīgi risinās sacīkstes arī Eiropas komandu čempionātā otrajā līgā.  

Polijā startē trešās Eiropas spēles
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Sagaidāms, ka Eiropas spēlēs līdz 2. jūlijam piedalīsies 48 valstu atlēti, tostarp pirmoreiz startēs arī Eiropas Olimpisko komiteju (EOK) bēgļu komanda. Dalībnieku vidū nav Krievijas un Baltkrievijas sportistu, jo rīkotājvalsts Polija ieņem nelokāmu nostāju un negrasījās pieļaut agresorvalstu atlētu dalību jebkādā statusā. 

Kopš iepriekšējām Eiropas spēlēm, kas pirms četriem gadiem notika Baltkrievijā, programmā ir būtiskas izmaiņas. Šoreiz sportisti sacentīsies astoņos neolimpiskos sporta veidos, bet atšķirībā no iepriekšējām Eiropas spēlēm vairs nenotiks sacensības vingrošanā un cīņas sportā, savukārt riteņbraukšanā šosejas un treka disciplīnas aizstāja BMX un kalnu riteņbraukšana. 

Spēļu programmā ir atgriezies taekvondo un triatlons, kā arī daiļpeldēšana un daiļlēkšana, bet debitē pludmales handbols. Pludmales volejbols bija pārstāvēts tikai pirmajās Eiropas spēlēs, kur čempionu titulu izcīnīja Mārtiņš Pļaviņš un Haralds Regža. 

Dažādos sporta veidos atšķirīgi vērtē vērienīgo Eiropas spēļu lietderību –

vieni neraujas papildināt sacensību programmu, tikmēr 10 sporta veidos tā būs iespēja arī kvalificēties Parīzes olimpiskajām spēlēm.

EOK prezidents Spirs Kaprals uzsvēra, ka Eiropas spēles ir Vecajā pasaulē lielākais sporta pasākums kopš 2012. gada Londonas olimpiskajām un paraolimpiskajām spēlēm, sapulcējot apmēram 7000 sportistu. Rīkotāji uzskata, ka Polijā īstenotā reģionālā pieeja paver Eiropas spēlēm labākas nākotnes izredzes, jo ļauj izvairīties no visu daudzo dalībnieku pulcēšanu vienā pilsētā ar visiem no tā izrietošajiem loģistikas sarežģījumiem. 

Krakova un Mazpolijas vojevodiste bija vienīgie pretendenti uz trešo Eiropas spēļu sarīkošanu, un vēl nav zināms, kura valsts varētu uzņemties organizatoru pienākumus nākamajā reizē, kas plānota 2027. gadā. Eiropa kļuva par pēdējo lielo pasaules daļu, kas ieviesa savas vienotās sporta spēles, tomēr tās vēl nav iemantojušas tikpat lielu reģionālo atpazīstamību kā Āzijas un Āfrikas spēles, kā arī Panamerikas un Klusā okeāna valstu spēles. 

Atklāšanas ceremonija trešdien vakarā risināsies futbola kluba Krakovas "Wisla" mājas stadionā, kur Latvijas karognesēji būs taekvondo sportiste Inese Tarvida un smaiļotājs Roberts Akmens. Pirmās medaļas Eiropas spēļu dalībnieki sadalīs ceturtdien, 22. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti