Pasūtīs radioaktīvo atkritumu glabātavas «Radons» ilgtermiņa drošības novērtējuma ziņojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) vēlas pasūtīt radioaktīvo atkritumu glabātavas "Radons" ilgtermiņa drošības novērtējumu, liecina publiskā iepirkuma informācija LVĢMC mājaslapā.

Ilgtermiņa novērtējumā būs jāiekļauj pamatinformācija par pašu atkritumu glabātavu - tās ģeogrāfisko stāvokli, apkārtējās teritorijas raksturojumu, klimatu. Tāpat jāapraksta visu piepildīto radioaktīvo atkritumu apglabāšanas tvertņu sienu integritātes novērtējums, veicot tvertņu sienām piegulošās augsnes analīzi uz konkrētu radionuklīdu klātbūtni.

Darba veicējiem būs jāanalizē vairāki scenāriji saistībā ar glabātavas nākotni. Viens no tiem ir normālas attīstības scenārijs, kas nozīmē glabātavas pašreizējo stāvokli un ilgtermiņa stāvokli gadījumā, ja glabātava tiek slēgta. Otrajā gadījumā ir jāanalizē ūdens izmantošana laistīšanai, cilvēku uzturam, mājlopu dzirdināšanai. Tāpat būs jāizstrādā alternatīvais scenārijs, kurā tiek novērtēta radiācijas avārija tehnoloģisko darbību rezultātā, iespējama lidaparāta avārija glabātavas teritorijā, sprādziens, seismiskās aktivitātes, nokrišņi. Katrā no šiem scenārijiem ir jāmodelē situācija, jāveic aprēķini, kā arī jāanalizē rezultāti un jāapraksta rīcības ieteikumi.

Par atkritumu glabātavas ilgtermiņa novērtējuma veikšanu būs jāinformē arī sabiedrība, informāciju publicējot Baldones novada domes izdevumā, kā arī pašvaldības mājaslapā.

Kopš 1962.gada visi radioaktīvie atkritumi Latvijā tiek apglabāti vai arī ilgstoši uzglabāti tikai vienā vietā - radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons", kas atrodas Baldones novadā. "Radons" ir pievirsmas glabātava, kurā ir izveidotas septiņas radioaktīvo atkritumu apglabāšanas tvertnes un kurās jau ir apglabāti vai ievietoti ilgstošai glabāšanai ap 1400 kubikmetru radioaktīvo atkritumu.

LVĢMC norāda, ka radioaktīvo vielu un kodolmateriālu lietojums Latvijā pēdējos gadus ir samērā neliels. Vidēji gada laikā tiek nodoti apglabāšanai vai ilgstošai glabāšanai ap 3-8 kubikmetri neapstrādātu radioaktīvo atkritumu, kā arī daži slēgti starojuma avoti.

Pieteikumi iepirkuma konkursā tiek gaidīti līdz 26.februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti