Sporta studija

Kā Krievijas iebrukums ietekmējis Ukrainas sporta pasauli?

Sporta studija

Naivais jautājums: Vai Latvijai uz biatlona Pasaules kausa posmiem Ziemeļamerikā jāsūta pilna komanda?

Izrāde par Latvijas bobslejistiem

«Es nevaru bez ātruma, vecais!»: Latvijas bobsleja slavas pirmsākumi uzplaiksnī uz teātra skatuves

"Vai tas ir bluķis, vai auto, nu vienalga! Kaut vai ar lāpstu, kaut vai ar pliku pakaļu! Es nevaru bez ātruma!" skan no Liepājas teātra skatuves, kur sports saticies ar mākslu, izrādē "Latviešu raķetes" stāstot spilgto Latvijas bobsleja pirmsākuma stāstu.

Tieši pirms 40 gadiem Zintis Ekmanis kļuva par pirmo latviešu bobslejistu, kam izdevās aizsniegties līdz medaļai olimpiskajās spēlēs. Izrādes "Latviešu raķetes" režisors Regnārs Vaivars saskata stāsta unikalitāti, jo latviešiem, sākot kā pilnīgiem iesācējiem, četru gadu laikā jau ir rokā olimpiskā medaļa.

"Tas tāpat kā Pirmajā formulā. Ja tu nekad neesi braucis ar mašīnu, tagad iesēdies, un pēc četriem gadiem uzvari Pirmajā formulā. Nu, vienkārši neticami, tā nemēdz būt! Tas ir tas brīnumstāsts par to, ka latvieši var," pastāstīja Vaivars.

Aktieris Mārtiņš Kalita, kurš izrādē iejuties Latvijas bobsleja celmlauža Rolanda Upatnieka lomā, uzsvēra, ka 

stāsts jau nav par bobsleju, bet gan par cilvēkiem un viņu sasniegto.

Kamaniņu braucējs un treneris Rolands Upatnieks 1980. gadā aizsāka bobsleju Latvijā un četru gadu laikā aizveda to līdz olimpiskajai medaļai. Kalita vēlējies atklāt, kā jutās Upatnieks, ko domāja un kāds patiesībā bija, ticot mērķim ar absolūtu pārliecību.

"Skaidrs, ka mums šeit uz skatuves ir bobslejisti, un aktieri atveido. Principā viņi var savam personāžam piezvanīt, es nevaru," pastāstīja Kalita. "Man nav tāda telefona, ar ko es varu piezvanīt tagad, bet Rolands Upatnieks ir saglabājies tajos cilvēkos. Es tās drumslas, viedokļus, to Rolandu Upatnieku no katra mēģināju dabūt. Tajā laikā, pie tādas varas izdarīt kaut ko tādu, ka tu panāc, ka centrs ir Latvijā, treneris latvietis, sportisti latvieši, būvē bobus Latvijā, beigās kamaniņu trase Latvijā..."

Izrāde "Latviešu raķetes" Liepājas teātrī
Izrāde "Latviešu raķetes" Liepājas teātrī

Savukārt režisors Vaivars saskata, ka dzīve apaug ar mītiem, un izrādē vajadzēja atbrīvoties no visa liekā: "Vajadzēja no tiem mītiem tā kā nokasīt nost visu, kas varētu būt tāds kā emocionālais apaugums, un atstāt to kodolu."

Latvija lielu mērķu sasniegšanai pēkšņi nebūs vienā dienā absolūti vienota, bet katram individuāli jānotic un pašaizliedzīgi jāiet uz mērķi,

sacīja Kalita. Upatniekā viņš saskata neapturamu raksturu. 

"Skatoties un sarunājoties – tā iekšēji ar Rolandu Upatnieku –, es nonācu pie slēdziena, ka tajā brīdī, kad viņam aizliedza "latviešu raķetes", viņš veica revolucionāru izgudrojumu, radīja kaut ko, kas nebija pasaulē līdz tam bijis. Viņš to radīja, viņš to izdarīja. Jā, ar palīdzību, bet viņš to izdarīja. Un viņam atņem tāpēc, ka vienkārši aizšaus pa priekšu nu tā, ka nenoķert, ja viņi turpinās. Man liekas personīgi, tas ir Upatnieka lūzuma punkts, cilvēcīgs lūzuma punkts, nu tā ir bērna zaudēšana kaut kādā ziņā," teica Kalita.

Izrāde "Latviešu raķetes" Liepājas teātrī
Izrāde "Latviešu raķetes" Liepājas teātrī

Izrādes mēģinājumu kopā ar Latvijas Televīziju teātrī skatījās viens no lugas galvenajiem varoņiem – latviešu pirmās olimpiskās bobsleja medaļas ieguvējs Zintis Ekmanis jeb Hudīnī, kuru izrādē atveido jaunais aktieris Kārlis Ērglis. Abi daudz sazvanījās, runāja un meklēja faktus.

Izrādē var redzēt katra personāža pieredzes versiju ar medaļām, sacensībām un treniņiem.

"Teicami, teicami! Super, jā! Sarežģīta tēma un spēja to sāli iznest," uz skatuves redzētais iepriecināja Ekmani. "Es jums teikšu, nu gandrīz simtprocentīgi precīzi un aktierspēle arī. Ne visai ticu daudziem aktieriem, bet šeit es ticēju pilnīgi visam. Ļoti labi tēloja arī. Fantastiski, tiešām! Tas palīdzēs varbūt, pamodinās kādam līdzjūtību pret mūsu sporta veidu – šobrīd notiek represīva attieksme pret mums."

Izrādes tapšanas laikā aktieri paviesojās Siguldā, kur viņus bobsleja kamanās novizināja lejā pa trasi.

Liepājas teātra aktieri Siguldas bobsleja trasē
Liepājas teātra aktieri Siguldas bobsleja trasē

"Tā tiešām bija sirreāla pieredze! Es neko tādu pat tuvu nebiju pieredzējis. Likās, ka būs tā kā "Līvu akvaparkā" nobraukt pa trubu, bet tas ātrums un tas, kā tevi ierauj tajās virāžās, tas bija tiešām sirdi tricinoši," atzina Kārlis Ērglis.

Aktieri pateicas bobslejistiem par to, ka mums ir tāds stāsts. Secinājumi katram savi, bet galvenais, ka latvieši var.

"Latvieši galvenokārt var tad, ja viņi iet pret straumi, un tas ir baigi svarīgi. Upatnieks gāja pret straumi, bieži vien, kā latviski saka, uz čuteni," piebilda režisors Vaivars. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti