Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Ēģiptē sākusies ANO klimata konference

UNESCO brīdina par strauju ledāju kušanu

UNESCO brīdina par straujāku ledus kušanu – ceļas ūdens līmenis pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Ēģiptes klimata konferences priekšvakarā un tās laikā publiskoti vairāki satraucoši pētījumi par neatgriezeniskām izmaiņām pasaulē. Piemēram, Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) brīdina par aizvien straujāku ledāju kušanu.

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautas 50 teritorijas, kur kopumā atrodas 18,5 tūkstoši ledāju 66 tūkstošu kvadrātkilometru platībā.

Katru gadu tie zaudē aptuveni 58 miljardus tonnu ledus, kas atbilst Francijas un Spānijas kopējam gada ūdens patēriņam

un ir atbildīgi par gandrīz 5% no novērotā globālā jūras līmeņa celšanās.

Pat ja izdosies ierobežot temperatūras pieaugumu trešdaļā teritoriju, tai skaitā Kilimandžaro kalnā Āfrikā, ledāji atsevišķās vietās izzudīs līdz 2050. gadam, bet citur tos iespējams glābt.

Galvenais uzdevums ir ierobežot oglekļa izmešus un panākt, lai temperatūras pieaugums salīdzinājumā ar pirmsindustriālo periodu nepārsniedz pusotru grādu pēc Celsija skalas.

Eksperti uzsver, ka no pēdējiem astoņiem gadiem katrs bijis karstāks par jebkuru citu gadu pirms 2015. gada, un kopš 19. gadsimta beigām Zeme ir sasilusi par 1,1 grādu.

Tikmēr Ēģiptes pilsētā Šarm eš Šeihā sākusies Apvienoto Nāciju Organizācijas ikgadējā klimata konference. Konferencē paredzētas diskusijas par klimata izmaiņu zaudējumu un postījumu kompensēšanu vissmagāk ietekmētājām attīstības valstīm, ko neizdevās atrisināt iepriekšējā sanāksmē Skotijas pilsētā Glāzgovā. Šim mērķim paredzēts katru gadu novirzīt apmēram 100 miljardus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti