Par vēsturi dizaina valodā – notiks «Dizaina pastaiga»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

20. oktobrī norisināsies "Dizaina pastaiga" – ikgadējs notikums, kas vienas dienas garumā sniedz iespēju auditorijai ielūkoties dizaina aizkulisēs. Saglabājot pamatvērtības, pastaigas tēma un formāts katru gadu tiek pielāgots, lai skartu kādu nozares un sabiedrības aktualitāti. Šī gada pastaigas galvenā tēma ir dizains un vēsture, bet centrālais pieturpunkts – Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) jaunatklātā ekspozīcija Latviešu strēlnieku laukumā 1, informēja organizatori.

Netālu esošā kara notikumu ēnā trešā "SEGD Riga Chapter" organizētā "Dizaina pastaiga" veltīta dizaina un vēstures attiecībām, kuru īpaši spilgti izceļ pasākuma norises vieta – Latvijas Okupācijas muzejs. Pasākuma programmā gaidāmas astoņas dizaina pastaigas jaunatklātajā ekspozīcijā "Ceļš uz gaismu" ar dizaina biroja H2E komandu – ekspozīcijas dizaina veidotājiem, kuri katrs no sava profesionālā un personīgā skatupunkta iepazīstinās ar dažādiem ekspozīcijas aspektiem. Dienas noslēgumā norisināsies diskusija, kuru vadīs dramaturgs Lauris Gundars un kuras centrā jebkuras vēstures ekspozīcijas pamata problēma – pierādīt apmeklētājam, ka stāstījums attiecas arī uz viņa paša dzīvi, nezaudējot vēstures faktu kopumu. "Kā radīt efektīvu saikni "ekspozīcija–apmeklētājs" nozīmē arī veidot "dzīvu muzeju". Jeb tādu, kurp jāiet ne vien pagātnes, bet arī nākotnes vārdā," uzsvēra pasākuma rīkotāji.

"Šovasar starptautiskajā SEGD konferencē ASV dalījāmies savā dizainera pieredzē darbā ar vēstures komunikāciju, veidojot Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīciju. Pasaules profesionāļu saņemtā reakcija un diskusijas pēc uzstāšanās pierādīja, ka šai tēmai ir globāla aktualitāte, bet par to praktiski nav runāts vietējā mērogā. Dizains ir spēcīgs komunikācijas instruments, kas uzliek lielu atbildību dizaineriem vēstures faktus nodot gan izprotami, gan emocionāli. Šodienas situācijā mums jāspēj dizaina valoda izmantot vēl skaidrāk un mērķtiecīgāk – tam arī būs veltīta šī gada "Dizaina pastaiga"," skaidroja dizaina studijas H2E vadošā dizainere, "Dizaina pastaigas" organizatore Ingūna Elere.

Šī gada "Dizaina pastaiga" vēlas uzrunāt gan dizaina profesionāļus un jomas interesentus, gan ikvienu iedzīvotāju, kas vēlas iepazīties ar Latvijas Okupācijas muzeja jauno ekspozīciju vai atklāt to no cita – dizaineru skatu punkta. Tā būs iespēja ielūkoties ekspozīcijas izveides darba procesā, dzirdēt stāstus, kas ikdienā paliek aizkadrā.

Reģistrācija "Dizaina Pastaigai" – vietnē "Evenbrite".

Dalība "Dizaina Pastaigā" pret ziedojumiem Latvijas Okupācijas muzejam. Ziedojumus iespējams veikt uz vietas muzejā. Dizaina pastaigu organizē SEGD Riga Chapter un dizaina birojs H2E. Projekts īstenots ar Rīga domes, LOM un H2E atbalstu.

"Dizaina Pastaigas" programma

10.00–11.00 dizaina pastaiga "Dizaina koncepcija" ar dizaineri Ingūnu Eleri

Izpēte-vīzija-koncepcija-projekts. Ko vēlamies pateikt un kā to pateikt vizuālā valodā? Dizaina koncepcija kā abstrakta vīzija, kurai jākļūst redzamai. Dizainera loma un atbildība vēstures komunikācijā.

11.00–12.00 dizaina pastaiga "Satura interpretācijas process" ar mākslas vēsturnieci Baibu Grīnbergu

Sadarbība starp muzeju un dizaineriem satura atklāšanai ekspozīcijas veidolā. Informācijas iegūšana, strukturēšana, sagatavošana transformācijai dizainā.

12.00–13.00 dizaina pastaiga "Telpa, tektonika, materialitāte" ar dizaineru Ģirtu Arāju

Ekspozīcijas pamats, mugurkauls, sakņu sistēma – tehniski izaicinošs un īpaši atbildīgs posms. Process, izaicinājumi, ieiešana nepabeigtā telpā, pielāgošanās, precizējumi, slēptās komunikācijas.

12.30–13.30 dizaina pastaiga "Grafikas stāsts" ar dizaineri Lauru Lorenci

Satura transformācija vizuālā izteiksmē. Krāsa, forma, burtveidols, zīmējums un citi elementi kā satura interpretācijas rīki. Grafikas dizainers kā daļa no ekspozīcijas izveides komandas.

13.00–14.00 dizaina pastaiga "Stāstīt bez vārdiem" ar dizaineri Ievu Timoško

Grafikas dizains tuvplānā – tā iespējas un potenciāls ekspozīcijā. Valoda, ar kuras palīdzību nodot vēstījumus un provocēt emocijas. Grafikas koncepcija un tās elementu lietojums ekspozīcijā.

14.00–15.00 dizaina pastaiga "Interjers un process" ar dizaineru Mārtiņu Vītolu

Muzeja interjers un ekspozīcija kā savstarpēji līdzatkarīgi/ neatdalāmi elementi.  Muzeja vestibila interjera izveides process kā stratēģisks ekspozīcijas sākumpunkts. Varianti, variācijas. Procesa stāsta turpinājums ekspozīcijā.

15.00–16.00 dizaina pastaiga "Gaismas ceļš" ar dramaturgu Lauri Gundaru

Kāds dramaturgs reiz teica: "Muļķības! Ekspozīcijās nav nekā no dramaturģijas: tur valda statiskas kompozīcijas likumsakarības.". Pastaigas vadītājs – Lauris Gundars vēlas strīdēties. Un pierādīt pretējo. Tostarp nāksies runāt par to, kāpēc par to vispār jārunā, un nerunāt nevar.

16.00–17.00 dizaina pastaiga "Pieredzes dizains" ar dizaineru Holgeru Eleru

Datus un faktus pārvērst stāstos, stāstus idejās, idejas pieredzē. Pieredzes dizaina loma ekspozīcijas dizaina izveidē.

17.00–19.00 diskusija "Dizains un vēsture"

Diskusiju vada dramaturgs Lauris Gundars.

Piedalās: Kārlis Dambītis, Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks; Sarmīte Kolāte, publiciste; Ivo Briedis, režisors/dramaturgs; Ingūna Elere, H2E dizainere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti