Septembris būs siltāks un sausāks nekā parasti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Septembra vidējā gaisa temperatūra šogad būs mazliet augstāka nekā parasti, bet nokrišņu būs mazāk par normu, liecina ārvalstu meteodienestu prognozes Baltijas reģionam.

Vidējā gaisa temperatūra pirmajā kalendārā rudens mēnesī Latvijā parasti ir ap +11,5 grādiem, bet šogad varētu būt par grādu augstāka, liecina Lietuvas Hidrometeoroloģijas pārvaldes un Krievijas Hidrometeoroloģijas centra izplatītās ilgtermiņa prognozes.

Nokrišņu daudzums drīzāk būs mazāks par normu, paredz Lietuvas sinoptiķi. Sausāks laiks valdīs mēneša pirmajā pusē, bet biežāk līs mēneša vidū. Kopējais nokrišņu daudzums varētu būt 20-30 procentus mazāks par normu, kas ir 72 milimetri, tomēr Krievijas Hidrometeoroloģijas centra prognoze pieļauj, ka varētu līt vairāk un nokrišņu daudzums būtu tuvu normai. Līdz ar to ir maza iespēja, ka septembris izvēršas tik lietains, kā augusts, kad vidēji valstī nolija ap 140 milimetriem lietus, bet Siguldā - 228 milimetri, kas trīskārtīgi pārsniedza mēneša klimatisko normu.

Kāds septembris bijis citus gadus?

Parasti dienās gaisa temperatūra septembrī paaugstinās līdz +15..+17 grādiem. Līdz šim reģistrētā absolūti maksimālā gaisa temperatūra ir no +28 līdz +32 grādiem un rekordi ir uzstādīti galvenokārt 1992. gadā. Lai gan mēneša vidējā minimālā gaisa temperatūra ir +6..+10 grādi. Ar salnu iespējamību gan gaisā, gan uz augsnes visā Latvijas teritorijā ir jārēķinās visu septembri. Līdz šim reģistrētā absolūti minimālā gaisa temperatūra ir no -2..-4 grādiem jūras piekrastes rajonos līdz -7 grādiem Vidzemes augstienē (Zosēnos) un šie rekordi ir uzstādīti 1976. un dažādos citos gados.

Septembrī vidēji 14-17 dienas ir ar nokrišņiem, parasti tas ir lietus, bet ir bijuši gadi, kad mēneša pēdējās dienās novērots slapjš sniegs. Visairāk lija 1950. gadā Rūjienā, kad mēneša nokrišņu daudzums sasniedza 256 milimetrus (mm). Vismazāk nokrišņu septembrī kopumā Latvijā ir bijis 1949. gadā, tad mēneša nokrišņu daudzums vidēji valstī bija tikai 9 mm, bet vairākās vietās mēneša nokrišņu daudzums nesasniedza pat vienu mm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti