Citi notikumi kultūrā

Elīna Garanča. Tuvplāns. Tiešraide

Citi notikumi kultūrā

Atmostas Baltija

Riga IFF apbalvošanas ceremonijas un ballītes īsfilma

Riga IFF laurus plūc «Skrējēja» – stāsts par sievietes cīņu ar laiku ceļā pie mīļotā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Noslēdzoties Rīgas Starptautiskajam kino festivālam (Riga IFF), kas šogad norisinājās no 14. līdz 24. oktobrim, paziņoti festivāla konkursu laureāti. Pilnmetrāžas konkursā deviņu filmu sacensībā uzvarējusi Lietuvas un Čehijas kopražojuma lente “Skrējēja”.

Šogad apbalvošanas ceremonija epidemioloģisko ierobežojumu dēļ nevarēja notikt klātienē, taču festivāls par laureātiem ir izvēlējies pavēstīt citā veidā – ļaujot ikvienam interesentam iejusties svinīgā gaisotnē ar apbalvošanas īsfilmu. Darbā, kuru režisējusi Liene Linde un uzņēmis operators Dāvids Smiltiņš, aplūkota alternatīva ceremonija, kuru izspēlē aktieris Gerds Lapoška, aktieris un komponists Toms Auniņš, kā arī citi pārsteiguma viesi no kino vides.

RIGA IFF Pilnmetrāžas konkursa galveno balvu un 3000 eiro godalgu no apdrošināšanas kompānijas “Balta” deviņu darbu sacensībā ir saņēmis Andrjusa Blaževiča spraigi uzņemtais stāsts par sievietes cīņu ar laiku ceļā pie sava mīļotā filmā “Skrējēja”.

Pilnmetrāžas konkursa žūrija uzsvēra, ka “šī filma izcēlās konkursa skatē kā ievērojams sasniegums un iespaidīga garīgās veselības, empātijas un tehnoloģiju savstarpējās saiknes izpēte satraucošā pilsētvides ceļojumā. Turklāt šīs filmas sarežģītā un daudzslāņainā galveno varoņu snieguma atstāto iespaidu nesīsim sevī vēl ilgi.”

Festivāls skatītājiem piedāvā uzvarējušo filmu redzēt atkārtotā seansā – pirmdien, 25. oktobrī, pulksten 19.00 Riga IFF tiešsaistes kinozālē.

Pilnmetrāžas filmu konkursa īpaša atzinība piešķirta Valdimāra Jouhansona sirreālajam ģimenes dzīves dabas atainojumam filmā “Jērs”. Žūrija novērtējusi “alegorisku un ironisku portretējumu cilvēcei, uz kuras gulst galvenā atbildība par tās “zaudēto paradīzi” un vietu šai pasaulē, to aplūkojot caur mīta un realiātes prizmu.”

Festivāla īsfilmu sadaļas “Short Riga” Starptautiskā konkursa galveno balvu un godalgu 2000 eiro apmērā no apdrošināšanas kompānijas “Balta” šogad saņēmis darbs, kas maigā, taču izlēmīgā veidā uzlūko autores pieredzi ar seksuālu izmantošanu bērnībā no radinieka puses – Olgas Lucovņicovas dokumentālā īsfilma “Mans tēvocis Tudors”.

Īsfilma “Mans tēvocis Tudors”
Īsfilma “Mans tēvocis Tudors”

Žūrija īpašu atzinību izteikusi ekoloģiskam stāstam par ģimenes un dabas saitēm Fanijas Begelī filmā “Pneima”. Kā savu kandidātu prestižās Eiropas Kinoakadēmijas balvas “Eiropas īsfilma 2021” nominācijai Riga IFF izvirzījis Juanna Rītelas īsfilmu “38” – personīgu, asprātīgu un brīžiem pat nežēlīgu sievišķības atainojumu.

Filma “Pneima”
Filma “Pneima”

Festivāla īsfilmu sadaļas “Short Riga” Nacionālajā konkursā triumfējusi kino debija – režisores Helen Ora īsfilma “Panic” – “dadaistiska apcere par sievietes dzimumlomām, kas ierakstās šodienas sociālpolitiskajā diskursā par reprezentāciju.” Šis darbs tāpat apbalvots ar godalgu 1000 eiro vērtībā.

Īsfilma “Panic”
Īsfilma “Panic”

Divi laureāti ir arī Riga IFF bērnu filmu sadaļas “Kids' Reel” konkursos – Eiropas Bērnu Filmu asociācijas (ECFA) locekļu žūrija par sadaļas Pilnmetrāžas konkursa uzvarētāju un kandidāti ECFA balvai ir pasludinājusi Stefano Čipāni sirsnīgo “Mans brālis – supervaronis!”, kas vēsta par dzīvi ar brāli, kuram ir Dauna sindroms, savukārt bērnu īsfilmu sadaļā triumfējusi Igo de Fokomprē “Mamma ir lietus”, kas arī izvirzīta nominācijai ECFA īsfilmu balvai.

Festivāla laikā darbojās arī  bērnu žūrija – šogad filmas  vērtēja Klāvs Bērziņš, Pauls Bērziņš, Miķelis Kreilis, Ketija Praija Vintere, Hanna Marija Suhanova, Anna Rūta Krieviņa, Guna Eglīte, Krišs Alberts Grīva, Mārtiņš Beika un Robins Elmeris. Žūrija ir lēmusi, ka balvu pasniegs Olivjē Peirū filmai “Kosmopuika”, kas sadarbībā ar Latvijas Televīziju tiks pārraidīta maziem un lieliem skatītājiem visā Latvijā.

Šogad pirmoreiz savu balvu daudzsološākajam filmas projektam ir piešķīrusi arī festivāla industrijas programmas (“Riga IFF Forum”) sadaļa “Test Screenings”. Festivāla atbalstītāja, studijas “BB Posthouse” balva – pēcapstrādes pakalpojumi 3 000 eiro vērībā – tiek piešķirta Sandera Jona īsfilmai “Sierra”!

Riga IFF norisinājās no 14. līdz 24. oktobrim klātienē – kinoteātrī “Splendid palace”, k/t “Vidzeme” Madonā un Valmiermuižas alus viesistabā – kā arī tiešsaistē visā Latvijas teritorijā.

Festivāla laikā varēja vērot arī virkni lekciju, diskusiju un citu pasākumu. Notikumu ieraksti ir redzami festivāla tīmekļa vietnē.

Riga IFF top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti