Tallinas kinofestivālā – «Pilsēta pie upes» un citas Latvijas filmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā no 13. novembra līdz 29. novembrim notiek Ziemeļeiropā vienīgais A klases kinofestivāls “Melnās naktis / Black Nights”, kur konkursa programmām un projektu sadaļām atlasīts ievērojams skaits Latvijas filmu un projektu. 18. novembrī starptautisko pirmizrādi festivāla galvenajā konkursā piedzīvos Viestura Kairiša spēlfilma “Pilsēta pie upes”, šajā konkursā iekļauta arī Lailas Pakalniņas filmas “Spogulī” pasaules pirmizrāde, bet Baltijas konkursā – septiņas Latvijas filmas, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Tallinas festivāls “Melnās naktis / Black Nights” šogad notiek no 13. novembra līdz 29. novembrim, daļēji klātienē (kinoteātros) un daļēji tiešsaistē. Kā jau iepriekš ziņots, Tallinas festivāla galvenajā konkursa programmā ir iekļauta režisores Lailas Pakalniņas jaunākā spēlfilma Spogulī; pirmais no četriem klātienes seansiem, tātad filmas pasaules pirmizrāde, notiks 22. novembrī. Rets gadījums – Latviju šogad Tallinas festivāla oficiālajā konkursā pārstāv divas filmas, un tieši Latvijas 102. dzimšanas dienā, 18. novembrī, starptautisko pirmizrādi svinēs Viestura Kairiša spēlfilma “Pilsēta pie upes” ar starptautisko nosaukumu “The Sign Painter”. 

Filma "Spogulī"
Filma "Spogulī"

Visplašāk Latvija pārstāvēta Baltijas konkursa programmā, kurai Latvijas, Lietuvas un Igaunijas filmas atlasa starptautiski eksperti; šogad konkursā startēs kopā 14 filmas un septiņas no tām saistītas ar Latviju. Festivāla direktore Tīna Lokka uzsvēra:

“Šajā programmā esam koncentrējuši izsmeļošu kultūras un kino pārskatu, kādu filmu nozare visās trīs Baltijas valstīs spēj piedāvāt, aptverot gan starptautiskos festivālos izrādītas filmas, gan pavisam novatoriskus meklējumus.

Esam patiešām priecīgi par dažādību, ko izdevies panākt.”

Filma "Mans mīļākais karš"
Filma "Mans mīļākais karš"

Latviju šāgada Baltijas konkursā pārstāv visas trīs filmas, kas nupat ieguvušas Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” pilnmetrāžas filmu kategorijās – labākā spēlfilma “Dvēseļu putenis” (režisors Dzintars Dreibergs), labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma “Valkātājs” (režisors Ivars Zviedris) un labākā animācija “Mans mīļākais karš” (režisore Ilze Burkovska-Jakobsena).

Tallinas festivāla Baltijas skatē iekļautas arī filmas, kas Latvijā vēl nav demonstrētas, – Vitālija Manska dokumentālā filma “Gorbačovs. Paradīze”, kuras plānotā Latvijas pirmizrāde ir atlikta ārkārtas situācijas dēļ, un pirms nedēļas notikušā Lībekas festivāla laureāte, režisores Daces Pūces debija pilnmetrāžas formātā – spēlfilma “Bedre”.

Filma "Bedre"
Filma "Bedre"

Papildinot ar Latviju saistīto filmu skaitu, arī divas no Lietuvas filmām tapušas sadarbībā ar Latvijas studijām – konkursā iekļauta prestižā Kannu kino festivāla dalībniece, Šarūna Barta vēsturiskā drāma “Mijkrēslī”, kas tapusi, piedaloties studijai “Mistrus Media”, un Giedres Žickītes dokumentālā filma “Lēciens”, kuras tapšanā piedalījās studija “VFS Films”.

Festivāla īpašajā programmā ar nosaukumu “Current Waves”, kas aptver jau citos festivālos izrādītas un apbalvotas filmas ar daudzveidīgu māksliniecisko spektru un spēju piesaistīt plašu auditoriju, tiks izrādīta krievu režisora Alekseja Učiteļa spēlfilma “Cojs” – kopražojums ar Latviju, kura uzņemšanā iesaistījusies studija “Mistrus Media”. Savukārt studijas “Ego Media” sadarbības projekts ar Čehiju – spēlfilma “Bars” – atlasīta programmai “JF Youth Competition”.

Kinoindustrijas pasākumu sadaļa “Industry@Tallinn & Baltic Event Works in Progress” meklē jaunas iespējas, pārdošanas aģentus, festivālus un starptautiskās pirmizrādes 18 ražošanā vai pēcapstrādē esošiem projektiem. Šogad Tallinas festivāla industrijas pasākumi norisināsies tikai tiešsaistē, projektu prezentācijām būs iespējams sekot līdzi festivāla mājaslapā 24. novembrī.

Filma "Valkātājs"
Filma "Valkātājs"
 

Visi projekti, kas tiks prezentēti kategorijās “Baltic Event, showcasing Baltic and Finnish films”, kā arī “International Works in Progress”, pretendēs uz balvu “Post Production Award” 10 tūkstoš  eiro apmērā, turklāt tiks izraudzīts arī “Baltic Event Works in Progress” 3000 eiro balvas saņēmējs.

Baltic Event Works in Progress” kategorijai ir atlasīti septiņi daudzsološi projekti no Baltijas un Somijas, kas profesionāļu vērtējumā apliecina šī reģiona kino industrijas potenciālu. Divi Latvijas filmu projekti, kas startē kategorijā “Baltic Event Works in Progress”, ir drāma “Mīlulis”, ko režisē Staņislavs Tokalovs, un režisora Matīsa Kažas filma “Neona pavasaris”.

Igauniju šogad pārstāvēs divi projekti, un abi top sadarbībā ar Latviju – sporta drāma “Kalev”, kuras tapšanā piedalās studija “Ego Media”, un “Aptiekārs Melhiors”, kas top sadarbībā ar “Film Angels Studio” un jau filmēts Latvijā, ''Cinevillā''. Turpat blakus sadaļā “Just Films Work in Progress” iekļauts arī Latvijas studijas “Lokomotīve” un producenta Roberta Vinovska sadarbības projekts ar Latvijā labi pazīstamo režisoru Jāku Kilmi.

Citā sadaļā – kopražojumu tirgū “Baltic Event / Co-Production Market”, kas strādās 25.–26. novembrī, atlasīts Dāvja Sīmaņa topošais vēsturiskas drāmas projekts “Marijas klusums” (studija “Mistrus Media”). Vēl citā programmā, “Script Pool TV” atlasītajiem projektiem, ir brāļu Ābeļu TV seriāla iecere “Klīstošās dvēseles”, bet “MidPoint TV Launch” atlasi izturējis studijā “Tasse Film” producēts projekts “Lazlo”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti