Muzeju biedrība iesniegusi KM priekšlikumus Muzeju likuma grozījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Latvijas Muzeju biedrība (LMB) iesniegusi Kultūras ministrijā (KM) priekšlikumus Muzeju likuma grozījumiem, aģentūru LETA informē LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.

Viņa skaidro, ka LMB proaktīvi virza priekšlikumus grozījumiem likumā ar mērķi normatīvi samazināt likumdošanas neprecizitātes, kas rada neskaidrības par to, kāda ir muzeju atbildība un kāda – to dibinātāju atbildība, skaidri nosakot, ka politiska, ideoloģiska vai reliģiska iejaukšanās muzeju trīs pamata funkciju – saglabāšanas, pētniecības un komunikācijas – īstenošanā ir nepieļaujama.

Biedrībā norāda, ka priekšlikumi grozījumiem Muzeju likumā tika prezentēti Latvijas Muzeju padomē 30. martā, kur tie guva konceptuālu atbalstu, un ar labojumiem iesniegti KM.

LMB aicinājusi KM izskatīt priekšlikumus un sniegt viedokli par atbalstu vai nepieciešamajiem precizējumiem, kā arī izsaka gatavību sagatavot priekšlikumus likumprojekta formā.

LMB dibināta 1992. gadā. Tā ir nevalstiska organizācija, kurā uz brīvprātības principa apvienoti 125 valsts, pašvaldību, privātie un autonomie muzeji kopīgu mērķu īstenošanai un interešu aizstāvībai.

Kā ziņots, KM bija lūgusi Muzeju padomei, cik vien ātri iespējams, sagatavot un iesniegt ministrijā grozījumus Muzeju likumā.

LETA jau vēstīja, ka šā gada 2. janvārī tika sākta Ogres novada muzeju reorganizācija, ko paredz domes pagājušā gada 22. decembra lēmums. Paši muzeja darbinieki uzskata, ka pret viņiem tiek vērstas represijas, jo viņi iebilduši pret Ogres mēra Helmaņa ieceri muzejā sarīkot sankcijām pakļautā Avena porcelāna izstādi no viņa privātkolekcijas.

Situācijai ar Ogres muzeju eskalējoties, ceturtdien, 20. aprīlī, plkst.8.30 pie Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) galvenās ēkas notiks protesta akcija, kuras dalībnieki prasīs atstādināt no amata Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani (Nacionālā apvienība).

Protesta dalībnieki aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku ("Apvienotais saraksts") izvērtēt pēc būtības Helmaņa darba tiesiskumu un atbilstību labas pārvaldības principiem, kā arī uzstāj, lai VARAM pārtrauc Ogres mēra izrēķināšanos ar Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem.

Piketa organizatori vērtē, ka Ogres mērs Helmanis ir nepamatoti iejaucies Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbā, uzspiežot muzejam organizēt sankcijām pakļautā Putina oligarham Pjotram Avenam piederošo porcelāna izstādi, tādējādi cenšoties normalizēt šo personu Ukrainas kara apstākļos.

"Trīs mēnešu laikā Latvijas sabiedrības acu priekšā situācija ir dramatiski pasliktinājusies, tomēr valsts augstākās amatpersonas ir izvēlējušās nereaģēt un līdz ar to pieļaut Ogres mēra tālāku izrēķināšanos ar Ogres muzeja darbiniekiem. Par to liecina arī atklātās vēstules valsts augstākajām amatpersonām, ko parakstīja vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, neskatīšana pēc būtības un tās "futbolēšana" starp ministrijām. Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītāja un vairākas darbinieces spiediena rezultātā nolēmušas atstāt amatu, tādēļ muzeja darbība ir apdraudēta."

Kā vēstīts, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība") situācija Ogrē "nav pieņemama", un premjers aicinās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Sprindžuku izskatīt šo lietu pēc būtības.

"Mēs esam demokrātiska valsts, un demokrātiskās valstīs ir zināma lietu secība un lietas, kuras var un kurām vajag notikt, un ir arī tādas, kas nav vēlamais virziens," tā uz jautājumu par notikumiem starp Ogres pašvaldību un Ogres muzeju pirmdien atbildēja Kariņš.

Savukārt Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jurģis Klotiņš uzskata, ka tas ir samilzis konflikts starp Ogres novada priekšsēdētāju Helmani un Ogres muzeja vadītāju, kam nav izdevies rast risinājumu. "Šādiem konfliktiem nevajadzētu rasties pašvaldībās, un katrai iesaistītajai pusei ir paškritiski jāizvērtē sava līdzšinējā rīcība, nostāja un jāsaskata savas kļūdas," sacīja Klotiņš.

Jau vēstīts, ka jau dažus mēnešus izveidojies konflikts starp Ogres pašvaldības un Ogres muzeja pārstāvjiem.

Pirmdien, 17. aprīlī, īsi pirms Ogres novada domes ārkārtas sēdes, kurā bija plānots lemt par Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktores direktores Evijas Smiltnieces atstādināšanu no amata uz laiku, viņa pašvaldībai uzteikusi darbu, aģentūru LETA informēja direktore.

Kā vēstīts, tiesībsargs, vērtējot Ogres novada pašvaldības lēmumu februārī aizliegt "Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrībai" plānoto sapulci, kuras mērķis bija paust atbalstu Ogres vēstures un mākslas muzejam un tā darbiniekiem, secinājis, ka pastāv pamatotas bažas par veidu, kādā Ogres pašvaldība ierobežo iedzīvotāju pulcēšanās brīvību.

"Progresīvo" Saeimas frakcija aicinājusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Sprindžukuno amata atstādināt Ogres novada domes priekšsēdētāju Helmani.

Intervijā Latvijas Radio Sprindžuks iepriekš vērtēja, ka situācija Ogrē ir dīvaina un "kaut kas nav īsti kārtībā", ja reiz konfliktsituācija turpinās tik ilgu laiku, tomēr viņš nesaskata pamatu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai iejaukties šādu lokālu jautājumu risināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti