FOTO: «Splendid Palace» pirmizrādīta filma par Latvijas preses karalieni Emīliju Benjamiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

20. septembra vakarā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvoja filmu studijas "Mistrus Media:  un kopproducentu "Tet studio" un Latvijas Televīzijas vēsturiskā daudzsēriju filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene”, kas stāsta par “Jaunāko ziņu” un “Atpūtas” izdevēju Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvuši par Latvijas vēstures leģendu.

“Emīlijas Benjamiņas dzīvesstāsts ļāva mums ieskatīties vienā no Latvijas 20. gadsimta vēstures nozīmīgākajiem posmiem. Mēs ceram, ka šis vēstures un daudzu cilvēku unikālais biogrāfiskais stāsts nonāk pie skatītājiem laikā, kad domājam par vēstures mācībām. Tāpat ceram, ka “Emīlija. Latvijas preses karaliene” spēs mainīt daudzsēriju filmu žanra nozīmību un kvalitāti Latvijā un ar demonstrēšanu gan kinoteātros visā Latvijā, gan arī straumēšanas platformās sasniegsim visus, kurus interesē šis Latvijas vēstures lielais stāsts,” norādīja producents un dokumentālās sērijas režisors Gints Grūbe.

Savukārt filmas 1., 3. un 5. sērijas režisors Andis Mizišs atzinās, ka var teikt paldies Covid pandēmijai, jo "tā bija daudz lielāka iespēja mums visiem koncentrēties uz šo darbu nekā normālos apstākļos, kad mēs katrs darām vēl citus darbus un kad aktieriem ir jādomā par lomu, no kuras viņi atnāk uz filmēšanas laukumu no teātra".

“Man šis darbs paliks mūžam atmiņā, jo viss sagatavošanās periods norisinājās "Zoom", scenāriju apspriedām "Zoom", pat aktieru proves norisinājās "Zoom", kas sākumā bija ļoti mulsinoši.

Bija arī citi pandēmijas uzliktie zīmogi, piemēram, filmējot lielu, krāšņu balli ir ierobežojums – 20 cilvēki. Bet tāpēc arī kino ir izlikšanās māksla, un es domāju, ka komanda ar visiem izaicinājumiem lieliski tika galā,” komentēja 2. un 4. sērijas režisore Kristīne Želve.

6. sērijas režisors Dāvis Sīmanis atklāja, ka filmēšana bija iespēja izrauties no pandēmijas: “Es izbaudīju to, ka tumšajā laikā, kas bija pandēmijas pīķis, akūti klaustrofobiskajās bezgalīgajās "Zoom" konferencēs, varēja izrauties filmēšanas laukumā, izjust radošo garu un izjust tādu kino brīvību. Tas bija tiešām unikāli."

Filmas stāsts sešās spēlfilmās un vienā dokumentālā sērijā aptver laika periodu no Emīlijas Benjamiņas izdotā žurnāla “Atpūta” pirmsākumiem līdz viņas bojāejai Sibīrijā. Katra sērija atspoguļo kādu zīmīgu Emīlijas Benjamiņas dzīves posmu, parādot dažādas viņas personības šķautnes, – ģimenes dzīvi, uzņēmējdarbību, sociālā statusa nostiprināšanu, ietekmi uz politiskajām un kultūras norisēm 20. un 30. gados un beigu beigās pašas darbinieku nodevību. Ar šo spēcīgo sievieti stāsta centrā filmā tiek parādīta Latvijas sabiedrība visā tās krāsainībā, un skatītājiem pazīstamas būs daudzas vēsturiskas personas – Antons Benjamiņš, Jānis Benjamiņš, Kārlis Skalbe, Jānis Ziemeļnieks, Vilis Lācis, Jānis Kārkliņš, Annija Simsone, Pēteris Blaus, Jūlijs Lācis, Augusts Kirhenšteins.

Sešas aktierkino sērijas ir autoru mākslinieciska interpretācija par galveno varoni un vēsturiskajiem notikumiem, bet septītā sērija ietver dokumentālas liecības par filmas varoņiem, viņu prototipiem pēcnācēju atmiņās mūsdienās.

Scenāriju veidojuši Baņuta Rubess, Ivo Briedis, Aiva Birbele, Tabita Rudzāte, konsultanti – Māra Zālīte, Ineta Lipša, spēlfilmu sēriju režisori ir Kristīne Želve, Andis Mizišs, Dāvis Sīmanis, dokumentālās sērijas režisors – Gints Grūbe, operators – Andrejs Rudzāts, filmas mākslinieki – Kristīne Jurjāne un Aivars Žukovskis, montāžas režisori – Andris Grants, Paula Popmane un Armands Začs, komponists – Kārlis Auzāns, skaņu režisors – Ernests Ansons, galvenais producents – studija Mistrus Media, Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe, kopproducenti "Tet studio" un Latvijas Televīzija.

Emīlijas Benjamiņas lomā – aktrise Guna Zariņa, Antonu Benjamiņu atveido Juris Bartkevičs, Jāni Benjamiņu – Raimonds Celms, seriālā filmējušies arī daudzi citi izcili Latvijas aktieri: Baiba Broka, Ligita Dēvica, Inga Tropa, Artūrs Skrastiņš, Anta Aizupe, Ģirts Krūmiņš, “Jaunāko ziņu” un “Atpūtas” redakciju atveido Uldis Anže, Jēkabs Reinis, Lauris Dzelzītis, Dainis Gaidelis, Edgars Ozoliņš, Gatis Maliks, Arnolds Osis un citi.

Daudzsēriju filmas “Emīlija. Latvijas preses karaliene” izveide tika sākta 2020. gada septembrī, filmēšana notika daudzās ar filmas stāstu saistītās vēsturiskās vietās – gan Benjamiņu namā Rīgā, gan Valdeķu muižā; dokumentālajā sērijā izmantoti unikāli Benjamiņu ģimenes arhīvu materiāli.

Kino apmeklētājiem Latvijā no šī gada 1. oktobra būs iespēja daudzsēriju filmu “Emīlija. Latvijas preses karaliene” kinoteātros skatīt vairākos seansos, kur viena seansa ietvaros tiks izrādītas divas – trīs sērijas, savukārt izklaides platformā "Tet+" filmu varēs redzēt no 23. septembra, bet 2022. gadā – arī Latvijas Televīzijā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti