Sporta ziņas

Latvijas-Igaunijas basketbola līgas spēlē BK "Liepāja" pieveic BK "Ventspils"

Sporta ziņas

Pauls Jonass un Jānis Mārtiņš Reišulis aizvadījuši kvalifikāciju Nāciju kausā motokrosā Francijā

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Vardarbība Murjāņu sporta ģimnāzijā nonāk policijas redzeslokā

Skolēnu vardarbībai Murjāņu sporta ģimnāzijā pievēršas policija; problēmai skolā senas saknes

Mācību gada sākums Murjāņu Sporta ģimnāzijā (MSĢ) izvērties smags kādam 14 gadus vecam audzēknim, pret kuru vardarbīgi izturējās četri vecāko klašu skolēni. Par notikumiem pirmajās mācību gada dienās Valsts policijā sākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi.

ĪSUMĀ:

MSĢ ir Latvijā vienīgā valsts uzturētā sporta internātskola, un audzēkņus tajā uzņem, sākot ar 8. klasi. MSĢ direktors Sergejs Čevers intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) atzina, ka vienaudžu vardarbīgas attieksmes gadījumi MSĢ nav jauna situācija, bet tagad ģimnāzijas vadība ir stingri apņēmusies seno problēmu risināt. 

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Pierīgas Ziemeļu iecirknī septembrī sāka četrus administratīvā pārkāpuma procesus par citu skolēnu emocionālu un fizisku vardarbību pret kādu 2009. gadā dzimušu MSĢ audzēkni laikā no 3. līdz 5. septembrim, informēja Valsts policijas pārstāve Ilze Jurēvica. 

Visi četri pāridarījumos vainotie ir kamaniņu braucēji, no kuriem trīs dzimuši 2005. gadā, bet viens – 2007. gadā. LTV neoficiāli ir zināms, ka

mācību gadu sākumā īstenotā sistemātiskā vardarbība pret vienu skolas jaunpienācēju bija sava veida iesvētības.

MSĢ tā nav jauna situācija, ko apstiprina arī skolas direktors.

"Ir beidzot sākuši runāt – jaunieši, vecāki sākuši runāt par šīm lietām," atzina MSĢ direktors Čevers. "Tas ir signāls tam, ka lietas, kas gadiem ilgi ir norisinājušās, mēs un visa [ģimnāzijas] administrācija vairs negribētu pieļaut. Otrkārt, es negribētu to paslaucīt zem paklāja un pateikt, ka viss ir baigi labi."

Čevers direktora amatā ir divus gadus. Viņš apgalvo, ka vardarbībai viņa vadītajā iestādē tagad esot pieteikts karš. Viens no četriem pāridarītājiem dokumentus no skolas jau izņēmis, pārējie trīs – brīdināti. Čevers paskaidroja, ka brīdinājums nozīmē sportistu izslēgšanu no skolas atkārtota pārkāpuma gadījumā, turklāt viņiem nozīmēts papildu darbs ar skolas psihologu un klases audzinātāju.

Pagaidu sankcijas ir pieņēmusi arī Latvijas Kamaniņu sporta federācija (LKSF).

"Šobrīd, kamēr notiek apstākļu noskaidrošana, iesaistītās personas ir atstādinātas no dalības izlasēs: junioru, jauniešu [izlasēs]," pastāstīja LKSF ģenerālsekretārs Kristaps Mauriņš. "Līdz ar to viņi nepiedalās speciālajos treniņos, jo viss inventārs ir federācijas iegādāts, savulaik izgatavots. Tās šobrīd ir sankcijas, kas vērstas no federācijas puses pret iesaistītajām personām."

Vairāki LTV aptaujātie MSĢ absolventi intervijām kameras priekšā nepiekrita, jo ieņem redzamas lomas Latvijas sporta sistēmā, taču visi kā viens apstiprina, ka vardarbība audzēkņu vidū, it sevišķi pret jaunāko klašu skolēniem, bijusi izplatīta visos laikos. No vardarbīgiem pazemojumiem vieglāk izvairīties esot tad, ja vecāko klašu skolēnu vidū ir, cietuma terminoloģijā runājot, aizmugure – vai nu vecāks brālis, vai vienkārši lojāli treniņu biedri.

Skolas direktors Čevers pats ir MSĢ absolvents.

Problēmas apmērus ģimnāzijas direktors apzinās, bet izpausmes kādreiz esot bijušas pat nežēlīgākas.

"Es esmu runājis ar jauniešiem, un jaunieši ir teikuši, ka gadus piecus, septiņus vai desmit atpakaļ šī sistēma ir bijusi, un tā ir bijusi daudz nežēlīgāka," teica Čevers.

MSĢ audzēknis bija arī LKSF ģenerālsekretārs Mauriņš, bet viņš vardarbību ģimnāzijā neesot piedzīvojis.

"Katrā ziņā tajā laikā, kad es mācījos, mūsu nodaļā noteikti nebija iesvētības vai kas tāds, kas man atstātu psiholoģisku vai fizisku iespaidu uz visu atlikušo dzīvi," uzsvēra Mauriņš. "Jā, [bija] kaut kādi joki, humors, bet tas jau lielākoties valda jebkurā kolektīvā."

LKSF radikālus soļus spert neplāno, un policijas redzeslokā esošie sportisti, visticamāk, atgriezīsies aktīvajā apritē.

"Mūsu skatījumā ir jāstrādā – ne tikai ar cietušo pusi, bet arī ar otru pusi," federācijas plānus atklāja Mauriņš. "Jāskaidro, cik tas ir slikti, kādas sekas tas atstāj ne tikai cietušajai pusei, bet arī pašiem vaininiekiem nākotnē."

Nespēju gadiem ilgi radīt drošu vidi MSĢ audzēkņiem tās bijušie absolventi raksturo kā neizbēgamu sporta internāta blakus parādību. Daļa bijušo ģimnāzijas absolventu aizkadra sarunās norādīja uz nepieciešamību skolu tās pašreizējā formātā likvidēt, jo mācību iestāde neatbilst mūsdienu tendencēm un prasībām. Arī direktors Čevers apzinās, ka nopietna reforma būs neizbēgama, taču likvidācija, viņaprāt, būtu pārsteidzīgs solis.

"Reāli ir tas, ka šādā modelī Murjāņiem nav nākotnes absolūti," sacīja MSĢ direktors Čevers. "Es uzskatu un to arī teicu, kad piedalījos konkursā uz direktora amatu, ka Murjāņi varētu palikt kā atsevišķu Latvijas izlases komandu sagatavošanas centrs."

Čevera vīzija paredz nākotnē Murjāņos uzņemt tikai vidusskolas vecuma jauniešus un tikai tos, kuri ir nacionālo izlašu kandidāti.

Murjāņos mācības ir pakārtotas sportam, bet lielākā daļa audzēkņu par profesionāliem sportistiem nekļūst.

Lai procesu padarītu sabiedrībai efektīvāku, Čevers norāda uz nepieciešamību sadarboties ar kādu augstskolu, veicinot profesijas apguvi jau Murjāņos, lai iegūtā izglītība kļūtu par pamatu mācību turpināšanai augstskolā, sākot no 2. kursa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti