Ar izrādi «Nāve ēnā» Latvijas Leļļu teātrī režijā debitēs Rūdolfs Apse

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

30. septembrī Latvijas Leļļu teātrī gaidāma pirmizrāde objektu un vizuālā teātra estētikā radītajam režisora Rūdolfa Apses debijas iestudējumam “Nāve ēnā”, kas paredzēts jauniešu un pieaugušo auditorijai, informēja teātrī.

Izrādi pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem veido 2019. gada Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Leļļu teātra mākslas kursa absolventi, pašreizējie Latvijas Leļļu teātra aktieri  – Elīna Bojarkina, Rihards Zelezņevs un Matīss Millers sava kursabiedra Rūdolfa Apses vadībā, kurš studijas turpina teātra režijas specialitātē LKA maģistrantūrā. Daļu no sava studiju laika viņš pavada Polijā – laikmetīgā leļļu teātra lielvalstī, papildinoties A. Zelveroviča Varšavas teātra akadēmijas Bjalistokas filiālē un apgūstot leļļu un alternatīvā teātra režiju.

“Ja es gribētu sniegt atbildes – es neveidotu izrādi. Ja man būtu atbildes – es neveidotu izrādi.

Man ir jautājumi, ko vēlos uzdot, un tāpēc es veidoju izrādi. Un tikai, kur ir kapi, ir augšāmcelšanās (F. Nīče), un tikai, kur atzīsti nepatiesības iespējamību, var dzimt jautājums,” savu filozofiju formulēja izrādes režisors Rūdolfs Apse. “Izrāde veidota kā dažādu virzienu un teātra disciplīnu kolāža. Veidošanas procesā izmantoti objektu teātra, simbolisma teātra un vizuālā teātra elementi, Bertolta Brehta aktierspēles tradīcija kopā ar Senforda Maiznera metodēm, dažādiem audiovizuāliem medijiem, kā arī rituālu un transa pieredzi. Tajā nav viena vadošā tēla, visi iesaistītie ir vienlīdz atbildīgi par notiekošo, līdzīgi kā jautājumus provocējošajās situācijās.”

Izrādē jaunie teātra mākslinieki pēta cilvēka spēju pārvarēt eksistenciālu dzīves posmu, mobilizējot iekšējos resursus, lai neatdotu sevi traumatiskās pieredzes gūstā. "Nāve ēnā" ir iestudējums par robežsituācijas skartu cilvēku attiecībām – attiecībām ar savu tuvāko, tālāko, ilgoto, zudušo un sevi pašu, par savas jaunās esības meklējumiem pašrefleksijā. Negaidītā izrādes iestudēšanas laika sakritība ar globālo pandēmiju, kas satricinājusi visu pasaules iedzīvotāju ikdienu un domāšanu, veido jaunu kontekstu gan Blaumaņa noveles, gan izrādes izvirzītajiem jautājumiem.

“Nāve ēnā” papildinās Latvijas Leļļu teātra repertuāra sadaļu, kas paredzēta pieaugušo auditorijai un kurā šobrīd skatāmas izrādes “Kazanova” un “Zelta zirgs” – pēdējo no tām skatītājiem būs iespēja redzēt arī LTV1 raidījumu ciklā “Teātris.zip” 26. septembra vakarā. Teātrī skaidroja, ka, piesaistot viesrežisorus no ārvalstīm un sadarbojoties ar pašmāju jaunajiem režijas profesionāļiem, plānots katru sezonu skatītājiem piedāvāt vismaz vienu izrādi, kas leļļu, objektu un vizuālā teātra iespējas izmanto kā valodu sarunai ar pieaugušo, nevis bērnu auditoriju.

“Nāve ēnā” – pirmizrāde 30. septembrī, nākamā izrāde 1. oktobrī Latvijas Leļļu teātra Lielajā zālē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti