Festivāls «Homo Novus» lūdz sievietes dalīties ar stāstiem par vardarbību ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” septembrī būs vērojama Janas Jacukas un Lauras Stašānes radītā klusā izstāde ar dzīviem elementiem “Lietisko pierādījumu muzejs”. Mākslinieces vēršas pie sabiedrības un aicina sievietes iesūtīt lietas un stāstus, kas ir klusie liecinieki fiziskai, emocionālai, seksuālai vai ekonomiskai vardarbībai ģimenē un attiecībās. Iegūtais materiāls tiks apkopots muzejā un rezultēsies uzklausīto stāstu lasījumu maratonā nakts garumā, informēja festivāla organizatori.

Festivāla rīkotāji norāda: “Latvijā katra trešā sieviete savas dzīves laikā ir pieredzējusi emocionālu, fizisku, seksuālu vai ekonomisku  vardarbību ģimenē. 17% gadījumu nonāk policijā, bet par 83% netiek ziņots nekur un patiesību zina tikai sieviete pati. Trešā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka sieviete pati izprovocē vardarbību pret sevi, rāda "Eurobarometer" un Labklājības ministrijas pētījumi ("Eurobarometer" pētījums 2016. gada novembrī). Vairāk nekā 30% domā, ka vardarbība ģimenē nav pieļaujama, bet tā tomēr nebūtu sodāma ar likumu.”

"Lietisko pierādījumu muzejs"
"Lietisko pierādījumu muzejs"

“Kā lai runā par piedzīvoto sabiedrībā, kurā vēl aizvien ir augsta iecietība pret vardarbību ģimenē un valda daudzi stereotipi? Latvijā ir vieni no drūmākajiem statistikas rādītājiem Eiropas Savienībā,” komentē mākslinieces.

“Ar “Lietisko pierādījumu muzeju” un stāstu lasījumu maratonu tā pēdējā dienā mēs vēlamies pateikt, ka runāt par vardarbības pieredzi ir normāli – šādu sieviešu ir daudz un viņas ir mums līdzās.

Vardarbība nav noslēpums, ar ko sievietei jādzīvo vienai. Neklusējot par savu pieredzi, var palīdzēt citām,” saka projekta autores Jana Jacuka un Laura Stašāne.

“Tie var būt ikdienišķi priekšmeti vai atmiņas, kas saistās ar piedzīvoto, lieta, no kuras, iespējams, gribat atbrīvoties vai lieta, kas ir bijusi iesaistīta kādā vardarbības epizodē, bet nekad netiktu pieņemta tiesā kā ticams pierādījums. Taču šeit kopā ar stāstu tā runās skaļāk par klusumu,” saka mākslinieces.

Festivāla “Homo Novus” laikā, no 3. līdz 9. septembrim, “Lietisko pierādījumu muzejs” tiks iekārtots kādā Rīgas dzīvoklī un būs atvērts apmeklētājiem. Izstādi noslēgs publisks stāstu lasījumu maratons, ka sāksies 9. septembrī un turpināsies līdz nākamajai dienai – simboliska akcija, kas ar balsi stāsies pretī klusēšanai.

Muzeja kolekcija tiek regulāri atjaunota, un ikviena sieviete ir aicināta to papildināt ar savu lietu un stāstu. Savu lietu un stāstu var nodot anonīmi vai ar savu vārdu, aizpildot pieteikumu tiešsaistē. Sazināties ar māksliniecēm iespējams, rakstot uz [email protected].

Projekts ir daļa no starptautiskās platformas “Magic Carpets” aktivitātēm Latvijā, kuru līdzfinansē ES programma “Radošā Eiropa” un LR Kultūras ministrija.

Par "Homo Novus"

No 28. augusta līdz 10. septembrim Rīgā un Cēsīs notiks Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kura programmas centrā ir laiks, telpa un kopradīšana kā laikmetīgā teātra pamatprincipi. Kaut radītas ļoti īsā laikā, visas programmā iekļautās izrādes runā par sarežģītiem un noklusētiem jautājumiem, pārstāvot māksliniekus ne vien no Latvijas, bet arī no Lielbritānijas, Honkongas, Itālijas, Norvēģijas un Čīles. Visi festivāla notikumi šogad ir bez maksas un noritēs, ievērojot pulcēšanās noteikumus. Programma ir pieejama festivāla mājaslapā.

Festivālu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, ES programmas “Radošā Eiropa”, “British Council” pārstāvniecības Latvijā finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti