Labrīt

Bez "parazītiem" 101. kilometra Brīdagā būtu pāris māju un sabrukusi baznīca

Labrīt

"Augstsprieguma tīkla" vadītājs: Elektrības piegādes pārrāvumu varēja radīt zibens izlāde

Izdevniecības "kuš!" veikums izvirzīts prestižajai Vila Aiznera Komiksu balvai

Izdevniecība ar nišas fokusu – «kuš!» komiksu starptautiskie panākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Jau vairāk nekā 10 gadu komiksu kultūras lauciņu Latvijā kopj izdevniecība “kuš!”. 2007. gadā bija ļoti grūti atrast māksliniekus, kas strādā šajā žanrā, bet tagad jau vairāk nekā 30 mākslinieki spilgti un regulāri tajā izpaužas, un tas ir galvenokārt pateicoties tieši “kuš!” aktivitātēm. Tiesa gan, Latvijā viņu veikums varbūt ir pat mazāk zināms nekā citviet pasaulē, jo dažādu iemeslu dēļ “kuš!” izdevumi jau ilgstoši iznāk tikai angļu valodā.

Jau pirms astoņiem gadiem izdevniecība “kuš!” tika novērtēta ar nozīmīgu Eiropas komiksu balvu, bet šobrīd tās veikums izvirzīts prestižajai Vila Aiznera komiksu balvai, ko dēvē par komiksu industrijas “Oskaru”.

“Amerikāņu komiksu mākslinieks Arts Spīgelmans ir nodefinējis to tā, ka komikss ir nevis par komisko, bet par ko-miksēšanu. Angliski, sadalot vārdu, sanāk “co” un “mix”, tātad par tādu samaisīšanu, kur kopā sajaucas teksts un attēls,” tā komiksa būtību raksturo izdevniecības “kuš!” redaktore Sanita Muižniece, jo tomēr joprojām nākas sastapties ar visai virspusēju izpratni par to, kas ir komikss. Muižniecei tuvs ir vēl viens komiksa skaidrojums:

“Ka komikss ir kino nabadzīgiem cilvēkiem. Tev ir grāmata, tev ir stāsts, kas dažbrīd iet pa kadriņiem un dažbrīd ne, bet tev pašam ir tā filma jātin uz priekšu un jāsaprot, kas tur notiek.”

Sanita Muižniece un Dāvids Šilters jau vairāk nekā 10 gadu ir Latvijā vienīgās komiksu izdevniecības “kuš!” redaktori, kas ne tikai izdod komiksu antoloģijas un citus izdevumus, bet arī rīko izstādes un meistardarbnīcas, visdažādākajos veidos popularizējot komiksu kultūru Latvijā.

Tam ir arī labi augļi – ja pirms 10 gadiem bija grūti atrast kaut vienu mākslinieku, kas būtu spēcīgs šajā žanrā, tad tagad jau ir aptuveni 30 autori, kam komikss ir stabila izpausmes forma.

Sanita Muižniece
Sanita Muižniece

Izrādās, viņu veikums ļoti labi patīk šī žanra cienītājiem un profesionāļiem ārzemēs. Pirms astoņiem gadiem izdevniecība “kuš!” saņēma nozīmīgu Eiropas komiksu nozares balvu Francijā, un nu četras viņu antoloģijas izvirzītas par komiksu “Oskaru” sauktajai Vila Aiznera komiksu balvai Amerikā.

“Tas ir tāds pagodinājums un grūdiens turpināt.

Tāds apliecinājums, ka tas, ko mēs darām, nav kaut kāda vienkārši jocīga mūsu iegriba, ko saprot tikai daži cilvēki, bet ko novērtē arī citi jomas profesionāļi. Un tas, ka to pamana tik lielas balvas žūrija, jā, tas ir papildu stimuls,” uzsver Muižniece.

Pirmie “kuš!” izdevumi iznāca latviešu valodā un tika tulkoti angliski, bet 2008. gada krīzes iespaidā nācās pāriet tikai uz angļu valodu, tāpēc, iespējams, Latvijā izdevumus zina pat mazāk nekā daudzviet ārzemēs šī kultūras žanra cienītāju vidū.

Sanita Muižniece skaidro: “Lai gan mēs esam tāda nišas izdevniecība ar tādu nišas fokusu uz komiksiem, mēs esam kaut kā paspējuši šo gadu laikā tā kā astoņkājis izplesties pa dažādām valstīm. Būtībā 90% eksportējam uz maziem grāmatu veikaliņiem visā pasaulē, tai skaitā ASV, daudzās Eiropas valstīs, negaidīti pēdējos gados mums ir daudz pasūtījumu no Ķīnas, arī no Japānas, no Filipīnām, ļoti daudz kur mēs esam sūtījuši un joprojām sūtām.”

“Kuš!” izdotās antoloģijas iznāk vidēji četras reizes gadā, katrā tajā iekļauts aptuveni 20 latviešu un ārzemju mākslinieku veikums par kādu konkrētu tematu. Vila Aiznera balvai nominētas visas četras pagājušā gada antoloģijas. Viena no tām bija veltīta tēmai “Augu spēks” jeb “Plant Power”, un tajā viena no autorēm bija Lote Vilma Vītiņa, kura zīmējusi arī izdevuma vāku. Lote Vilma Vītiņa ir dzejniece un ilustratore un komiksam pievērsusies, pateicoties tieši kādam izdevniecības “kuš!” rīkotam konkursam par tematu “Briseles kāposti”, un pēc tam jau šis žanrs viņu, tā teikt, “ievilcis sevī”.

Arī viņai liels prieks par nomināciju nozīmīgajai balvai.

“Es vienkārši ļoti, ļoti lepojos ar “kuš!” un ka viņus novērtē, jo Latvijā to tik daudz cilvēki varbūt nezina, bet es zinu, ka ārzemēs cilvēki novērtē to darbu, atpazīst “kuš!”, un tas ir ļoti forši!” uzsver māksliniece.

Vila Aiznera komiksu balvai izdevniecības “kuš!” veikums izvirzīts kategorijā “Labākā antoloģija”. Balvu laureātus paziņos jūlijā ikgadējā Sandjego komiksu festivāla norises laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti