Saulkrastos pirmo reizi fiksē Latvijas piekrastē dzimušu ronēnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai gan pelēkā roņa mazuļi Baltijas jūrā lielākoties dzimst uz akmeņainām saliņām Igaunijas, Zviedrijas un Somijas piekrastē, aprīļa sākumā fiksēts, iespējams, pirmais gadījums, kad roņu mazulis nācis pasaulē Latvijas piekrastē – Saulkrastu pludmalē, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciāliste Maija Rēna.

Aprīļa pirmajā nedēļā DAP saņēma informāciju no kādas Saulkrastu iedzīvotājas, kura pastaigas laikā bija pamanījusi roņu mazuli un tam blakus arī pieaugušo roni, kas mazuli visādi centies “pamodināt”.

Rēna norādīja, ka diemžēl šis gadījums nav bijis ar laimīgām beigām, jo ronēns gājis bojā un mamma to ievilka atpakaļ jūrā. Tomēr pētnieku ieskatā notikušais ir neparasts un interesants no zinātniskā viedokļa.  

“Roņu mammas uzvedība liecina, ka ronēns, visticamāk, ir jaundzimušais, kas pasaulē nācis Saulkrastu pludmalē. Līdz šim Latvijā roņu dzimšana nav dokumentāli pierādīta – pie mums nonāk Igaunijas piekrastē dzimušie ronēni, kuri jau uzsāk patstāvīgas dzīves gaitas un vairumā gadījumu priekšlaicīgi pazaudējuši savas mammas,” stāstīja  DAP vecākais eksperts Valdis Pilāts.

Aculieciniece notikušo ir nofilmējusi un nofotografējusi. Pēc materiāla izvērtēšanas eksperts atzina, ka ronēns, visticamāk, ir bijis nedzīvs.

Vairāk informācijas būtu iespējams iegūt, nogādājot to sīkākai ekspertīzei, taču, tā kā mamma mazuli ievilkusi jūrā, tas vairs nav iespējams.

Ronēni līdz Rīgas jūras līča Latvijas piekrastei lielākoties nokļūst no Igaunijas. Šogad piekrastē sastopams lielākais roņu mazuļu skaits pēdējos gados, kas, visticamāk, saistīts ar klimata pārmaiņām un neparasti silto ziemu.
 
Šādos apstākļos roņu mammas mazuļus pasaulē laiž  ierobežotā platībā uz mazām saliņām Igaunijas teritorijā, nevis, kā būtu paredzēts, – uz ledus.

Februārī un martā uz Igaunijas piekrastes salām dzimušie pelēko roņu mazuļi līdz Latvijas pludmalēm nokļūst peldus. Šeit viņi izlien sasildīties un uzkrāj spēkus tālākam ceļam.

Iedzīvotāji, sastopot ronēnus pludmalē, ļoti aktīvi vēršas DAP ar lūgumu tos glābt un pārvietot.

DAP pārstāve atgādina, ka ronēniem palīdzība lielākoties nemaz nav nepieciešama.
Lielākais ronēnu drauds ir savā vaļā palaisti suņi, kas sakož un ievaino mazuļus, kā rezultātā to izredzes izdzīvot ir ļoti niecīgas.

“Tāpēc atkārtoti aicinām iedzīvotājus – dodoties pastaigās pludmalē, savus četrkājainos draugus turēt piesietus pavadā! Liedagā redzamajiem ronēniem vislabākā palīdzība ir to ignorēšana, tāpēc aicinām likt tos mierā un netuvoties,” uzsvēra Rēna.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti