Kultūras ziņas

Igaunijas mēnesis Rīgas Latviešu biedrībā

Kultūras ziņas

"Dvēseļu putenim" būs nepieciešams papildu finansējums

"Dvēseļu puteņa" ekranizāciju uztic Dreiberga studijai

«Dvēseļu puteņa» režisors Dreibergs atklāj filmas komandu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Režisors Dzintars Dreibergs atklājis filmas “Dvēseļu putenis” komandu. Starp filmas veidošanā iesaistītajiem ir Māra Svīre, Valdis Celmiņš, Boriss Frumins u.c. kino profesionāļi.

„Aleksandrs Grīns ar savu dokumentāli skaudro, precīzo valodu un vienlaikus poētismu ir radījis ļoti personīgu stāstu par latviešu strēlniekiem un Latvijas neatkarības izcīnīšanu. Līdz ar to tā ir mana un manas komandas atbildība numur viens pret autoru, lai no šīs gandrīz 800 lappušu grāmatas izveidotu spēlfilmu, kas ir mūsdienīga un aktuāla," norāda Dreibergs.

"2018.gadā mēs grasāmies svinēt Latvijas simtgadi, un šī grāmata stāsta par to, cik smagās cīņās tas tika izcīnīts. Bet vienlaikus tā diemžēl ir ļoti aktuāla arī pēdējā laika notikumu dēļ, kas atgādina, cik trausls un sargājams ir miers pasaulē," turpina režisors.

Filmas scenāriju pēc grāmatas motīviem veidojusi Māra Svīre (filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, kas iekļauta Latvijas kultūras kanonā, kā arī “Likteņa līdumnieku” scenāriju autore).

""Dvēseļu putenis" latviešiem palicis atmiņā kā kara drāma par latviešu varonību un skaudro kara realitāti. Patiesībā Grīns ar savu dziļi cilvēcisko un gleznaino izteiksmi to paceļ līdz leģendai, kurā visniknākās un asiņainākās ainas ir saistītas ar cilvēka dvēseles pārdzīvojumiem," uzskata Svīre. "Romāna centrā ir Vanagu ģimenes vīrieši, kuros karojot ik brīdi mīt doma par māti, sievu, savu māju, Kurzemi. Tieši šo emocionālo stīgu es centos saglabāt, strādājot pie scenārija. Mans uzdevums ir skatītājiem atklāt, ka “Dvēseļu putenis” nav stāsts tikai par karu, tas ir par “puteni”, kas norisinās cilvēku dvēselēs.”

“Dvēseļu puteņa” operators ir viens no pamanāmākajiem un pieprasītākajiem jaunās paaudzes profesionāļiem Valdis Celmiņš (“Pelnu Sanatorija”, “OKI”, vairākkārt nominēts “Lielā Kristapa” labākā dokumentālās filmas operatora kategorijā).

Filmas izpilddirektore Undīne Buka izglītību ieguvusi Vestminsteres Universitātē Londonā un kā producente realizējusi Latvijā zināmus kino projektus, piemēram, "Oskaram" virzītās animācijas filmas “Akmeņi manās kabatās” latviešu versiju, mūzikas video grupai “Prāta vētra” un “Instrumenti” u.c.

Filmas izstrādē piedalīsies Rīgā dzimušais Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, kā arī Krists Mathurs – viens no lielākajiem pasaules video producentiem. Tāpat plānots uzrunāt ASV mītošo komponisti "Emmy" balvas laureāti Lolitu Ritmanis.

Nozīmīgu ieguldījumu filmas sagatavošanas un tapšanas procesā ir devis bijušais Nacionālo bruņoto spēku štāba virsseržants un Latvijas armijas misiju dalībnieks Ziedonis Ločmelis.

Šogad plānoti filmas sagatavošanās priekšdarbi, sākot ar detalizētu scenārija izstrādi un aktieru atlasi, kurā tiks iesaistīta arī Jaunsardze, beidzot ar potenciālo latviešu tautai nozīmīgā kino projekta atbalstītāju un sponsoru uzrunāšanu.

2016. un 2017. gadā notiks aktīvākais filmēšanas un montāžas darbs, savukārt 2018. gada 18. novembrī filma piedzīvos pirmizrādi, atzīmējot Latvijas simtgades svētkus.

Dreibergs kino režisora maģistra grādu ieguvis Baltijas filmu un mediju skolā, līdzdarbojies mākslas filmas „Sapņu komada 1935” (2012) tapšanā kā basketbola spēļu režisors. Pēdējā gada laikā pie skatītājiem ir nonākušas tādas Dreiberga filmas kā Dziesmu un deju svētkiem veltītā “Nāc ar mani padejot”, dokumentālā filma „VEF 54.sezona” un kinoprojekts „Plūdi un saulgrieži Straumēnos”. Pirms tam režisors veidojis dokumentālo filmu „Padoties aizliegts” (2009) un bijis vērienīga starptautiskā dokumentālā projekta „15 stāsti par jauno”/ "15 young by young” (2012) Latvijas filmas režisors. Šobrīd Dreibergs ir arī LTV1 Latvijas jaunatklāšanas raidījuma „TE” režisors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti