«Neputns» sāk jaunu grāmatu sēriju ar monogrāfiju «Rūdolfs Pērle»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Apgāds "Neputns” sāk jaunu grāmatu sēriju ar latviešu māksliniekam Rūdolfam Pērlem (1875–1917) veltītu grāmatu, lsm.lv pavēstīja izdevniecības pārstāvji.

„Daces Lambergas mazā monogrāfija „Rūdolfs Pērle” ir „Neputna” ilgi lolotās ieceres – grāmatu sērijas „Latvijas mākslas klasika” – īstenošanas priekšvēstnesis. Runa ir par neliela izmēra grāmatu virkni, kas ērti uztveramā veidā vismaz minimāli ļautu iepazīt mūsu mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Viegli pieejama pamatinformācija, kas aizpildītu joprojām aktuālos „baltos laukumus” mūsu kultūrapziņā,” jauno grāmatu sēriju raksturo „Neputna” galvenā redaktore, mākslas zinātniece Laima Slava.

Līdzīgi kā „Neputna” laikmetīgās mākslas sērija „Studijas bibliotēka”, arī „Latvijas mākslas klasika” ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Atraktīvs papildinājums grāmatas beigās ir laika josla, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības. Šogad plānots izdot vēl sešas grāmatas „Latvijas mākslas klasikas” sērijā.

Rūdolfs Pērle, kā pirmais, nav izvēlēts nejauši. Kā iepriekš jau vēstīts, mākslas muzejā „Rīgas birža“ ir atklāta unikāla izstāde, kurā vienkopus skatāmi Rūdolfa Pērles un lietuviešu simbolista Mikaloja Konstantina Čurļoņa darbi. Turklāt Rūdolfa Pērles vārds pasaulē izskanējis ne vienu reizi vien. Šī grāmata beidzot sniegs iespēju iepazīties ar Pērli arī tepat Latvijā.

Par Rūdolfu Pērli grāmatas autore, mākslas zinātniece Dace Lamberga saka, ka līdzīgs latviešu mākslā viņam nav neviens. „Rūdolfs Pērle kā personība un kā mākslinieks bija izteikts savrupa radošā ceļa gājējs, spilgti individuāls, sevī noslēgts, ne ar vienu citu nesajaucams radošs gars. Gleznotāja būtībai bija tuva latviskā mentalitāte, taču mākslā viņš ļāva valdīt vispārcilvēciskām tēmām un noskaņām, kas stāv pāri zemju robežām un tautu atšķirībām.“ Pērles daiļrade saistāma ar simbolisma virzienu. Tiek pat uzskatīts, ka viņš ir vienīgais īstais simbolists latviešu mākslā. Pērles ainavu zīmējumos, eļļas un akvareļa gleznojumos dominē savdabīgi rēgainu, fantastisku tēlu un nereālu formu pasaule. Tomēr kā atsevišķu jaunrades posmu gribētos izcelt arī Pērles puķu akvareļgleznojumus. Latviešu 20.gadsimta sākuma mākslā neatradīsim nevienu citu gleznotāju, kuru tā saistītu ziedu netverami fantastiskās formas, maigā krāsainība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti