Latvija iegūst tiesības 2025.gadā rīkot Eiropas basketbola čempionāta finālturnīru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvija ieguva tiesības uz 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem organizēšanu, otrdien informēja Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļa (FIBA-Eiropa). Lēmumu pieņēma FIBA-Eiropas valde Vācijas pilsētā Minhenē.

(papildināts ar Raimonda Vējoņa un Anitas Muižnieces teikto)
Latvijai piešķīra tiesības gan uz vienas grupas spēļu sarīkošanu, gan izšķirošo izslēgšanas cīņu uzņemšanu cīņā par medaļām. Spēles Latvijā risināsies galvaspilsētā Rīgā.

Vēl divās finālturnīra priekšsacīkšu grupās spēles risināsies Kiprā un Somijā. Tiesības uzņemt ceturtās priekšsacīkšu grupas komandas saglabāja Ukrainai, ar ko FIBA-Eiropa sarunas turpinās līdz 2022. gada novembrim. FIBA-Eiropas prezidents Turgajs Demirels uzrunā čempionāta rīkotāju nosaukšanā apliecināja solidaritāti ar Ukrainu, bet atturējās nosaukt vārdā Krievijas agresiju un sākto karu. 

Nosauc 2025. gada Eiropas čempionāta rīkotājus

Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Raimonds Vējonis iegūtās tiesības rīkot Eiropas čempionātu Rīgā uzskata par lielisku iespēju apliecināt Latvijas prasmi ne tikai kvalitatīvi sarīkot sporta sacensības, bet arī noorganizēt vērienīgus basketbola svētkus.

"Tas ir liels gods un uzticība, ko esam nopelnījuši, strādājot kopā," Vējoni citēja LBS. "Paldies visai Latvijas basketbola sabiedrībai, kas gadiem ilgi kopusi basketbola tradīcijas un jau 15 gadus regulāri veiksmīgi rīkojusi Eiropas un pasaules čempionātus dažādās vecuma grupās. Paldies valdībai un Rīgas pašvaldībai, kas atbalstījušas Basketbola savienības iniciatīvas un sniegušas nepieciešamās garantijas "EuroBasket 2025" veiksmīgai norisei. Ķersimies pie darba, lai godam attaisnotu parādīto uzticību."

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece tiesības rīkot Eiropas čempionāta spēles Rīgā nosauca ne tikai par būtisku panākumu visai basketbola un Latvijas sporta saimei, bet arī iespēju visām organizācijā iesaistītajām pusēm un tautsaimniecībai kopumā, vēstīja LBS. Muižniece pauda gatavību Latvijai uzņemt čempionāta komandas augstākajā līmenī. 

Kaspars Cipruss par Latvijas iegūtajām Eiropas čempionāta rīkotāju tiesībām
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Muižniece un Vējonis līdzās LBS ģenerālsekretāram Kasparam Ciprusam, Latvijas basketbola līgu direktors Kristapam Janičenokam un basketbola žurnālistam Artūram Šēnhofam piedalījās Latvijas kandidatūras prezentācijā FIBA-Eiropas valdes sēdē pirms lēmuma paziņošanas. 

Atbilstoši Latvijas Nacionālajā sporta padomē lemtajam, LBS iepriekš iesniedza FIBA-Eiropai pieteikumu 2025. gadā rīkot Eiropas čempionāta grupas turnīru sešām komandām un finālposmu 16 komandām. Savukārt valdība FIBA-Eiropai nosūtīja finanšu garantijas vēstuli. 

Līdzās Latvijai uz vienu no četrām rīkotāju vakancēm sākotnēji pretendēja arī Kipra, Krievija, Somija, Ukraina un Ungārija. Marta sākumā Krievijas kandidatūru svītroja pēc tās iebrukuma Ukrainā. Kipra un Somija pretendēja uzņemt tikai grupas kārtas spēles, bet Ungārija savu kandidatūru pirms diviem mēnešiem atsauca.

Pēc FIBA-Eiropas lēmuma par 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra grupas spēļu un finālposma organizēšanu Latvijā, Rīgā, Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) sadarbībā ar LBS būs divu mēnešu laikā jāiesniedz izskatīšanai valdībā priekšlikumus par turpmāko rīcību, kā arī par efektīvāko piedāvājumu nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai.

Iepriekš tika noteikts, ka finansējums grupas turnīra un finālposma organizēšanā nepārsniedz 10 miljonus eiro. Jautājums par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra organizēšanai Latvijā izskatāms valdībā gadskārtējā valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas laikā kopā ar visu nozaru ministriju iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem, ņemot vērā budžeta finanšu iespējas.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 2025. gadā startēs 24 komandas,

kas sākotnēji būs sadalītas četrās grupās pa sešām valstsvienībām. Pēc apļa izspēles pa četrām labākajām katras grupas komandām iekļūs izslēgšanas turnīrā, kas sāksies ar astotdaļfinālu. Kvalifikācija cīņā par vietu finālturnīrā sāksies 2023. gada novembrī vai 2024. gada februārī.

Finālturnīrs 2025. gadā paredzēts septembrī, bet precīzu norises laiku plānots nosaukt vēlāk.

Iepriekšējo reizi Eiropas čempionāts vīriešiem Latvijā risinājās 2015. gadā, Rīgā uzņemot vienas grupas turnīra spēles. Visas Eiropas čempionāta vīriešiem spēles Latvija ir uzņēmusi vienu reizi 1937. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti