Kultūras rondo

Iestudējuma "Gulbju ezers" pirmizrādēs Zigfrīda lomu dejos Vadims Muntagirovs mo Londonas

Kultūras rondo

"Baltajā naktī" notiks "Skaņu meža" eksperimentālās mūzikas vakars

Laikmetīgās tēlniecības festivāla tēma šogad - “Demokrātijas brīnumi”

«Demokrātijas brīnumi» – Tēlniecības kvadriennāles centrā šogad vietējie mākslinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

5. septembrī Rīgā sāksies 13. tēlniecības kvadriennāle, kura kopš 1972. gada ir bijusi platforma gan Latvijas, gan ārvalstu mākslinieku izpausmēm un jauno talantu atpazīstamībai. Šogad, ņemot vērā Covid-19 sagādātās grūtības un izaicinājumus, festivāla organizatori īpašu uzmanību vēlas pievērst tieši vietējiem māksliniekiem, kā vadošo devīzi izvēloties vārdu salikumu “Demokrātijas brīnumi”.

Ar trim no kopumā 16 kvadriennāles autoriem viņu darbnīcās tikās Latvijas Radio raidījums “Kultūras Rondo”.

Tēlnieks Miķelis Mūrnieks ir iedvesmojies no 1988. gada projekta par Rīgas metro, proti, stacijas “Aurora”, kura šajā līnijā bija paredzēta kā viena no stacijām maršrutā “Zasulauks – rūpnīca VEF”. Mūrnieks kopā ar asistentu savā darbnīcā Bišumuižā gatavo šīs metro stacijas repliku attiecībā 1:1, kā piemēru ņemot pieejamos arhitektoniskos un dizaina plānojumus.

Ieeja uz neesošo metro staciju no sestdienas atradīsies starp Āgenskalna tirgu un Eduarda Smiļģa muzeju. Demokrātijas kontekstā Mūrnieku šī tēma piesaistījusi tāpēc, ka savulaik pret metro būvniecību tika organizēti plaši pilsētas iedzīvotāju protesti.

Miķelis Mūrnieks
Miķelis Mūrnieks

Donāts Mockus ir lietuviešu tēlnieks, kurš izglītojies Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas filiālē, bet jau septiņus gadus dzīvo un strādā Rīgā. Mockus darbnīcā, kā viņš pats smejas, “sācis snigt sniegs” – šeit tiek griezts un līmēts monumentāls putuplasta cilvēks, kurš kaut kādā ziņā atgādina simtkāji, tikai kāju vietā tam ir rokas. Darba nosaukums – “Homo Democraticus”.

Darba atrašanās vieta būs uz kādreizējā dzelzceļa tilta postamenta balsta Daugavā, kurš atrodas blakus šībrīža dzelzceļa tiltam.

Donāts Mockus
Donāts Mockus

Jaunā māksliniece Ance Vilnīte vēl tikai iesāk savas gaitas Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā, bet viņas apņēmība ir pārāka par pirmziemnieces pieticību. Kā redzams Vilnītes darbnīcā Tallinas kvartālā, arī viņa izvēlējusies strādāt ar putuplasta tehniku, un atveidojums ir ne mazāk komplicēts kā Donāta “Demokrātiskais cilvēks”.

Ances Vilnītes komentārs par varasvīru kompleksiem būs redzams turpat, kur tas tapis – Tallinas ielas radošajā kvartālā.

Ance Vilnīte
Ance Vilnīte

Savukārt pārējo objektu atrašanās vietas varēs atrast gan sociālajā tīklā “Facebook”, gan Tēlniecības kvadriennāles mājaslapā.

Festivāla atklāšana sestdien, 5. septembrī, tiks atzīmēta ar masku gājienu sadarbībā ar teātra apvienību “Kvadrifrons”. Gājiens sāksies pulksten 19.00 no Tallinas kvartāla pagalma, pēc tam maršruts vedīs cauri Rīgas centram līdz Āgenskalna tirgum, pa ceļam atklājot vairākus kvadriennāles mākslas darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti