4. maija Latvijas filmu maratons jeb bezmaksas kino par godu svētkiem

Valsts svētkos jau 20. reizi notiks Nacionālā kino centra (NKC) rīkotais tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons, kas nu jau vairākus gadus tiek rīkots divos paralēlos formātos – klātienē kinoteātrī "Splendid Palace" un visā pasaulē tiešsaistē, portālā filmas.lv.

Abi maratona formāti skatītājiem pieejami bez maksas, un abās programmās zināma uzmanība veltīta faktam, ka tieši maija pirmajās dienās aprit 20 gadi, kopš Latvija uzņemta Eiropas Savienībā, pavēstīja Nacionālajā kino centrā.

Plašākā sadaļa 4. maija Latvijas filmu maratonā ir seansi kinoteātra "Splendid Palace" abās zālēs; svētku programma sāksies 13.00 Lielajā zālē, kur pirmais, kā vienmēr, būs animācijas seanss bērniem – studijas "Animācijas brigāde" visjaunākā leļļu filma "Burkāns neparastais" (pirmizrāde, režisore Inese Pavēne) un vēl deviņas dažādu studiju un režisoru filmas, kas uzņemtas šajos 20 gados.

Kinoteātra Lielajā zālē tiks demonstrēta arī režisoru Antras Cilinskas un Annas Vidulejas dokumentālā filma "Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks" (2024) un jauno autoru īsfilmu izlase, bet vakara pirmizrāde šogad būs režisores Dzintras Gekas dokumentālā filma "Juris Jurjāns. Septiņas dienas ar gleznošanu, runāšanu, klusēšanu".

Kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē plānoti četri seansi no pulksten 14.30, tur tiks demonstrētas divas jaunas spēlfilmas – režisores Elzas Gaujas aizkustinošais senioru mīlestības stāsts "Pastkarte no Romas" (2024), Lienes Lindes trīsdesmitgadnieku paaudzes traģikomēdija "Melnais samts" (2024) un divas dokumentālās filmas – režisoru Dāvida Ernštreita un Ineses Kļavas veidotais talantīgās, enerģiskās un titulētās slēpotājas Patrīcijas Eidukas portrets "Patrīcija" (2024) un režisora Pētera Krilova vēstures stāsts "Klucis. Nepareizais latvietis" (2008) – par staļinlaika "latviešu operācijas" upuri 20. gadsimta 30. gados, latviešu izcelsmes mākslinieku Gustavu Kluci.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Klucis. Nepareizais latvietis - filmas treileris from VFS FILMS on Vimeo.

Vakara noslēgumā līdz ar tumsas iestāšanos paredzēts tradicionālais brīvdabas seanss kinoteātra priekšpagalmā ("Splendid Garden") – izvēršot Lielajā zālē pieteikto dokumentālista Jura Podnieka personības tēmu, tiks demonstrēta viņa vispopulārākā filma "Vai viegli būt jaunam?" (1986), kas padarīja Juri Podnieku slavenu visā Eiropā.

NKC portālā filmas.lv svētku programmā būs iekļautas vairākas filmas, kas saistītas ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, īpašākā no tām – dokumentālu īsfilmu antoloģija "ES" (2004), kuru veidojuši 12 režisori, filmējot katrs kādu ļoti atšķirīgu varoni dažādās Latvijas malās, bet vienā un tajā pašā dienā – 2003. gada 20. septembrī, kad Latvijā notika tautas nobalsošana par vai pret iestāšanos Eiropas Savienībā.

Par laiku pirms 20 gadiem stāsta arī divas dokumentālās filmas, kas pirmizrādi piedzīvoja 2004. gadā, režisora Daiņa Kļavas un operatora Valda Celmiņa poētiskais un gleznieciskais Latvijas vērojums "Piejūra" un režisores Lailas Pakalniņas filma "Autobuss", kurā iemūžināta sarežģītā daudzu robežu šķērsošana, braucot cauri Igaunijai, Latvijai un Lietuvai, kamēr tās vēl nav iestājušās Eiropas Savienībā.

Tiešsaistē būs skatāmas arī jaunas spēlfilmas – režisores Ināras Kolmanes "Mātes piens" (2023) un režisora Jura Poškus "Saule spīd 24 stundas" (2023) ar Andri Keišu galvenajā lomā. Savukārt vismazākajiem skatītājiem paredzēts režisora Edmunda Jansona populārais animācijas īsfilmu cikls "Lupatiņi", kura centrā ir dzejnieces Ineses Zanderes un mākslinieces Ūnas Laukmanes iztēlē dzimušie draugi Zeķīte, Cimdiņš, Spilventiņš un Lakatiņš.

Portāla filmu programma būs pieejama 4. maijā visu diennakti visā pasaulē (atbilstoši katras valsts vietējam laikam).

4. maija Latvijas filmu maratonu rīko Nacionālais kino centrs, atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība, LNA Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, Ārlietu ministrija, "Radošā Eiropa MEDIA" Latvijas birojs un Latvijas filmu studijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti