Panorāma

ES ceļ jaunas bēgļu nometnes Grieķijas salās

Panorāma

Latvijas Banka paaugstina IKP prognozi

Drāma Durbes jūras ērgļu ligzdā

Jūras ērgļu ligzdā vairākas dienas nav atgriezies tēviņš Raimis; mātīte atvaira iebrucējus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Pazudis dzīvesbiedrs, trīs diennaktis bez ēšanas un nemitīga cīņa ar iebrucējiem. Putnu vērotājus satraukuši notikumi populārajā jūras ērgļu ligzdā Durbē, kam tiešraidē līdzi seko tūkstošiem vērotāju visā pasaulē.

Jūras ērgļiem Mildai un Raimim ligzdošanas sezona sākās daudzsološi – jau bija trīs olas, abi uz maiņām perēja, Raimis apgādāja Mildu ar barību. Viss bija labi līdz pagājušās nedēļas nogalei. Sestdienas vakarā tēviņš pēkšņi pazuda. Rit jau trešā diennakts, kopš Milda ne uz mirkli neatstāj ligzdu un izmisīgi sauc savu dzīvesbiedru.

"Ir pamats uzskatīt, ka tēviņš vai nu ir gājis bojā, vai ļoti nopietni ievainots, kas liedz viņam atgriezties ligzdā.

Kopš šī brīža mātīte viena pati veic perēšanas darbu. Šajā laikā viņa nav ēdusi – mātīte viena pati sameklēt barību nevar, proti, šajā laikā to piegādāt ir tēviņa pienākums. Ja barība netiek piegādāta, mātīte pēc kāda brīža ir spiesta ligzdu pamest, lai pati dotos barības meklējumos. Olas vai sīkus mazuļus ilgstoši atstāt nepieskatītus nevar,” stāstīja Latvijas Dabas fonda ornitologs Jānis Ķuze.

Ja olas neuzmana, tās ātri pamana plēsēji vai izēd kraukļi. Stāvokli dramatiskāku padara tas, ka uzradušies divi sveši jūras ērgļi, kuri ērglieni nemitīgi terorizē. Tie tuvojas ligzdai un uzbrūk. Svešie acīmredzot nolēmuši pārņemt šo ligzdošanas vietu.

Jūras ērgļu mātīte atvaira iebrucējus:

"Šie putni nepārprotami izrāda interesei par ligzdu. Gadījumā, ja šī ligzda tiks pamesta... perējošā mātīte pametīs, būs interesanti redzēt, kā notikumi attīstīsies tālāk. Ļoti iespējams, ka šie jaunie putni, kas šobrīd [tuvumā] uzturas, tie ir potenciālie jaunie saimnieki," pauda Ķuze, piebilzdams, ka tēviņš, visticamāk, spētu aizsargāt ligzdu un aizsargāt mātīti. "Tā kā tēviņa nav, tad svešinieku ietekme uz šo situāciju ir krietni būtiskāka," teica ornitologs.

Kā sacīja Jānis Ķuze, ja vien nenotiks kaut kas pilnīgi negaidīts, sekmīgu ligzdošanu ligzdā visdrīzāk nesagaidīsim.

Tagad ir tikai viens jautājums – cik ilgi Mildai pietiks izturības un pacietības sildīt olas. Tuvākajās dienās putnam vajadzēs doties meklēt barību. 

"Tik dramatiski notikumi mūs tiešsaistes ligzdās nav bijuši... Es neesmu dzirdējis, ka kaut kas tāds būtu redzēts arī citās ar tiešsaistes kamerām novērotajās jūras ērgļu ligzdās," uzsvēra Ķuze. Lai gan notiekošajā ir grūti noraudzīties, ornitologs norādīja, ka dabas norisēs iejaukties nedrīkst.

Jūras ērgļu ligzda Durbē ir populārākā no Latvijas Dabas fonda tiešsaistes ligzdām. Skatījumu skaits sezonā mērāms miljonos, un to vēro vairāk nekā 100 valstīs.

Durbes jūras ērgļu ligzda tiešraidē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti