Rīta Panorāma

Intervija ar Liepājas Universitātes padomes priekšsēdētāju Andri Grafu

Rīta Panorāma

"The Economist" Vīni atzīst par dzīvei piemērotāko pilsētu

535 apbrīnojami lietišķās mākslas darbi izstādē "Jāņugunis"

Izstādē «Jāņugunis» satiekas 27 Rīgas tautas lietišķās mākslas studijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tautas lietišķās mākslas izstāde "Jāņugunis", kurā piedalās 27 Rīgas tautas lietišķās mākslas studijas, pirmo reizi notiek Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē. Izstāde apskatāma līdz 28. augustam.

Ekspozīcijas konceptu veidojis mākslinieks Mārtiņš Heimrāts, izstādes iekārtošanā darbojās mākslinieki Baiba Vaivare (tekstildarbi), Dace Pudāne (ažūra darbi – mežģīnes, adījumi, lins) un Juris Leitāns (metāla, koka un keramikas darbi). 

""Jāņugunis" kā mākslinieciska vīzija radīta izstāžu telpas vidū, kam apkārt plešas pļavas noslēpumaini zaļā nokrāsa, telpas vienā pusē atstarojot saulrieta violeto atblāzmu, bet otrā jau austošās gaismas nojausmu," teikts izstādes aprakstā. "Mūsu senči jāņuguni vienmēr ir godinājuši kā vistīrāko, spēcīgāko un vienlaikus visnoslēpumaināko enerģiju. Jāņuguns gada gaišākajā laikā – vasaras saulgriežos kalpo kā rituāla vieta kopā sanākušajiem.

Tas ir radošuma un svētības simbols jaunam saullēktam, cerībām un ticībai. Un pašreizējā situācijā tas papildus iegūst īpašu jēgu un nozīmi."

Izstādē satiekas 27 Rīgas tautas lietišķās mākslas studijas, ekspozīcijā izstādīti 535 autoru darbi, kas atspoguļo tautas lietišķās mākslas meistaru un dalībnieku veikumu tādās lietišķās mākslas jomās kā keramika, tekstilmāksla, rokdarbi, pinumi, metālkalumu un rotu darināšana, koka un ādas mākslinieciskā apstrāde.

Tautas lietišķās mākslas studijās apvienojušies lietišķās mākslas meistari, tautas daiļamata meistari un profesionāli mākslinieki – visdažādāko vecumu un profesiju pārstāvji, kurus vieno vēlēšanās izkopt un nodot tālāk nākamajām paaudzēm gadu simtos veidotās latviešu tautas daiļamata tradīcijas.

"Kas ir rokdarbnieks? Rokdarbnieks ir cilvēks, kuram ir īpašas rokas.

Jo ir cilvēki, kuriem tas pavediens neturas rokās, un tad viņiem labāk iet dziedāt vai darboties citā daiļamatu nozarē. Kad ir tā rokdarbnieka roka, tad viņš ir meistars, un tur ir tā kvalitāte," norāda Rīgas tautas lietišķās mākslas studijas "Draudzība" vadītāja Irisa Blumate.

Rīgas Tautas lietišķās mākslas studijas darbojas septiņu organizāciju paspārnē: Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas kultūras centrā "Iļģuciems" – "Ataudze" (vadītāja Ineta Vēvere), "Austra" (vadītāja Aina Bernava), "Ceplis" (vadītāja Vija Vose), "Irbi" (vadītāja Baiba Pilāne), "Puduris" (vadītāja Anna Priedīte), "Rītausma" (vadītāja Dagnija Liepa), "Zīle" (vadītājs Jānis Pūce); Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā "Mazā Ģilde" – "Kamene" (vadītāja Marina Sproģe), "Tīne" (vadītāja Līga Tulinska); Kultūras un tautas mākslas centrā "Ritums" – "Bārbele" (vadītāja Gita Prīberga), "Cēre" (vadītāja Laura Krustiņa), "Cilnis" (vadītājs Longīns Augstkalns), "Draudzība" (vadītāja Irisa Blumate), "Dzīne" (vadītājs Krišs Erdmanis), "Gundega" (vadītāja Baiba Osīte), "Kalvis" (vadītāja Valda Kesnere), "Plastika" (vadītāja Džeima Kriķe), "Rīdze" (vadītājs Māris Maniņš), "Rota" (vadītāja Aija Krūmiņa), "Valdziņš" (vadītāja Sandra Lismane), "Vasa" (vadītāja Maija Maskalāne), "Atkalnis" (vadītāja Ineta Krastiņa); Ziemeļrīgas kultūras apvienības VEF Kultūras pilī – "Māra" (vadītāja Māra Kuplā), "Saule" (vadītājs Juris Tumulkāns);  Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fondā – "Auseklis" (vadītājs Reinis Pētersons); Latvijas Universitātē – "Vāpe" (vadītāja Helga Ingeborga Melnbārde) un Rīgas Latviešu biedrībā – "Rezēda" (vadītāja Inta Valdēna).

Ar Rīgas pašvaldības atbalstu, izstādi rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Ziemeļrīgas kultūras apvienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti