Jūras ērglenei Mildai sveša mātīte apēdusi olas; ir cerība uz jaunu dējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Durbē esošajā jūras ērgļu ligzdā, kuras norises Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, trešdienas, 23. marta, vakarā sveša mātīte apēdusi abas olas, ko perēt bija sākuši Milda un Voldis, novēroja aģentūra LETA.

LDF tiešraides kameru projekta vadītājs Jānis Ķuze "dabasdati.lv" forumā atzina, ka šodien skatītāji bija liecinieki ļoti interesantam notikumu pavērsienam – vismaz viņam citi šādi gadījumi nav zināmi. Ķuze skaidro, ka lomu nospēlēja tas, ka tēviņš, proti, Voldis, ir jauns un nepieredzējis, tā saite ar teritoriju un šo partneri vēl nav tik izteikta.

Mātīte turpina perēt inerces dēļ, tomēr nevar izslēgt, ka šajā ligzdā tiks izdēta vēl kāda ola. Tas būs redzams aptuveni nedēļas vai divu laikā.

Gadījumos, kad dējums iet bojā salīdzinoši agrā stadijā, pastāv lielāka iespēja, ka putni mēģinās dēt olas vēlreiz, Ķuze norādīja Latvijas Radio.

“Mēs zinām, ka šī pāra putni pēdējā laikā ir pārojušies. Tas nozīmē, ka teorētiski varētu sagaidīt vēl vismaz vienu olu, bet tas, protams, nav garantēts. Pastāv iespēja, ka tā mātīte atgriezīsies un konflikts šajā ligzdā turpināsies,” sacīja Ķuze.

Jānis Ķuze, LDF tiešraides kameru projekta vadītājs
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Putnu, kas izēda olas, Ķuze gredzenojis 2016. gada 25. maijā Jaunpils apkārtnē. Tā ir jauna mātīte, kas sasniegusi ligzdošanas vecumu un meklē ligzdošanas teritoriju, skaidro Ķuze. Viņš pieļauj, ka svešo putnu vēl redzēs ligzdas tuvumā un konflikti turpināsies.

Kā vēstīts, pirmo olu Milda izdēja 15. martā, kas, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, bija pāris dienas vēlāk. Otro olu jūras ērgļu mātīte izdēja 18. martā.

Kopš 2017. gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji bija devuši vārdus Milda un Raimis. Tiešraidē no jūras ērgļu ligzdas pagājusī sezona sākās ar skatītājus satraucošiem notikumiem – pazuda jūras ērgļu tēviņš Raimis. LDF tiešraides kameru projekta vadītājs Ķuze iepriekš prognozēja, ka mātīte Milda, kura perēja trīs olas, viena nevarēšot nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā bija maz ticama. Neskatoties uz to, divi putnēni izšķīlās, taču pārtikas trūkuma dēļ gāja bojā.

Kopš 2021. gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu K kungs. Šā gada 18. februārī K kungs kamerā bija redzams pēdējo reizi.

2022. gada 20. februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram tika dots pagaidu vārds S kungs. Pagājušajā nedēļā S kungam deva vārdu Voldis par godu karā ierautās Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim.

Durbes ligzda tiek vērota tiešraidē jau kopš 2015. gada. Ligzdā notiekošo iespējams komentēt "Dabasdati.lv" forumā latviešu valodā un "Looduskalender.ee" forumā angļu valodā.

Kā vēstīts, jūras ērgļu mītne Kurzemē, Durbes novadā, ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Šī ligzda ir tiešraižu veterāne – vērojama jau kopš 2015. gada. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015. gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata "Brīnumola".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti