Zoodārzā šajās brīvdienās noritēs ikgadējās Putnu dienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zoodārzā šajās brīvdienās, 28. un 29.martā, noritēs ikgadējās Putnu dienas. Būs iespēja piedalīties Dzeņa darbnīcā, lai uztaisītu savu putnu būri.

Šogad pavasaris jau ļoti laicīgi ir pieteicis savas tiesības un par to plaši ziņoja (un arī to turpina darīt) gan Rīgas zoodārza pāvi ar krāšņi uzziedējušiem astu vēdekļiem, gan arī Japānas dzērves ar nebēdnīgām riesta dejām un dziesmām. Arī gājputni pamazām atgriežas dzimtajās ārēs un raugās pēc piemērotām vietām ligzdas vīšanai. Tāpēc ir pēdējais laiks gatavot putnu būrīšus.

Katru gadu pavasarī Rīgas zoodārzā tiek rīkotas Putnu dienas. Arī šogad nedēļas nogalē 28. un 29. martā tradicionālajā Dzeņa darbnīcā no plkst. 12.00-15.00 skanīgi klaudzēs āmuri un apmeklētājiem pieredzējušu zoodārza speciālistu uzraudzībā būs iespēja iemācīties izgatavot zīlīšu vai strazdu būri, norādīja zoodārza pārstāve Laura Līdaka. Turklāt pašu pagatavoto mākslīgo ligzdvietu netiks liegts nest līdzi un piekārt putniem tīkamā vietā savu māju apkaimē.

Šogad iecerēts izgatavot 300 būrīšus sīkajiem dobumperētājiem putniem – zīlītēm, zvirbuļiem un mušķērājiem, 300 mākslīgās ligzdvietas mājas strazdiem, kā arī 100 būrus neputniem – meža susuriem.

Gadu gaitā Dzeņa darbnīcā demonstrēta visdažādāko putnu mākslīgo ligzdvietu izgatavošana – gan ligzdas pamatne stārķiem, gan ligzdas kastes pīlēm un lauka piekūniem, gan būri garastes pūcēm, meža pūcēm un mazākajām pūcītēm – apodziņiem, gan mūsu zemes krāšņākajiem putniem zaļajai vārnai un pupuķim, gan sarežģītākas konstrukcijas būri erickiņiem, kuros labprāt olas dēj arī dzeguzes. Tāpat ir būvētas slēptuves sikspārņiem. Bet nu sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu un Daugavpils Universitātes dabas izpētes un vides izglītības centru (DU DIVIC) kārta pienākusi meža susuriem.

Meža susuris ir reti sastopams un iekļauts Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Tas dzīvo Latvijas dienvidaustrumos Daugavpils novadā dabas parkā „Silene”. Šis naktī aktīvais grauzējs apdzīvo jauktus skujkoku mežus ar lapu koku piejaukumu un attīstītu krūmu stāvu. Susuru apdzīvotos mežos neatņemama sastāvdaļa ir lazdas un ozoli. Šogad DU DIVIC paspārnē plānota meža susura dabas aizsardzības plāna izstrāde. Projekta ietvaros šim susurim piemērotās vietās tiks izvietotas 100 mākslīgās ligzdvietas, kas speciāli pielāgotas iemītnieku kontrolēšanai pētnieciskos nolūkos.

/Meža susuris. Foto: Māris Pilāts/

Izgatavojot būri susurim Putnu dienās zoodārzā ikviens apmeklētājs sniegs savu ieguldījumu šīs sugas izpētē un saglabāšanā. Un, kad aprīļa beigās šie zvēriņi modīsies no ziemas miega, tos sagaidīs jauni un labiekārtoti mājokļi.

Plašāk par meža susuri var palasīt http://www.latvijasdaba.lv/ziditaji/dryomys-nitedula-pallas/ un http://daba.gov.lv/public/eng/events/1997/

Šogad pirmo reizi zoodārza Putnu dienas notiks arī Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē „Cīruļi” – 11. un 12. aprīlī.  Tāpēc visi tie, kas nepaspēs putnu vai susuru būri izgatavot šajā nedēļas nogalē Rīgā, laipni aicināti pēc Lieldienām uz Kalveni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti