Kultūras ziņas

Nacionālajā bibliotēkā pasniedz grāmatu mākslas balvu "Zelta ābele 2022"

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kino muzejs un "Splendid Palace" iepazīstinās ar mūziklu žanru

No Latvijas līdz Bolivudai. Kinolektorijs «Tas, ko tu nedrīksti nezināt» pievērsīsies mūzikliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

LKA Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri "Splendid Palace" aicina skatītājus uz jau 18. kinolektorija "Tas, ko tu nedrīksti nezināt" sezonu, kas šīgada pavasarī uz lielā ekrāna skatītājiem piedāvā iepazīties ar ikoniskiem, hrestomātiskiem un nozīmīgiem kino klasikas darbiem no visas pasaules.

Kā informēja pasākuma organizatori, šogad, svinot Rīgas vecākā kinoteātra "Splendid Palace" simtgadi, kinolektorijs zem saukļa "Vienā taktī" uzmanību pievērsīs mūzikla žanram, sezonu sākot ar vienu no pretrunīgākajiem un skatītākajiem mūzikliem kino vēsturē – 29. martā programmu sāks režisora Viktora Fleminga "Oza zemes burvis" (1939) ar Džūdiju Gārlendu galvenajā lomā. Pirms seansa skatītājus filmas pasaulē ievadīs mūziklu aktrise Annija Putniņa.

"Mūzikls ir formāts, kurā pastāv no tradicionālā kino atšķirīgi noteikumi – žanrs pieprasa, lai skatītājs atmestu skepsi un ļautos ekrānā redzamās pasaules likumiem, kurā iespējams itin jebkas. Kaut arī pastāv uzskats, ka mūzikls ir nenopietns un frivols formāts, tā stilizācijas pakāpe ļauj gan risināt nopietnas problēmas, gan dot vārdu un vietu vēsturiski marginalizētām kopienām," tēmas izvēli skaidroja Rīgas Kino muzeja kuratore Dace Čaure.

Lektorija laikā skatītājiem tiek piedāvāta sešu filmu izlase – pēc "Oza zemes burvja", 19. aprīlī, kinolektorijā tiks izrādīts Aditjas Čopras mūzikls "Līgava tiek drosminiekam" (1995) – viens no visu laiku veiksmīgākajiem Bolivudas muzikālajiem mīlas stāstiem, kura skaņu celiņš pat kļuvis par vienu no pagājušā gadsimta 90. gadu klausītākajiem albumiem Indijā.

3. maijā programmu turpinās Latvijas "zelta fonda" klasika – tūrismu popularizējošā Aloiza Brenča filma "Lielais dzintars" (1972), kas seko jaunatnes estrādes ansambļa likstām pilnajam ceļam uz dziesmu konkursu, paralēli izceļot dažādas Rīgas un Pierīgas apskates vietas. 17. maijā uz kinoteātra "Splendid Palace" ekrāna gaidāms filmas "Zelta astoņdesmitie" (1986) seanss – filmas režisore Šantala Akermane ir viena no nozīmīgākajām pagājušā Eiropas kino veidotājām, kas šo uz lielveikala fona plaukstošo pieaugšanas stāstu veidojusi mūsdienām raksturīgā toņkārtā, izdarot stilistiskas atkāpes no žanra iezīmēm.

Filma "Rokija Horora šausmu šovs" (1975)
Filma "Rokija Horora šausmu šovs" (1975)

Pavasara izskaņā, 31. maijā, skatītāji tiek aicināti noskatīties Viljama Vailera romantiski komisko mūziklu "Smieklīgais skuķis" (1968), kurā redzama aktrises un mūziķes Barbaras Streisandes pirmā kino loma. Aktrises veikums novērtēts ar "Oskara" balvu, savukārt filma nemainīgi tiek uzskatīta par vienu no žanra etaloniem. Šī gada kinolektorija noslēgumā atkal gaidāms pārsteigums – kulta filma "Rokija Horora šausmu šovs" (1975), kas tiek uzskatīta par darbu, kas visilgāk noturējies pasaules kinoteātru repertuāros, bez pārtraukuma priecējot skatītājus jau 47 gadus. Stāsts par ārprātīgu transvestītu, kas savā pilī mēģina radīt perfekto seksa simbolu, un jaunu pāri, kas ir spiests nakti pavadīt jaunlaiku Frankenšteina pilī, ir kļuvis par kulta klasiku, filmas seansus apaudzējot ar īpašu tradīciju slāni.

Kinolektorija "Vienā taktī" darbus pavadīs arī zinošu lektoru ievadvārdi – mūziklu pasaulē iejusties ļaus mūziklu aktrise Annija Putniņa, Riga IFF radošā direktore Sonora Broka, kino zinātniece Daira Āboliņa, kino pētniece Dita Stalovska, kino un teātra režisore Marta Elīna Martinsone, kā arī LKA Nacionālās filmu skolas vadītājs Jānis Putniņš.

Kinolektoriju rīko LKA Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri "Splendid Palace". Lektorija norisi finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti