Eirāzijas lūsi iekļauj Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eirāzijas lūsis (Lynx lynx) iekļauts Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. To otrdien, 12. aprīlī, lēma valdība, apstiprinot grozījumus noteikumos par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu.

Valdība nolēma Eirāzijas lūsi izslēgt no "Ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu saraksta" un iekļaut "Īpaši aizsargājamo sugu sarakstā".

Tas nozīmē izslēgt sugu no medījamo dzīvnieku sugu saraksta, teikts noteikumu grozījumu anotācijā.

Eirāzijas lūsis ir Latvijā īpaši aizsargājamo sugu sarakstā kopā ar vēl 26 citiem zīdītājiem.

Noteikumu grozījumi izstrādāti pēc Valsts kontroles (VK) ieteikuma un Eiropas Padomes 1992. gada 21. maija direktīvas par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību ieviešanai. 

KONTEKSTS:

VK revīzijā secināja: Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo sugu –  lūšu, vilku –  un briežu dzimtas (pārnadžu) dzīvnieku medību limiti Latvijā tiek noteikti, ņemot vērā dzīvnieku skaitu. Tomēr šī informācija dažādos datu avotos atšķiras, piemēram par lūšiem līdz pat astoņām reizēm. Tas dod iespēju ar datiem manipulēt, īpaši –  pieņemot lēmumus par sezonā nomedījamo dzīvnieku skaitu.

No 23 Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās mīt lūši, to medības ir atļautas tikai trijās valstīs – Latvijā, Somijā un Zviedrijā. Latvijā lūšu medību limits ievērojami pārsniedz abās pārējās valstīs noteiktos limitus. VK vērsa uzmanību, ka par lūšu medību iespējām Latvijā lemj Valsts meža dienests (VMD), nevis Dabas aizsardzības pārvalde, kuras atbildībā ir īpaši aizsargājamo sugu aizsardzība.

VMD 2021./2022. gada medību sezonā nenoteica pieļaujamo lūšu nomedīšanas apjomu un neizsniedza lūšu medību atļaujas. Šāds lēmums saistīts ar lūša kā medījamas sugas statusa maiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti