Iedzīvotāji kampaņas laikā nodevuši 322 vēsturiskos radioaktīvos priekšmetus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Kampaņas ietvaros divu mēnešu laikā iedzīvotāji drošai apsaimniekošanai nodevuši 322 vēsturiskos radioaktīvos priekšmetus – sešus pulksteņus, astoņus kompasus, septiņas mēriekārtas vai to sastāvdaļas, 230 militāros vēsturiskos priekšmetus, 68 dūmu detektorus un piecus radioaktīvos avotus, informēja Valsts vides dienestā (VVD).

Starp pieņemtajiem priekšmetiem lielākā dozas jauda nomērīta radioaktīviem avotiem, kas izvietoti uz lidmašīnas korpusa, apledojuma kārtas biezuma noteikšanai (pretapledojuma detektori), un citam vēsturiski militāram priekšmetam – mērskalai ar rādija Ra-226 radioaktīvās krāsas pārklājumu. Pieņemtajiem priekšmetiem dozas jauda 10 līdz 200 reizes pārsniedz dabīgā fona līmeni Latvijā.

Salīdzinājumam – viena zoba rentgenizmeklējumā pacients var saņemt 10 reizes vairāk par dabīgā fona līmeņa starojumu, krūšu kurvja rentgenizmeklējumā – tūkstots reizes vairāk un vienā datortomogrāfijas izmeklējumā krūšu kurvim pacients var saņemt līdz pat 60 tūkstoš  reižu vairāk radiācijas starojuma salīdzinājumā ar dabīgā fona līmeņa starojumu Latvijā, kas ir starojuma fons, kādā atrodamies ik dienas un kas nerada kaitējumu cilvēka veselībai.

VVD skaidroja, ka, izpētot pieņemtos priekšmetus, 75% gadījumos uz virsmas konstatēta alfa radioaktīvā nosmērētība sakarā ar priekšmeta krāsas pārklājuma bojājumu. Piemēram, tādiem priekšmetiem kā kuģa pulksteņiem, vēsturiski militāriem priekšmetiem un mēriekārtām. Šajos gadījumos palielinās bīstamība cilvēkam piesārņot organismu un vidi, mājokli, mājdzīvniekus un apkārtni. Alfa starojumu aiztur pat papīra lapa, kā arī cilvēka āda, tas nespēj izspiesties cauri epidermai – ādas ārējam slānim, ja tā ir vesela un nav savainojumu, piemēram, vaļējas brūces.

Taču alfa daļiņas var ieelpot, kā arī ar pārtiku tās var nonākt cilvēka organismā, radot iekšēju apstarojumu.

Kampaņa tika rīkota ar mērķi vērst uzmanību uz vēsturiskajiem radioaktīvajiem priekšmetiem,  un to īstenoja VVD Radiācijas drošības centrs sadarbībā ar VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru" (LVĢMC).

VVD skaidroja – 2022. gads un Ukrainā notiekošā karadarbība likusi aizdomāties arī par Latvijas drošības un tajā skaitā radiācijas drošības jautājumiem. Ja radiācijas drošības apdraudējums avāriju vai militāru uzbrukumu gadījumā ir identificējams, tad par radiācijas avotiem, kas atrodas mums apkārt, aizdomājas vien retais, un bieži vien tie paliek nepamanīti.

VVD RDC informēja – radioaktīvus priekšmetus par maksu var nodot radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons", Baldones pagastā, Ķekavas novadā, ko apsaimnieko VSIA LVĢMC (tālr.: 67032620, 67032665, e- pasts: [email protected]). Ja ir aizdomas par radioaktīva priekšmeta atrašanu, iedzīvotāji aicināti sazināties ar VVD (tālr.: 26338800, e-pasts: [email protected]), kur Radiācijas drošības centrs sniegs konsultāciju par priekšmeta atpazīšanu un aizsardzības pasākumiem.

Plašāk par to, kā atpazīt radioaktīvus priekšmetus, kur sastopama radiācija u.c. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti