Pasaules čempionāts skriešanā gūst necerētu atsaucību, labi startēt Rīgā cer arī mājinieki

Pirmajam pasaules čempionātam skriešanā, kas Rīgā risināsies 1. oktobrī, ir reģistrējušies dalībnieki no vairāk nekā 100 valstīm, patīkami pārsteidzot vietējos organizatorus. Tas varētu palīdzēt sasniegt vienu no rīkošanā izvirzītajiem mērķiem padarīt Latviju ļoti labi saskatāmu uz pasaules vieglatlētikas kartes.

Pasaules čempionāts vienlaicīgi pulcēs gan elites līmeņa skrējējus, kas guvuši godalgas visaugstākā līmeņa sacensībās, gan skriešanas mīļotājus, kam paveras iepriekš nebijusi iespēja startēt tajās pašās trasēs, kur risināsies cīņa par tituliem. 

Elites līmenī Rīgā startēs 64 valstu skrējēji, un sagaidāms, ka delegāciju skaits paliks nemainīgs, LSM.lv pastāstīja čempionāta rīkotāju komandas vadītājs Aigars Nords. Daļa dalībvalstu jau ir atsūtījušas savus pieteikumus, bet citiem vēl turpinās atlases sacensības, lai noteiktu sportistus, kuri dosies uz Rīgu.

Organizatoriem lielākais darbalauks pašlaik ir sacensību loģistikas nodrošināšanā, jo pasaules čempionāta līmenis ar daudziem elites skrējējiem paredz būtiski augstākas prasības nekā, piemēram, "Rimi" Rīgas maratonā. Turklāt pasaules čempionāts pašreizējā formātā pirmo reizi notiek tieši Rīgā, tādēļ Latvijas organizatoru atziņas būs noderīgas nākamo čempionātu rīkotājiem Sandjego un Kopenhāgenā, bet pieredzi no citiem aizgūt nav iespējams.

Izaicinājums ir arī iedrošināt ikvienu brīvā laika skrējēju noticēt, ka tiešām būs iespēja skriet ar pasaulē labākajiem vienā trasē un gandrīz vienlaicīgi. 

Arī Latvijas izlases sastāvā startam čempionātā iekļautais Dmitrijs Serjogins pirmdien čempionāta publicitātes pasākumā atzina, ka vēl nespēj līdz galam noticēt iespējai Rīgā sacensties ar pasaulē izcilākajiem skrējējiem. Serjogins cer sasniegt savu sezonā labāko rezultātu, ko veicinās spraigā konkurence, lai arī vienlaicīgi tas nozīmē mazākas izredzes aizsniegties līdz augstākajām vietām. 

Savukārt Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) sporta direktore Ieva Misāne uzsvēra, ka Latvijas elites skrējēju sastāvā ir pulcēti spēcīgi dalībnieki, kam iespaidīgā konkurence varētu palīdzēt arī labot Latvijas rekordus. Pasaules čempionu titulus Rīgā sadalīs gan jūdzes, gan 5 kilometru un pusmaratona distancē. Spēcīgajā konkurencē jūdzes jeb 1609 metru distancē no Mākslas muzeja līdz Brīvības piemineklim varētu krist arī pasaules rekordi vīriešiem un sievietēm.

Pusmaratonā Latviju pārstāvēs Dmitrijs Serjogins, Artūrs Bareiķis, Ilona Marhele, Agata Strausa, Aleksandrs Raščevskis, Anna Kļučņika, Jeļena Ābele un Jānis Višķers. Izlasē startam 5 km distancē ir iekļauts Uģis Jocis, Evelīna Krista Sitņika un Edgars Šumskis, savukārt jūdzes skrējienā – Jānis Razgalis, Sibilla Vanadziņa un Ņikita Bogdanovs.

Tomēr pasaules čempionāts Rīgā pirmkārt ir īpašs ar atvērtību ikvienam skriet gribētājam, kas ļauj organizatoriem rēķināties ar apmēram 15 000 skrējēju dalību,

ļaujot pasākumam kļūt par ievērojamāko tautas sporta notikumu Baltijas valstīs. Elites grupās vīriešiem un sievietēm visās trijās čempionāta distancēs sagaida apmēram 450 elites līmeņa skrējēju, rūpes par kuru uzņemšanu ir vietējo organizatoru ziņā. 

Pasaules čempionātā skries arī titulētākā Latvijas garo distanču skrējēja Jeļena Prokopčuka, kura startēs tautas klasē, jo vairs nav profesionāla sportiste. Prokopčuka atzina, ka gaidāmais starts ir liels izaicinājums, un karjerā 53 Latvijas čempiones titulus izcīnījusī meistare vēlas izzināt, uz ko viņa būs spējīga. 

Ātrākie skrējēji vīriešiem un sievietēm visās trijās distancēs saņems arī naudas balvas, kas lielākās būs pusmaratonā, kur uzvarētājs nopelnīs 30 000 dolāru, bet proporcionāli mazākas prēmijas paredzētas pirmajā ducī finišējušajiem. 

Pasaules čempionāts sāksies jau sestdien, 30. septembrī, kad risināsies Bērnu dienas skrējieni. Savukārt dienu vēlāk notiks visi skrējieni pasaules čempionāta ieskaitē.

Visi dalībnieki tiks pie čempionāta medaļām, turklāt vienā no distancēm tās ikvienam finišā pasniegs Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, bet 5 km skrējienā to pašu pienākumu veiks izcilu starptautisko sezonu aizvadījusī skrējēja Agate Caune, kura nevarēs startēt savainojuma dēļ. 

Nevar izslēgt iespēju, ka laikapstākļi 1. oktobrī iegadās visai rudenīgi, tomēr čempionāta norises laika noteikšana nav vietējo rīkotāju ziņā. Visu augstākā līmeņa sacensību kalendāru nosaka starptautiskā vieglatlētikas jumtorganizācija "World Athletics", un vienīgā alternatīvā iespēja bija čempionātu rīkot martā, kad var gadīties skriešanai ļoti nepiemēroti laikapstākļi. 

Rīgā var nodrošināt pasaulē labākajiem skrējējiem lielisku loģistiku, jo no visiem elites dalībniekiem kopīgās viesnīcas pilsētas centrā līdz visu distanču startam var nokļūt kājām dažās minūtēs.

Uz balvām čempionātā varēs pretendēt arī Skolu kausa un komandu kausa ieskaitē. Sagaidāms, ka dalībnieku skaits līdz čempionāta sākumam vēl pieaugs, jo reģistrēties pasākuma mājaslapā var līdz 30. septembrim.

Pasaules čempionāta norisēm tiešraidē 1. oktobrī visās distancēs varēs sekot Latvijas Televīzijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti