Sporta ziņas

Eiropas čempionāta atlases turnīrs telpu futbolā U-19 Latvija - Beļģija

Sporta ziņas

Madonas Smeceres sila trasē noslēgusies Latvijas biatlona sezona

Kas jāmaina Latvijas sportā? Biatlona ķīviņi: joprojām tukši solījumi Birkentālam

Perspektīvā juniora Birkentāla nākotnes izredzes Latvijas biatlona ķīviņos arvien neskaidras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Latvijas biatlona saimē armijas atbalstu pazaudēja vairāki sportisti, tostarp talantīgais juniors Renārs Birkentāls. Pasaules kausa sezona ir beigusies, bet Birkentāls joprojām ir bez trenera un pastāvīga finansējuma, kas viņam ļautu justies droši par karjeras turpināšanu.

ĪSUMĀ:

  • Latvijas Biatlona federācija Renāram Birkentālam pēc armijas projekta beigām maksā 600 eiro pabalstu, par tā ilgtspēju sportists nejūtas drošs
  • Neraugoties uz nozīmīgiem sasniegumiem, Birkentālam arvien nav sava trenera - epizodiski palīdzējuši vairāki speciālisti
  • Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav uzrunāts par plašāku biatlona pārstāvību ministrijas resorā
  • Latvijas Biatlona federācija nesteidz stāstīt par citiem izskatītiem variantiem sportistu atbalstam
  • Iekšlietu ministrijai jaunu biatlonistu piesaistīšanas gadījumā būtu nepieciešams papildu finansējums

Konfliktā starp treneri Māri Čakaru un Latvijas Biatlona federācijas (LBF) vadību LBF pirms sezonas atteicās izsniegt viņam akreditāciju. Rezultātā Čakara pārstāvētais Nacionālo bruņoto spēku sporta klubs atteicās bez trenera uz sacensībām norīkot dienestā esošos sportistus.

LBF tā arī nespēja paskaidrot ne sportistiem, ne armijai, kāpēc viņu trenerim nevēlas izsniegt akreditāciju. Medijos izskanēja skaidrojums, ka Starptautiskās biatlona savienības (IBU) paspārnē pret Čakaru ierosināta disciplinārlieta, taču IBU izveidotās Biatlona integritātes struktūras vadītājs Gregs Makena to noliedza.

Jezga beidzās ar to, ka armija likvidēja Čakara izloloto biatlona projektu, no darba atbrīvojot gan treneri, gan viņa audzēkņus Renāru Birkentālu, Rūdi Balodi un Anniju Keitu Sabuli. Neoficiāli zināms, ka sportisti zaudēja ikmēneša atalgojumu aptuveni 1200 eiro, turklāt armija iepriekš viņiem sedza visus izdevumus un bija piešķīrusi arī fizioterapeitu.

Intervijā portālam "Delfi" to netieši apstiprināja Birkentāls, stāstot, ka finansējums samazinājies aptuveni uz pusi un no LBF ar mēneša nokavēšanos viņš saņemot 600 eiro lielus pabalstus. Kā būs turpmāk ar finanšu nodrošinājumu, Birkentālam nav ne jausmas, jo rakstiskas vienošanās ar federāciju nav.

Federācija nevēlējās, lai Birkentāls turpina sadarbību ar treneri Māri Čakaru, taču aizvietotāju nav nodrošinājusi.

Birkentāls paskaidroja, ka federācijas solītie izlases treneri Reinis Korsūnovs un Valdis Bērziņš palīdzējuši vien epizodiski, līdz ar to sportists sezonu faktiski aizvadījis bez trenera.

Uz pasaules junioru čempionātu Birkentāls devies bez fizioterapeita un apkalpojošā personāla, bet kā treneris tika akreditēts Talsu sporta skolas speciālists Jānis Neimanis. Par spīti ne profesionālam nodrošinājumam, Birkentālam izdevās iekļūt labāko desmitniekā individuālajā distancē. Panākums ir ievērojams, jo labāko desmitnieku pasaules junioru čempionātos tā arī nekad nesasniedza pašreizējie izlases līderi Andrejs Rastorgujevs un Baiba Bendika.

Rūdis Balodis karjeru beidzis veselības  problēmu dēļ, savukārt Birkentāls un Sabule cer turpināt. Tomēr viņu nākotne joprojām ir miglā tīta. Latvijas Televīzijai (LTV) zināms, ka mēnešiem ilgi sportistiem vairākkārtīgi teikts, ka noritot sarunas par papildu vakancēm Iekšlietu ministrijā.

Iekšlietu ministra biroja vadītāja Eva Upīte LTV paskaidroja, ka

iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") nav informēts par biatlonistu jautājumu un viņš nav uzrunāts par amata vietu izveidi ministrijas resorā.

"Sarunas par jūsu minēto biatlonistu iekļaušanu Iekšlietu ministrijas resorā nav bijušas," teica Upīte.

Arī Iekšlietu ministrijas Veselības un sporta centra direktore Irēna Misus uzsvēra, ka, pēc viņas rīcībā esošās informācijas, ne Iekšlietu ministrijā, ne ministrijas Veselības un sporta centrā LBF nav vērsusies ar iniciatīvu kaut ko mainīt sportistu sastāvā vai skaitā. Līdz ar to tāda iespēja nav vērtēta.

Iekšlietu ministrija nodarbina 44 profesionālus sportistus. Ieteikumus, kādi sporta veidi būtu jāatbalsta, sniedz Nacionālā sporta padome, taču lēmums par vakanču skaitu ir Iekšlietu ministrijas pārziņā.

"Konkrētos sportistus nodarbinātībai IeM veselības un sporta centrā izvirza attiecīgo sporta veidu federācijas, ņemot vērā federācijām piešķirto amata vietu skaitu," paskaidroja Misus. 

Biatlonam ir trīs vakances – tās pašlaik aizpilda Baiba Bendika un māsas Sanita un Sandra Buliņas. Sporta centra direktore Misus norādīja, ka LBF nav izrādījusi interesi vakanču skaitu palielināt.  

LBF prezidents Kaspars Sakniņš sarunā ar LTV atturējās stāstīt par citiem variantiem, kurus federācija izskatot.

Vienkārši tiekot meklētas iespējas, lai sportisti varētu turpināt darboties. LBF pieņēmusi zināšanai, ka Iekšlietu ministrijā biatlonam brīvu vietu nav

"Tur [IeM] paziņojums ir, ka vietu nav. Ar to mēs pagaidām saprotam situāciju," teica Sakniņš.

LBF varot esošās trīs vakances pārskatīt, darbā iekārtojot citus sportistus, kā to nesen izdarīja Latvijas Bobsleja un skeletona federācija. Karjeru noslēdzot skeletonistam Martinam Dukuram, viņa vakanci iekšlietu sistēmā ieņēmis bobsleja pilots Jēkabs Kalenda, bet Tomasa Dukura vietā darbs atradies bobsleja stūmējam Mārcim Lazdānam.

Iekšlietu ministrijā nodarbinātie sportisti saņem atalgojumu 860 eiro pirms nodokļu nomaksas. Viņu darba pienākumi ir sportot un reprezentēt ministriju.

Vakanču skaita palielināšanu biatlonam Iekšlietu ministrijā varētu sākt vērtēt, ja federācija šādu interesi beidzot izrādītu, taču tādā gadījumā būtu jāpiesaista papildu finansējums.

Nule kā apstiprinātajā valsts budžetā nekas tāds nav paredzēts. LBF arī nav vērsusies Nacionālajā sporta padomē ar ierosinājumu pārskatīt Iekšlietu ministrijas atbalstāmo sporta veidu loku un principus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti