Ziemeļeiropas valstīs plosās spēcīgs vējš un plūdi; Skotijā vētrā dzīvību zaudējuši divi cilvēki

Piektdien vairākās Ziemeļeiropas valstīs plosās spēcīgs vējš un plūdi. Skotijā ziņots par vismaz divu cilvēku nāvi. Sagaidāms, ka visspēcīgāk dabas stihija skars Jitlandes pussalas austrumu daļu Dānijā un valstij piederošās salas Baltijas jūrā.

Vētra, kuru Apvienotās Karalistes meteoroloģijas dienests ir nodēvējis par Babeti, plosās Lielbritānijas ziemeļu daļā, Zviedrijas un Norvēģijas dienvidos, kā arī Vācijas ziemeļos, vēstīja ziņu aģentūra AP.

Skotijas austrumu daļā jau piektdien vētras un lietavu izraisītos plūdos ir cietušas vairākas pilsētas un ciemi. Angusas reģionā cilvēki evakuēti no 400 mājām, naktī uz piektdienu dažviet pārrautas pretplūdu aizsardzības barjeras, applūdušas simtiem ēku. 

Brečinas pilsētas ielas Skotijā, Apvienotajā Karalistē
Brečinas pilsētas ielas Skotijā, Apvienotajā Karalistē

Ceturtdienas vakarā tur bojā gājusi kāda 57 gadus veca sieviete, kura tika ierauta pārplūdušā upē. Tajā pašā apgabalā miris arī 56 gadus vecs vīrietis, kad viņa vadītajam mikroautobusam uzkrita vēja nolauzts koks.

Lai gan spēcīgais lietus un vētra Skotijā tuvākajās stundās mazināsies, glābšanas dienesti brīdināja, ka ūdens līmenis upēs joprojām var paaugstināties un pārraut pretplūdu aizsardzības barjeras. 

Viskritiskākā situācija šobrīd ir Angusas reģiona pilsētā Brečinā – ielas ir applūdušas un pārrauta pretplūdu aizsardzības barjera.

Piektdien Skotijā vējš brāzmās sasniedza ātrumu, kas vietām pārsniedza 27 m/s. Slēgti vairāki nozīmīgi ceļu posmi un dzelzceļa maršruti, kā arī atcelti lidojumi.

Ceturtdien Meteoroloģijas dienests dažās Skotijas daļās izsludināja tur reti sastopamo sarkano brīdinājumu jeb augstākā līmeņa trauksmi par laikapstākļiem, prognozējot "ārkārtējus nokrišņus" un "plūdu radītu apdraudējumu dzīvībai". 

Pēdējo reizi sarkanais brīdinājums Apvienotajā Karalistē tika izsludināts 2020. gadā.

Lielbritānijā plosās vētra Babete
Lielbritānijā plosās vētra Babete

Tikmēr Dānijas Meteoroloģijas institūts lietotnē "X" prognozēja, ka tuvākajā laikā ūdens līmenis vairākās vietās valstī paaugstināsies līdz augstākajai atzīmei pēdējo 100 gadu laikā.

Policija Dānijas dienvidos paziņoja, ka vairāki ceļa posmi ir applūduši, dažviet uz braucamās daļas nogāzušies koki. Kārtībsargi arī vēstīja, ka ir pārrauts dambis, un aicināja cilvēkus nekavējoties atstāt Sandersviga ieleju Jitlandes pussalā.

Arī Dānijas meteorologi izsludinājuši visaugstāko brīdinājumu par "ļoti bīstamiem laikapstākļiem" un paziņoja, ka dažu iekšzemes ūdeņu līmenis varētu paaugstināties līdz pat 240 cm virs normas.

Kaimiņvalstī Zviedrijā meteorologi brīdināja par plašu plūdu risku, kas var ierobežot piekļuvi autoceļiem un dzelzceļam Skandināvijas dienvidu piekrastē.

Ūdens līmenis, visticamāk, sāks pazemināties sestdienas rītā, prognozēja Zviedrijas meteorologi.

Zviedrijas Transporta pārvalde laikapstākļu dēļ apturēja vairāku vilcienu un autobusu satiksmi Zviedrijas dienvidos, un vietējās transporta sistēmas operators "Skanetrafiken" cilvēkus mudināja izvairīties no braukšanas ar sabiedrisko transportu.

Savukārt Norvēģijā vētras dēļ tika slēgts tilts netālu no Norvēģijas otrās lielākās pilsētas Bergenas. Visā reģionā atcelti prāmji un apgrūtināta gaisa satiksme – vairāki lidojumi kavējas vai ir atcelti.

Vācijā dažas ielas un pilsētu laukumi bija applūduši Flensburgas, Ķīles un Vismāras pilsētās Baltijas jūras piekrastē. Nokrituši koki radīja traucējumus uz autoceļiem, kā arī dzelzceļa sliedēm. Prāmju operators "Scandlines" pārtrauca satiksmi maršrutos Rēdbija–Putgardena un Gedzera–Rostoka starp Dāniju un Vāciju.

Kamēr lielā daļā vētras skarto teritoriju laikapstākļi izraisījuši plūdus, Vācijas Ziemeļjūras piekrastē tā veicinājusi strauju ūdens līmeņa pazemināšanos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti