Sporta ziņas

Baltijas handbola līga. "ASK Zemessardze/LSPA" - "Mistra"

Sporta ziņas

(Zīmju valodā). Sporta ziņas

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Biatlona skandāla dēļ apdraudētas sportistu karjeras

Konflikta atvarā ierautajiem biatlonistiem nesola vietu policijas sportā, viņu karjera apdraudēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Postošā konfliktā pašmāju biatlonā trīs sportisti zaudēja iespēju trenēties Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paspārnē, līdz ar to pakļaujot riskam viņu karjeru profesionālā līmenī, jo solījumi vietā atrast atbalstu policijas sportā arvien nav materializējušies.

ĪSUMĀ:

  • Pēc NBS biatlona projekta slēgšanas apdraudēta Renāra Birkentāla, Rūda Baloža un Annijas Keitas Sabules karjera profesionālajā sportā.
  • Solījumi rast sportistiem atbalstu policijas sporta sistēmā nav raduši piepildījumu.
  • Iekšlietu ministrijas Veselības un sporta centrā profesionālu sportistu vakanču nav.
  • Latvijas Olimpiskā komiteja aizstāv praksi sporta veida federācijām pārvaldīt sportistu finansējumam piešķirtos līdzekļus.

Latvijas Biatlona federācija (LBF) pirms sezonas atteicās starptautiskām sacensībām akreditēt treneri Māri Čakaru, kura vadībā kā NBS sportisti trenējās Renārs Birkentāls, Rūdis Balodis un Annija Keita Sabule. Sportisti bija spiesti palikt mājās, jo armija uz sacensībām viņus nenorīkoja, ja līdzi nebrauc treneris. Konflikta rezultātā armija savu biatlona projektu likvidēja, pārtraucot darba attiecības gan ar treneri Čakaru, gan viņa audzēkņiem.

Armijas sporta kluba vadītājs Vents Graudiņš Latvijas Televīzijai (LTV) atklāja, ka Biatlona federācija tā arī nav spējusi paskaidrot, kāpēc trenerim Čakaram nevar piešķirt akreditāciju. Tādā pašā neizpratnē palika arī sportisti. Birkentāls pastāstīja, ka nekādi skaidrojumi netika doti.

NBS paspārnē sportisti saņēma algas, viņiem apmaksāja treniņu nometnes, nodrošināja ar treneri un nepieciešamo inventāru. Kopš 2023. gada janvāra tas viss ir pazaudēts.

LBF prezidents Kaspars Sakniņš portālam "Delfi" skaidroja, ka iemesls Čakara neakreditēšanai esot kāda izmeklēšana Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) paspārnē.

Latvijas Televīzija sazinājās ar IBU Biatlona integritātes nodaļu, kas, pēc Sakniņa teiktā, ierosinājusi lietu un informējusi par to LBF. Organizācijas vadītājs Gregs Makena atbildē LTV pauda pretējo. 

"Varu apstiprināt, ka par Čakara kungu nenorit izmeklēšana," norādīja Makena.

LBF prezidents Sakniņš pauda, ka Biatlona integritātes nodaļa pirmo reizi ar LBF sazinājās 2022. gada martā un pēc vairākām sarakstēm aicināja izvērtēt tālāko sadarbību ar treneri Māri Čakaru, jo ir sūdzības par trenera darba metodēm.

"[LBF] valde nolēma jaunu darba līgumu [ar Čakaru] neslēgt. "Integrity" paziņojām, ka darba attiecības ar šo treneri neturpinām, līdz ar to pārbaudi par Māri Čakaru nav vajadzības turpināt. Līdz ar to lieta un izmeklēšana netika uzsākta," paskaidroja Sakniņš.

Perspektīvais jaunais biatlonists Birkentāls tikmēr karjeru turpina bez trenera un iztikas līdzekļiem. LBF viņam solot rast iespēju maksāt 500–600 eiro pabalstu, kā arī palīdzēt atrast algotu štata vietu iekšlietu sistēmā.

Iekšlietu ministrijas Veselības un sporta centra direktore Irēna Misus gan nav informēta, ka LBF būtu meklējusi palīdzību, ko turklāt arī neesot praktisku iespēju sniegt.

"Pēc manā rīcībā esošās informācijas, Latvijas Biatlona federācija nav vērsusies Iekšlietu ministrijā ar lūgumu sniegt atbalstu jūsu [LTV] minētajiem sportistiem. Bez tam šobrīd nav vakantu profesionālo sportistu amata vietu un nav iespēju nodrošināt atbalstu vai pieņemt darbā šos biatlonistus," informēja Misus.

LBF prezidents šo situāciju komentēt nevēlējās.

Birkentāls apsver domu beigt karjeru, ja netiks rasts veids, kā kompensēt zaudēto armijas atbalstu. Ņemot vērā, ka arī Iekšlietu ministrija atbalstu neplāno, lielāka nozīme būs Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) atbalstam. Šosezon Birkentālam piešķirti 9120 eiro treniņu un sacensību darbam, bet ikmēneša pabalstu jeb atalgojumu no LOV viņš nesaņem. Turklāt pirms sezonas izcēlušās domstarpības ar LBF par LOV līgumiem.

Birkentāls, Sabule un Balodis kā treneri līgumos vēlējās norādīt Māri Čakaru, bet LBF pret to kategoriski iebilda, aicinot norādīt jebkuru citu treneri.

Kā vidutājs tika iesaistīts Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers, kurš atbalstīja biatlonistu nostāju trenera jautājumā, taču, pēc Birkentāla teiktā, sarunās LBF paustā piekrišana zuda uzreiz pēc sarunu telpas pamešanas.

LOV finansējumu sportisti savulaik izpelnījās individuāli ar sasniegtajiem rezultātiem, tāpēc federācijām nebija teikšana ne par viņu finansējuma apmēru, ne izvēlēto treneri. Pirms diviem gadiem sistēma mainījās – federācijām iedalīja kvotas un noteicējas lomu finansējuma sadalē. Ja vecā sistēmas garantētu ikmēneša pabalstu jeb atalgojumu gan Birkentālam, gan viņa trenerim Čakaram, tad tagad LBF ir tiesības finansējumu sadalīt pēc saviem ieskatiem un bez ikmēneša pabalsta atstāt gan Birkentālu, gan Čakaru.

LOK Juridiskā dienesta vadītājs Raitis Keselis gan aizstāv sporta veidu federāciju tiesības būt lēmējiem par piešķirtajām finansēm.

"Gadījumā, ja LOK sāks lemt par finansējuma izlietojumu tiešā veidā šīs sistēmas ietvaros, mēs pilnībā nekur nenonāksim," teica Keselis. "Mēs sagrausim sistēmu jau pašā tās sākumā. Federāciju kompetences stiprināšana bija viena no šīs sistēmas ieviešanas pamatnostādnēm. Gadījumā, ja tas tiek atņemts, nav jēgas sistēmu attīstīt tālāk."

LOK ir pārliecināta, ka jaunā sistēma darbojas labi un situācija biatlonā uzskatāma par izņēmumu. Lai izvairītos no tā, ka biatlonisti spiesti pāragri beigt karjeru, LOK atkal un atkal aicinās visas puses pie sarunu galda. Keselis norādīja, ka mērķis ir panākt ja ne visus apmierinošu kopsaucēju, tad vismaz saprotamu LBF darbību skaidrojumu. Pašlaik arī Olimpiskajā komitejā tās nav saprotamas, turklāt LOK padziļināti pārbaudīs arī LBF finanses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti