Sporta ziņas

Siguldā turpinās Baltijas kauss milzu slalomā. Ivans Šniders

Sporta ziņas

Bots/Plūme Siguldā izcīna uzvaru Sprinta kausā un kopvērtējumā un Aparjods PK posmā un ieņem otro vietu

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Biatlona ziedojumu kampaņa: vai tiešām tik grūti ar naudu?

Rīkotāji būtiski atbalsta biatlonistu startus ASV un Kanādā, pārsteigti par latviešu naudas grūtībām

Latvijas Biatlona federācija (LBF) vērsās pie sabiedrības ar aicinājumu ziedot naudu, lai izlase varētu startēt divos Pasaules kausa sezonas noslēdzošajos posmos ASV un Kanādā, kā nepieciešamo summu minot 60 000 eiro. Par LBF naudas grūtībām ir pārsteigta Starptautiskā Biatlona savienība (IBU) – tās ģenerālsekretārs Makss Kobs pastāstīja, ka IBU sniedz būtisku atbalstu sportistu dalībai sacensībās Ziemeļamerikā.

ĪSUMĀ:

  • Starptautiskā Biatlona savienība piešķir vairāk nekā 5000 eiro katra sportista dalībai sacensībās Ziemeļamerikā.
  • Biatlons ik gadu ir starp piecām starptautiski visdāsnāk dotētajām Latvijas sporta federācijām.
  • Daļu ziedotāju mulsina finanšu vākšana "Paypal" platformā, federācijā uzsver tās priekšrocības.
  • Biatlons Latvijā nav iekļuvis valsts prioritāri atbalstāmo sporta veidu sarakstā.

LBF nav lūgusi finanšu palīdzību IBU un nav arī informējusi par grūtībām, norādīja Kobs.

"Mēs sniedzam ievērojamu papildu atbalstu – 1700 eiro sportistam pienākas katrā Pasaules kausa posmā, tātad Ziemeļamerikas divos posmos divtik liela summa. Vēl papildu 1700 eiro katram sportistam no Eiropas nacionālajām federācijām piešķiram ceļošanai uz Ziemeļameriku," IBU atbalsta apmēru sarunā ar Latvijas Televīziju iezīmēja Kobs. 

Turklāt Andrejam Rastorgujevam kā TOP25 sportistam IBU sacensībās apmaksā arī naktsmītnes un ēdināšanu, piebilda Kobs.

IBU pērn Latvijai izmaksājusi 372 000 eiro dotāciju, un LBF ik gadu ir starp piecām starptautiski visdāsnāk dotētajām Latvijas sporta federācijām,

nereti šajā rādītājā ieņemot otro vietu aiz Latvijas Futbola federācijas.

"Mēs piešķiram vairāk nekā 5000 eiro katram sportistam, lai viņš varētu doties uz Pasaules kausa posmiem Ziemeļamerikā. Uzskatu to par ļoti spēcīgu atbalsta līmeni," uzsvēra IBU ģenerālsekretārs Kobs.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) apkopotā informācija liecina, ka pērn dažādās programmās tā LBF piešķīrusi 148 000 eiro, bet Biatlona federācija norāda, ka kopsumma pat sakrājusies nedaudz lielāka. Vēl nepilnus 20 000 eiro LBF saņēma no Latvijas Sporta federāciju padomes federācijas pamatdarbībai. Tāpat saņemtas dotācijas dažādu pasākumu rīkošanai.

Biatlona federācija nav bijusi arī uzņēmēju apdalīta – jaunākais publiski pieejamais gada pārskats par 2022. gadu liecina, ka ziedojumos saņemti 115 000 eiro.

Federācija paskaidroja, ka aptuveni 50% ziedojumu bija mērķēti Eiropas junioru čempionātam Madonā, 20% pienācās konkrētiem sportistiem, bet 30% – federācijas darbībai kopumā.

Ar pašreizējās ziedojumu kampaņas palīdzību dalībai sacensībās Ziemeļamerikā līdz 22. februārim bija saziedoti jau 13 000 eiro. Vairākus ziedot gribētājus gan mulsinājis fakts, ka ziedojumi tiek vākti "Paypal" platformā, nevis aicinot ziedot uz federācijas kontu vai izmantojot vietējo Ziedot.lv platformu.

Nozares eksperti Latvijas Televīzijai norādīja, ka nekas nelikumīgs tas nav, bet pastāv risks LBF zaudēt sabiedriskā labuma organizācijas statusu, ja konts netiks pienācīgi uzrādīts atskaitēs Valsts ieņēmumu dienestam. LBF paskaidroja, ka

"Paypal" izvēlējās platformas globālās pieejamības un ērtās lietošanas dēļ.

"Šāda "Paypal" sistēma izvēlēta, jo tā ir pieejama visā pasaulē, tajā skaitā ASV, Kanādā, kur caur Amerikas latviešiem aicinām atbalstīt mūsu komandas startus Pasaules kausa posmos," pauda LBF. "Ērtība, ātra izveide un iespējas aktivizēšana biatlons.lv, saprotama un viegla lietošana, iespēja ziedot, iekļaujot komisijas maksu, ko lielākā daļa ziedotāju arī izmanto, vienlaikus iespēja veikt ziedojuma maksājumu uz federācijas bankas kontu ir pastāvīga."

Šī nav pirmā reize, kad LBF aicina sabiedrību ziedot startiem Ziemeļamerikā. 2022. gadā tika lūgts saziedot 35 000 eiro dalībai pasaules junioru čempionātā ASV. Saziedoja vien nepilnus 2000 eiro, tomēr Latvijas junioru izlase čempionātā startēja. Lai arī sacensības sen kā noslēgušās, ziedojumu kampaņa joprojām ir aktīva un sabiedrība var ziedot arī šim mērķim.

Izglītības un zinātnes ministrija februārī publiskoja valsts finansējuma sadalījumu visām sporta federācijām. LBF nav iekļuvusi starp 15 prioritārajām federācijām un atrodas visai zemu Latvijas sporta veidu rangā.

Federācijas pamatdarbības nodrošināšanai biatlons 2024. gadā no valsts saņems nepilnus 27 000 eiro.

Lielāku finansējumu izpelnījusies virkne sporta veidu, kuru panākumi nav iemantojuši plašu popularitāti sabiedrībā. Piemēram, Latvijas Aeroklubs, Latvijas Disku sporta savienība, Latvijas Makšķerēšanas sporta federācija, šaha un dambretes federācijas, tāpat arī biljarda federācija rangā šogad ir augstāk. Salīdzinājumā ar pērno gadu valsts finansējuma piešķiršanas kritērijos ir pieaugusi masveidības rādītāju loma. 

Valsts atbalsts dažādām sporta federācijām 2024. gadā
Valsts atbalsts dažādām sporta federācijām 2024. gadā

Papildu finansējums biatlonam būs pieejams dažādās LOK programmās, bet tā apmērs joprojām nav zināms. Valsts budžeta līdzekļus 2024. gadam sporta organizācijas joprojām nav saņēmušas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti