Sporta ziņas

Latvijas handbolisti piekāpjas igauņiem pasaules čempionāta kvalifikācijas spēlē

Sporta ziņas

Latvijas florbola Virslīgas spēle "Lekrings Cēsis" - "Rubene"

Pēc neskaidra sagatavošanās posma bobslejisti ir gatavi sezonai

Bobslejs nepošas uz skuju taku, pēc sarežģītas pirmssezonas latvieši gatavi «dot virsū»

Jau pēc pāris nedēļām Ķīnā sāksies Pasaules kausa sezona bobslejā, kur Latvijas izlase arvien ir gatava cīnīties par augstām vietām. Komandas apņēmību nemazina vēja virziena maiņas Latvijas sporta finansēšanas politikā, bet cerības uz panākumiem sporta veida federācijai stiprina jauni sadarbības līgumi ar vairākiem atbalstītājiem.

ĪSUMĀ:

Latvijas izlases galvenais treneris Sandis Prūsis ceturtdien žurnālistiem uzsvēra radikālu atšķirību – ja pirms gada bobslejistiem pirmās sacensības bija pakāpi zemākā Eiropas kausa apritē, tad jauno sezonu komanda sāks uzreiz augstos plauktos Pasaules kausa izcīņā, kur cer arī finišēt.

Prūsis saskata sportisku izaicinājumu sezonai pasaulē deviņās trasēs, jo divās no tām – Laplaņā un Leikplesidā – nav startējis pat Latvijas izlasē pieredzējušākais pilots Emīls Cipulis, kurš četrinieku ekipāžu sacensībās nav braucis arī Ķīnā. Savukārt jaunajam pilotam Jēkabam Kalendam jaunu trašu apgūšanā ir vēl vairāk izaicinājumu.

Par svarīgu uzdevumu Prūsis uzskata pieredzes krāšanu sportistiem arī Amerikā, lai gan Pasaules kausa posms Leikplesidā notiks sezonas izskaņā jau pēc pasaules čempionāta. Toties nākamajā sezonā ASV Leikplesidā uzņems pasaules čempionātu, tādēļ pieredze bobslejistiem jākrāj laikus. Amerikas trases Prūsis uzskata par skarbām, tomēr treneris cer uz labu iznākumu.

Prūsis pieļauj, ka varas gaiteņos ar finanšu dalīšanu bobslejam jau varētu būt izrakta bedre, sagatavotas skujas un atlicis tikai nekrologu vēl uzrakstīt.

Treneri toties priecē, ka bobslejam arī sarežģītos laikos atrodas jauni atbalstītāji.    

Latvijas bobslejisti gatavi Pasaules kausa sezonas sākumam
00:00 / 05:39
Lejuplādēt

Traumas sezonas gaitā var ieviest būtiskas izmaiņas, jo izlases sastāvs nav tik plašs, lai uzreiz varētu rast aizstājējus, pastāstīja Prūsis. Viņš rēķinās, ka pasaules čempionāts būs Vinterbergas trasē, kur sezonā nenotiks Eiropas vai Pasaules kausa posmi, kas neatvieglos iespējas mazāk pieredzējušām ekipāžām sasniegt labu rezultātu. Tiesa, pasaules čempionāts notiks sezonas beigu daļā, līdz kurai iespējami vēl daudzi pavērsieni.

Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) prezidents Ansis Zeltiņš pauda pārliecību, ka

skatītāji un līdzjutēji renes sporta sezonu gaida, jo iepriekš ir sasniegti augsti rezultāti, un valstī tas būtu jāsadzird arī politiskā līmenī. 

Jaunajā sezonā Latvija bobslejā noteikti cīnīsies par pjedestālu, jo mērķis nekad nav bijis tikai piedalīties, uzsvēra Zeltiņš. Papildu izaicinājums līdzās sportiskiem mērķiem finansiāli sarežģītā situācijā ir tehniskā ekipējuma loģistika, it īpaši ceļojot uz tālākajām trasēm, tādēļ tiek vērtēti iespējamie ieguvumi pret izdevumiem. Krasi dārgākas izmaksas ir dalībai sacensībās Ziemeļamerikā, bet bobslejā rēķinās, ka sports ir globāls un notiek dažādos kontinentos.

"Pieredze ir jāgūst, savādāk mēs nenonāksim pie rezultāta," uzsvēra Zeltiņš. "Cīnīsimies par augstākajiem rezultātiem. Par to varat nešaubīties."

Bobslejā arvien cenšas piesaistīt jaunus sportistus un jaunpienācējus uzskata par pietiekami jaudīgiem, bet tajā pašā laikā arī rēķinās, ka talantu izvēles iespējas kļūst šaurākas. 

LBSF ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis atzina, ka

bez atbalstītājiem bobslejs "noietu pa burbuli", jo valsts finansējums ir samazinājies par 25–30%, bet visas izmaksas inflācijas dēļ būtiski kāpušas.

Turklāt pēc likumos ieviestajām izmaiņām ieinteresēt uzņēmumus atbalsta sniegšanā kļuvis daudz sarežģītāk.

Sezonas gaidās pēc astoņiem neveiksmīgiem mēģinājumiem partneru piesaistē federācija neatkāpās, turpinot atbalstītāju meklējumus, un jaunajā sezonā bobslejam ir izdevies piesaistīt vairākus pašmāju uzņēmumus, kas izrādīja interesi sadarboties. 

Taupības apstākļos Latvijas bobsleja izlase tehnikas attīstībā lielākoties paļaujas uz konkurentu tehnisko risinājumu noskatīšanu,

tomēr tika rasta iespēja Cipulim sezonas sākumā Ķīnā braukt ar jaunām "Bobsleja tehniskā centra" (BTC) divnieka kamanām. Atkarībā no rezultātiem un gūtajām atziņām vēlāk varētu lemt par šo kamanu iegādi, LSM.lv pastāstīja Ekmanis. 

Valsts naudas dalīšanas principus Ekmanis nosauca par katastrofāliem, jo bobslejam nav iespējams nodrošināt masveidību un bērnu iesaistīšanu, turpretim izcilības faktoram vērtējuma sistēmā paredzēta neadekvāti zema loma. Ekmanis bažījas, ka sporta veidu prioritātes rangā bobslejs varētu ierindoties apmēram no 30. līdz 50. vietai. Viņš arī apšauba, vai olimpisko spēļu sarīkošana Siguldas trasē ledusrenes sporta veidos izmaksātu daudzus desmitus miljonus eiro.

"Latvija pārvēršas par viduvējību klondaiku," teica Ekmanis. "Tas ir pilnīgi nepieņemami un stulbi. Par savu sporta veidu mēs cīnīsimies līdz galam."

Ekmanis lēš, ka

jaunajā sezonā Latvijas bobslejistiem jāpretendē uz vietu sešiniekā ar domu pacīnīties par pjedestālu.

Absolūto favorītu lomā arvien būs vācieši, bet citu komandu vidū Latvijas ekipāžām nopietnāko konkurenci varētu sagādāt Austrijas un Šveices bobslejisti. 

Pasaules kausa sezona sāksies novembra vidū Pekinas olimpisko spēļu trasē Jaņcjinā, bet noslēgsies marta pēdējā nedēļas nogalē Leikplesidas trasē ASV. Arī šogad Pasaules kausa izcīņā ir iekļauti astoņi posmi, tostarp sestais posms februāra sākumā divnieku ekipāžām notiks Siguldā, kur sadalīs arī Eiropas čempionāta medaļas. Sezonas kulminācija būs pasaules čempionātā februāra beigās un marta sākumā Vinterbergas trasē Vācijā.

Siguldā decembra vidū risināsies arī Eiropas kausa posms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti