Zilaļģes peldvietās Rīgā tveices nogurdinātos lielākoties nebiedē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ilgstoši pastāvot karstam un sausam laikam, vairākās Latvijas ūdenstilpēs novērota pastiprināta zilaļģu savairošanās. Šogad tas notiek daudz biežāk nekā citus gadus, tāpēc vairākās vietās nav ieteicams peldēties. Tomēr Latvijas Radio novēroja, ka Veselības inspekcijas brīdinājumi par zilaļģu savairošanos Rīgā peldētgribētājus nebiedē.

Kad termometra stabiņš rāda 27 grādus, Ķīpsalas pludmalē pie Daugavas, atšķirībā no Rīgas centra, pūš spēcīgs vējš un var atveldzēties, arī Daugavā ūdens ir silts. 

Peldvietās jāuzmanās no zilaļģēm
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Tomēr šī ir viena no vietām, kur Rīgā nav ieteicams peldēties, jo ir novērota pastiprināta zilaļģu savairošanās. Atpūtnieku gan šeit ir daudz un lielāko daļu Latvijas Radio uzrunāto zilaļģes nesatrauc. Peldēties gribošie ir pārliecināti, ka viņiem tās nekaitē.

Zilaļģes šeit gan uzreiz pamanīt nevar. Tas, iespējams, tādēļ, ka peldētāji tās ir izkliedējuši un sīkās daļiņas ūdeni tik spēcīgi neiekrāso. Tomēr atšķirībā no citiem kāda ģimene, uzzinot, ka šeit ir zilaļģes, ir ļoti pārsteigta un grasās steidzīgi peldvietu pamest.

Aļģēm patīk siltums, tādēļ karstā vasara veicina to savairošanos. Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošais pētnieks Juris Aigars stāsta, ka zilaļģes turpinās vairoties, ja laika apstākļi būs tādi paši arī turpmāk.

Daudz saulainu dienu un mazs viļņu augstums aļģēm palīdz noturēties ūdens virspusē. Lielāka vēja apstākļos tām tik labi neklātos, pastāstīja Aigars. 

"Ir diezgan daudz saulainu dienu, vējš ir, bet lielākoties tas nav stiprs. Viļņu augstums ir salīdzinoši neliels, un tad viņas [aļģes] var tur diezgan labi uzturēties ūdens virsējos slāņos. Ja būtu vējaināks, kā pagājušo vasaru, kad bija ļoti vējaina vasara un viļņi lielāki, tad vienkārši [aļģes] ienes dziļāk, kur mazāk saules un tas viņām vairs nepatīk."

Veselības inspekcija norāda, ka šobrīd zilaļģes savairojušās daudzās populārās peldvietās.

Šogad nedēļas laikā tās konstatētas tikpat daudz peldvietās, cik pērn visa gada laikā. Peldvietas, kur ir zilaļģes, var atpazīt viegli, pastāstīja Veselības inspekcijas pārstāve Solvita Muceniece. Viņa mudina pievērst uzmanību ūdens krāsai. 

"Primāri tā ir netipiska ūdens krāsa. Un īpaši stadijā, kad šīs zilaļģes sāk sadalīties jeb, kā tautā saka, "ziedēt", tad ir vērojama šī zilzaļā pelēcīgas nokrāsas plēve, kas pārklāj ūdens virsmu. Un bīstamāki ir tie gadījumi, kad tas pārklāj lielas ūdens virsmas. Ja ir izskalojums tikai krastā vai krasta līnija ir netipiskā krāsā, tas varbūt vēl nav tik bīstami."

Peldēšanās vietās, kur ir zilaļģes, var izraisīt alerģiskas reakcijas. Ja šādu ūdeni norij, ietekme var būt nopietnāka uz nervu sistēmu un aknu darbību. Šādās vietās nav ieteicams peldēties bērniem un uzmanīgiem jābūt mājdzīvnieku īpašniekiem, jo arī dzīvniekiem šāds ūdens var būt bīstams.

Ar aktuālo informāciju par vietām, kur konstatētas zilaļģes, var iepazīties Veselības inspekcijas mājaslapā. Tāpat inspekcija aicina ziņot, ja peldvietās tiek pamanītas zilaļģes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti