Vācijā govis apmāca «iet uz podiņa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vācijā zinātniekiem izdevies apmācīt govis nokārtot dabiskās vajadzības tam speciāli paredzētās vietās, lai urīnu pēc tam varētu savākt un samazināt apkārtējās vides piesārņojumu.

Govis var izčurāt līdz pat 30 litru urīna dienā, un šajā urīnā ir amonjaks, kas saskarsmē ar augsni veido siltumnīcas efektu pastiprinošo gāzi dislāpekļa oksīdu. Pasaulē līdz pat 10% cilvēka izraisīto siltumnīcas efekta gāzu emisiju rodas no liellopu audzēšanas, vēsta BBC.

Vācijas zinātnieku mērķis bija iemācīt govīm lietot tualeti, ko viņi nosaukuši par “MooLoo”. Tādējādi urīns tiek sakrāts un nenonāk augsnē. Šajā eksperimentā tika pētīta tikai urinācija, nevis mēslu radīšana.

Eksperimentā piedalījās 16 govis. Par urinēšanu “MooLoo” tualetē viņas tika atalgotas ar barību, savukārt par urinēšanu ārpus tualetes pienācās sods, govi dažas sekundes apšļakstot ar ūdeni.

Laika gaitā tika palielināta distance no govs atrašanās vietas līdz tualetei.

Zinātnieki vēsta, ka jau pēc 10 apmācības sesijām lielākā daļa govju bija apguvušas tualetes izmantošanu. Pētījuma autors Lindsijs Metjūzs informē, ka trīs ceturtdaļas govju trīs ceturtdaļas no laika nokārtojušās tualetē.

Zinātnieki norāda, ka govju teļi “iešanu uz podiņa” apguvuši tikpat veiksmīgi vai pat veiksmīgāk nekā mazi bērni.

Ja ar “MooLoo” palīdzību izdotos savākt 80% liellopu urīna, tas par 56% samazinātu govju radītās amonjaka emisijas. Turklāt uzlabotos arī govju higiēna un turēšanas apstākļi.

Zinātnieki gan atzīst, ka globālās sasilšanas kontekstā lielākā ar govīm saistītā problēma ir atraugas un kuņģa gāzu izdalīšana, kas atmosfēru piesārņo ar metāna gāzi. Taču govis diemžēl nav iespējams iemācīt neatraugāties un nepalaist gāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti