Tiecas izprast un iemīlēt skriešanu. Saruna ar basketbolisti un topošo fizioterapeiti Klintu Dambrāni

Rudenī Rīgā notiks pasaules čempionāts skriešanā, kas būs nozīmīgākais tautas sporta un vieglatlētikas pasākums Baltijas valstu vēsturē. Dalībnieku vidū pretēji pašas sākotnējam impulsam pieteicās arī basketboliste un topošā fizioterapeite Klinta Dambrāne, kura sarunā ar LSM.lv pastāstīja, ka vēlas izmainīt savu attieksmi pret skriešanu un pilnveidot skriešanas metodiku. 

ĪSUMĀ:

Uģis Brants: Vai zini, kāpēc tev izvēlējās ne tik ierastu vārdu?

Precīzi nemācēšu atbildēt, ir viena versija, bet nezinu, vai tā ir pilnīgi pareiza. Bērnībā gan mammai teicu, ka, sasniedzot pilngadību, mainīšu vārdu, tomēr, paliekot vecākai, sapratu, ka tas absurdi. Man ļoti patīk mans vārds.

Esi viena no pasaules čempionāta vēstnešiem, bet vai tev patīk skriet?

Man nepatīk skriet, lai cik dīvaini tas izklausītos. Nekad nepatika, kad treneri lika skriet krosus, un par skriešanu ir saglabājušās asociācijas kā par garlaicīgu nodarbi. Piekritu šim izaicinājumam kļūt par pasaules čempionāta vēstnesi, jo vēlos mainīt savu attieksmi pret skriešanu.

Neatradu informāciju par tavu dalību skriešanas sacensībās. Vari padalīties ar savu pieredzi?

Vienreiz esmu startējusi Rīgas maratonā 10 kilometru distancē, tāpat skolas laikos skrēju stafetes, krosus. Šogad bija doma pamēģināt Drosmes skrējienu, bet uzrunāja pasaules čempionāta projekts, sāku tam gatavoties. Katrām sacensībām ir nepieciešams atbilstošs sagatavošanās posms.

Kas pamudināja pieteikties pasaules čempionātam?

Liels paldies jāsaka Alfrēdam Apinim [vienam no sacensību organizatoriem], kurš atsūtīja informāciju par pieteikšanos.

Sākotnēji nodomāju, ka nekad neko tādu nedarīšu. Apdomājoties sapratu, ka man sevi jāizaicina un jāaizpilda pieteikums.

Iespējams, ka šis man palīdzēs iemīlēt skriešanu un dziļāk izprast skriešanas biomehāniku.

Kas būtu jāzina tiem, kuri vēlas piedalīties šajās sacensībās?

Pasaules čempionātā ir iespēja trasē tikties ar daudziem labākajiem pasaules skrējējiem. Manuprāt, šāda pieredze būtu jāpiedzīvo. Vienkārši jāatnāk un jāizbauda šis pasākums. Vēlos, lai mēs nestu Latvijas vārdu pasaulē un arvien vairāk cilvēku uzzinātu par mums.

Piedalīsies 21 kilometru distancē. Vai esi sev uzstādījusi mērķi, ko vēlies sasniegt?

Mans mērķis noskriet distanci zem divām stundām.

Skriešana tev iepriekš nepatika, bet kādas nodarbes aizrauj un iedvesmo brīvajā laikā?

Man ļoti patīk aktīvs dzīvesveids. Ziemā tas ir snovbords un vasarās patīk uzspēlēt pludmales volejbolu. Kovida laikā bieži apmeklēju Riekstukalnu, lai snovotu. Labprāt pamēģinātu veikbordu un trekingu.

Kas pamudināja izvēlēties studēt fizioterapiju?

Pamatskolas septītajā klasē jau zināju, ka vēlos kļūt par fizioterapeiti.

Tas, manuprāt, ir retums, ka 14–16 gadu vecumā jau zini savu nākotnes profesiju.

Pirms vidusskolas absolvēšanas sazinājos ar vairākiem topošajiem un esošajiem fizioterapeitiem, lai gūtu ieskatu nozarē. Izvēlējos studijas Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā. Manuprāt, lai kļūtu par ārstu vai fizioterapeitu, tam ir ļoti jāpatīk, jo tas ir liels, atbildīgs darbs ar cilvēkiem.

Kā tehnoloģiju laikmetā popularizēt fiziskas aktivitātes, cilvēku iesaistīšanos arī skriešanā?

Kovida laikā varēja redzēt, ka cilvēki vairāk nekā iepriekš sporto ārā, kas turpinās arī šobrīd. Mans mērķis ir kopā ar cilvēku būt trasē un iedvesmot ar savu piemēru.

Šādi lieli kopā sanākšanas pasākumi kā skriešanas čempionāts var daudz dot cilvēkiem, kuri nav pārliecināti par savu varēšanu.

Pēc laika viņi progresē un jau sasniedz zināmu līmeni, nodod savu stāstu tālāk draugiem, kaimiņiem. Labākā reklāma ir no mutes mutē.

Kāds būtu tavs kā topošās fizioterapeites ieteikums tiem, kas tikko sākuši skriešanas treniņus?

Darīt to lēnām un izbaudīt procesu. Meklēt informāciju par skriešanu no uzticamiem avotiem un zinošiem speciālistiem.

Esi spēlējusi nopietnā līmenī basketbolu. Kādi ir tavi plāni gaidāmajai sezonai?

Iepriekš esmu pārstāvējusi Latvijas izlasi U-14, U-18, U-19 vecuma grupās. Pagājušajā sezonā pārstāvēju  BK "Jelgava-BJSS" komandu, kas piedalās Latvijas sieviešu otrajā divīzijā un arī šogad turpināšu spēlēt šajā komandā.

U-18 Eiropas čempionātā 2018. gadā bijāt ļoti tuvu bronzas medaļām, bet nedaudz pietrūka. Kādas atmiņas tev arvien ir no šīs spēles un čempionāta kopumā?

Bronzas spēlē zaudējām Ungārijas komandai (56:58), ko bijām uzvarējuši grupu turnīrā diezgan pārliecinoši (71:59). Iespējams, bijām nedaudz nepareizi noskaņojušās, bet spēli par trešo vietu vairāk kontrolēja pretinieces. Neskatoties uz zaudējumu, tikām uz U-19 pasaules čempionātu. Divus mēnešus pēc U-16 treniņnometnes iedzīvojos krustenisko saišu traumā un uzstādīju sev mērķi tikt U-18 izlasē. Tas izdevās, un ar to lepojos.

U-19 pasaules čempionātā 2019. gadā pēc trīs uzvarām grupu turnīrā sekoja pāris zaudējumi un beigās 14. vieta. Kā pietrūka, lai sasniegtu augstāku rezultātu?

Grupu turnīru sākām labi, bet astotdaļfināla spēlē zaudējām Mali komandai, kas spēlēja mums neierastu basketbolu. Pretinieces uzspieda savu spēles stilu, kurā netrūka daudz pietēlošanas. Pēcāk zaudējām arī Kolumbijai un Vācijai. Uzskatu, ka mums bija jābūt TOP8 šajā čempionātā, no kura man ir saglabājušās ļoti spilgtas atmiņas.

Klinta Dambrāne
Klinta Dambrāne

Esi spēlējusi arī 3x3 basketbolu. Kāda ir tava pieredze šajā basketbola disciplīnā?

Spēlēju un intensīvi trenējos komandas "Mārupe" sastāvā. Piedalījāmies Latvijas 3x3 basketbola līgas 2021. gada sezonas posmos. Tikām finālā, kur sīvā cīņā piekāpāmies Latvijas izlases komandai. Nedaudz arī uzspēlēju Latvijas U-23 izlases kandidātu komandā.

Iemīlēju 3x3 basketbolu, kas gan krietni atšķiras no klasiskā basketbola, jo ir fiziski grūtāks.

Komandas biedre Māra Mote no izlases laikiem tevi raksturoja kā nepiekāpīgu cīnītāju un lielisku komandas gara uzturētāju. Vai piekrīti šim raksturojumam?

Piekrītu. Treneris Ainārs Čukste U-18 izlases laikos minēja, ka esmu melnā darba darītāja un laba komandas gara uzturētāja. Mans iekšējais basketbola talants ir prast cieši segt, un tas ir tas, ko daru laukumā. Atrodoties uz soliņa, vienmēr centos atbalstīt katru darbību, ko meitenes paveica laukumā.

Ko novēli pasaules čempionāta skriešanā dalībniekiem?

Ar prieku un labsajūtu izbaudīt procesu, paņemot pasākumā visu labāko.

KONTEKSTS: 

Pasaules čempionāts skriešanā Rīgā notiks 2023. gada 30. septembrī un 1. oktobrī, piedaloties gan pasaules izcilākajiem skrējējiem, gan skriešanas entuziastiem un ģimenēm no vairāk kā 100 valstīm. Sacensības norisināsies jūdzes, piecu kilometru un pusmaratona distancē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti