Šogad festivālā «Patriarha rudens» – jaunu mākslinieku šaubas un apjukums

No 30. septembra līdz 8. oktobrim norisināsies jau četrpadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls "Patriarha rudens", kas skatītājiem sniegs plašu LKA bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studentu darbu izlasi. Festivāla galvenie vadmotīvi šajā gadā ir jaunu mākslinieku šaubas un apjukums, kā arī veltījums teātra mākslas personībām-jubilāriem – Pēterim Pētersonam, Rūdolfam Blaumanim, Mārai Ķimelei un Mihailam Gruzdovam, informēja organizatori.

Festivāla radošā komanda deviņās dienās piedāvās daudzveidīgu skatuves, audiovizuālās mākslas un starpdisciplināru darbu programmu: astoņas teātra izrādes, trīs laikmetīgās dejas izrādes, sešu topošo dramaturgu lugu lasījumus, trīs filmu skates, četras meistarklases, diskusijas, sarunas un citus notikumus. Festivāla atklāšana notiks sestdien, 30. septembrī, pulksten 13.00 LKA E.Smiļģa Teātra muzejā. Festivāla programma skatāma šeit.

Teātra notikumu programmu šogad pamatā veidos režijas mākslas bakalaura 3. kursa studentu darbi, sākot no klasiskas dramaturģijas iestudējumiem līdz pat aktuālā mūsdienu autora Mārtina Makdonas divu lugu iestudējumiem. Bakalaura aktiermākslas 3. kursa studentus būs iespējams ieraudzīt pavasarī tapušajā kursa vadītāja Elmāra Seņkova veidotajā izrādē ar ballītes elementiem "Rīt būs labāk". Tāpat jaunie aktieri un režisori pirmo reizi strādās ar LKA "Drāmas un teksta studiju" programmas studentu jaundarbiem, piedāvājot sešu viencēliena lugu lasījumus "Dirty Deal Teatro" un Latvijas Nacionālajā teātrī. Festivāla laikā Rīgas pirmizrādi piedzīvos Kārļa Krūmiņa un mākslīgā intelekta lugas "Frankenšteina komplekss" iestudējums, kas vasarā tapis sadarbībā ar Tamperes Universitāti. Izrādē somu aktiermākslas studenti runās latviešu valodā; režiju veidojuši LKA teātra režijas maģistrantūras studenti.

Laikmetīgās dejas programmā iekļauti trīs darbi: festivāla atklāšanā pirmizrādi piedzīvos horeogrāfes Olgas Žitluhinas un režisora, profesora Jāņa Siliņa kopīgās ieceres "Blaumaņa Bareljefs" realizācija, piedāvājot laikmetīgās dejas performanci-lekciju par godu Rūdolfa Blaumaņa 160. jubilejai. Tāpat atkārtoti būs iespējams noskatīties maģistrantūras studentes, horeogrāfes Rūtas Pūces soloizrādi "Līdz nāve mūs šķirs", kā arī doktorantes Ramonas Galkinas izrādi-spēli "Aizsācēji un iesācēji".

Audiovizuālās mākslas programmā jau ierasti skatītājiem tiks piedāvātas trīs dažādas filmu skates. Programmā apkopoti iepriekšējā mācību gada laikā tapušie bakalaura un maģistra studentu darbi. Pārstāvēto režisoru vidū ir Uģis Olte, Ķīna Tabaka, Daniils Silovs, Roberts Vanags, Betija Zvejniece un citi. Pirmās divas skates 3. un 4. oktobrī notiks LKA Nacionālajā filmu skolā, savukārt trešā skate – 5. oktobrī kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē.

Festivāla programmu papildinās vēl vairāki notikumi: darba dienu rītos LKA galvenajā ēkā Ludzas ielā 24 norisināsies bezmaksas sarunas un lekcijas, kas būs veltītas šī gada jubilāru – Pētera Pētersona, Māras Ķimeles un Mihaila Gruzdova – personību un daiļrades iepazīšanai. Tāpat ierasti LKA studentiem šogad tiks piedāvātas četras dažādas starptautiski atzītu profesionāļu meistarklases, tās vadīs Paulīna Hulko un Tīna Sirja (Somija), Killi Rosna (Igaunija), Kennets Flaks (Norvēģija) un Jūakims Berjenstrole (Zviedrija). Maģistrantūras studenti festivālā piedāvās divus starpdisciplinārus darbus – "Dirty Deal Teatro" telpās divas dienas būs iespējams apskatīt audiovizuālu instalāciju "Aktīvais tukšums", savukārt "Apple" lietotājiem jebkurā laikā iespējams izmēģināt lietotni "Klejojumi galvā", kas ļaus izzināt studentu iemīļotas vietas Rīgā, noklausīties viņu asociāciju stāstus, kā arī lietotājiem pašiem papildināt karti ar sev svarīgiem punktiem un atmiņām.

Pagājušajā gadā skatuves mākslas nozari satricināja antibalva "Zelta muša", kurā anonīma LKA delegācija izvirzīja asprātīgas nominācijas profesionālo teātru iepriekšējās sezonas darbiem un māksliniekiem. Šogad "Zelta muša" turpinās savus asredzīgos novērojumus – 30. septembrī, festivāla atklāšanā tiks izsludināti aktuālie balvas nominanti, un nedēļas garumā ikvienam būs iespēja piedalīties balsošanā visās LKA ēkās un struktūrvienībās, kā arī festivāla norises vietās. Festivāla noslēgums un laureātu paziņošana, kā arī "Zelta mušas" apbalvošanas ceremonija notiks 7. oktobrī pulksten 19.00 LKA Teātra mājā "Zirgu pasts".

Nākamajā dienā pēc festivāla noslēguma LKA Teātra māja "Zirgu pasts" uzņems starpdisciplināro mākslinieku Killi Rosnas un Kenneta Flaka viesizrādi "Singularitāte" ("Singularity"), kas nominēta 2023. gada Igaunijas Teātra balvai. "Singularitāte" ir multimediāls dejas uzvedums ar interaktīviem skaņas un vizuālajiem elementiem. Izrādi iedvesmojis stāsts par skandināvu dievu Odinu, kurš deviņas dienas un deviņas naktis karājās pie dzīvības koka, upurēja sevi zināšanu meklējumos un atgriezās no mirušo valstības ar rakstīšanas prasmi. Šis darbs ir daļa no "Roosna & Flak" ilgstošajiem pētījumiem par interaktīvu izrāžu ekosistēmām, kur mākslinieka-izpildītāja kustības ietekmē skaņu, gaismu un video.

Jau trešo gadu festivāla satelītpasākumi notiks Stāmerienas pilī un Gulbenē. No 13. līdz 15. oktobrim Gulbenes novada iedzīvotājiem būs iespēja redzēt gan festivāla viesizrādes, gan filmu skati – precīza programma tiks izziņota drīzumā.

Festivālu rīko Latvijas Kultūras akadēmija, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti