Kultūras ziņas

Garāmgājēju portreti pastelī

Kultūras ziņas

LNO sezonu atklāj jauna operas režisore

Gleznotāja J. Pīgožņa jautrie memuāri

Jāzepa Pīgožņa 80 gadu jubilejā izdos atmiņu stāstu un atklās izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Atzīmējot izcilā latviešu gleznotāja un daudzu grāmatu ilustrāciju autora, nesen mūžībā aizgājušā Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Jāzepa Pīgožņa 80 gadu jubileju, klajā nāks mākslinieka atmiņu stāsts, kā arī tiks atklāta viņa darbu izstāde, pavēstīja mākslinieka meita, kultūrvēsturniece, Latvijas Kultūras akadēmijas lektore Ieva Pīgozne.

Apgādā "Zvaigzne ABC" klajā nāks Jāzepa Pīgožņa sarakstīta autobiogrāfija "Pēckarš. Krāsas. Jaunība", kurā mākslinieks aprakstījis to, kā 1940.gadu beigās ieradies Rīgā, mācījies Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā un pēc tam Latvijas Mākslas akadēmijā, kā darbojies studentu vides veidošanā. Tas ir stāstījums par mākslinieka jaunības gadiem, mācībām, dēkām un kurioziem, nebēdnībām un mīlestību.

Autobiogrāfija sarakstīta viegli uztveramā, bagātā un trāpīgā valodā, ar neizsīkstošu humoru un sirsnību attēlojot vispirms biklā, bet talantīgā lauku zēna Jāzepa pavisam nejaušo nokļūšanu Rīgas mākslas skolā, vēlāk - mācības un ikdienas cīņu par izdzīvošanu pēckara Rīgā. Ar asu spalvu un labsirdīgu smaidu Jāzeps Pīgoznis raksturo gan abu mācību iestāžu pasniedzējus, gan savus studiju biedrus - vēlāk ievērojamos māksliniekus Gunāru Krolli, Borisu Bērziņu, Induli Ranku un citus.

Grāmatā sniegts arī precīzs laikmeta raksturojums par pēckara gadiem, kad radošo garu centās ierobežot ideoloģijas uzspiestās prasības, un par nacionālajām idejām pat visniecīgākajā to izpausmē draudēja visbargākais sods. Tekstu papildina bagātīgs oriģinālo fotoattēlu klāsts, kā arī Jāzepa Pīgožņa agrīno un vēlāko mākslas darbu katalogs, kurš autoram ir pirmais pēdējo desmit gadu laikā.

No 16.septembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas pirmajā stāvā būs skatāma Jāzepa Pīgožņa jubilejas izstāde "Krāsas un līnijas".

"Tās ir krāsas dabā, krāsas mūsos, krāsas uz audekla un uz papīra. Krāsas ar nozīmi "noskaņas" un ar nozīmi "raksturojums". Līnijas starp zemi un debesīm, dzīves līnijas, sižeta līnijas, līnijas kā vaibsti un līnijas kā gaismas stari. Šķietami materiāli dotumi, kuri sevī nes daļu no lielās dzīves patiesības. Krāsās un līnijās izpaužas pati daba un cilvēks tajā, krāsās un līnijās savienojas netveramais ar radošo dzirksti, un top māksla," stāsta Ieva Pīgozne.

Izstādīto darbu klāsts iedalāms trīs daļās. Pirmā veltīta Jāzepa Pīgožņa pēdējo desmit gadu laikā tapušajiem darbiem - gleznām, kurās sastopamas gan raksturīgās Latvijas ainavas dažādos gadalaikos, mazpilsētu skati, gan citi motīvi, tajā skaitā tālāku ceļojumu iespaidi.

Izstādē iekļautas arī grāmatu ilustrācijas, ar kuru starpniecību autors ir pazīstams gandrīz visiem 20.gadsimta 70. un 80.gados dzimušajiem bērniem.

Papildus izstādītas mākslinieka ilustrētās grāmatas. "Jādomā, ka šajās vitrīnās ikkatrs izstādes apmeklētājs atradīs sev zināmus un lasītus darbus: pārsvarā latviešu folkloru un literatūras klasiku, kā arī izdevumus bērniem," norāda Ieva Pīgozne.

Kā jau vēstījām, Jāzeps Pīgoznis mūžībā aizgāja šī gada 28.maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti