LNB uzsāks Latvijas simtgadei veltītu pasākumu ciklu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

16.novembrī plkst. 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pirmajā stāvā notiks izstādes “Nevar nerakstīt” atklāšana. Ekspozīcija ir veltīta trim neparastām epizodēm rakstītā vārda vēsturē: brāļu draudžu rokraksta literatūrai Vidzemē 18.gadsimta vidū, drukas aizliegumam Latgalē 19.gadsimta otrajā pusē, Sibīrijā uz bērza tāss rakstītām vēstulēm padomju represiju apstākļos 20.gadsimta 40.gados. Šie trīs vēsturiskie posmi pievērš uzmanību rakstītā vārda nozīmei cilvēku dzīvēs, kad indivīda brīvības ierobežošanas apstākļos rakstīšana bija nepieciešamība un izlaušanās iespēja.

Brāļu draudžu kustības ienākšana Vidzemē saistījās ar rokraksta literatūras tradīcijas izveidošanos un latviešu zemnieku pirmajiem literārajiem mēģinājumiem. Rakstītais vārds ne mazāk nozīmīgs bija arī latīņu drukas aizlieguma laikā Latgalē, kad ar rokraksta grāmatniecības palīdzību latgalieši gandrīz 40 gadu garumā (1865-1904) mēģināja kompensēt iespiesto grāmatu trūkumu un saglabāt savu identitāti. Vēlāk, padomju okupācijas laikā, uz Sibīriju izsūtītajiem Latvijas iedzīvotājiem rakstītais vārds kļuva tik nepieciešams, ka papīra nepieejamība nebija šķērslis - cilvēki vēstuļu rakstīšanai saviem tuviniekiem izmantoja bērza tāsi.

Izstādes satura pamatā ir unikāli materiāli no LNB un 11 Latvijas muzeju un bibliotēku krājumiem. Šeit būs apskatāmi nozīmīgi brāļu draudžu rokraksta literatūras paraugi, iespieddarbi un pirmie latviešu literārie mēģinājumi. Vienlaikus ekspozīciju veido latgaliešu rokraksta literatūra un Latgalē kontrabandas ceļā ievesti izdevumi ar viltotām izdošanas ziņām no vietām, kurās latīņu drukas aizliegums nepastāvēja. Izstādē iekļautas arī Sibīrijā uz bērza tāsīm rakstītas vēstules no ieslodzījuma vai spaidu darbu nometnēm un apmešanās vietām. Tajā pirmo reizi vienuviet aplūkojami visi bērza tāss vēstuļu oriģināli, kas iekļauti UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Izstādi rīko LNB sadarbībā ar Tukuma muzeju. Tā aizsāk Latvijas valsts simtgadei veltīto pasākumu ciklu LNB. Ekspozīcija būs apskatāma līdz 2016.gada 27.martam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti