Dienas ziņas

Spriedīs par Slovākijas premjerministra pārvešanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Valkā lūsis nolaupa mājdzīvniekus

Valkā iedzīvotājai bažas par lūša vizītēm – aiznesis pudeļpīli un drosmīgi sauļojies uz terases

Valkas centrā nesen manīts lūsis, kurš uzbrucis kādas ģimenes mīluļiem – pudeļpīlēm. Saimniece stāsta, ka tagad katru dienu raugās pa logu bažās, vai plēsīgais dzīvnieks neatgriežas, jo tā nebija lūša pirmā ciemošanās. Tikmēr eksperti skaidro, ka dzīvnieku ir iespējams notvert un pārvietot uz citu vietu, bet tas ir sarežģīti.

Par to, ka lūsis aiznesis viņas ģimenes dzīvnieku, Ilze Zalužinska uzzināja kādā vakarā, pārskaitot pudeļpīles, kurai katrai ir dots vārds. Un vienas – vārdā Kivī – trūka. Pētot kameru ierakstus, atklājās, ka Kivī nonākusi lūša nagos.

Valkas iedzīvotāja Ilze sacīja: "Nav tā, ka mēs gribam barot lūsi. Viņš ir aizsargājams, bet viņam nav jābūt pilsētvidē. Mums šeit ir arī kaķi, par kuriem uztraucamies. Ir arī bailes, ka, pa pagalmu dzenājot, viņš mums neizdomā pretī nākt."

Nākamā tikšanās ar meža dzīvnieku nebija ilgi jāgaida – lūsis atkal bija ieradies šajā mājā, apgūlies uz mājas terases un sauļojies. 

Ilzes mamma dzinusi prom, taču lūsis nesteidzies pamest pagalmu – skraidījis pa pagalmu, un tikai krietni vēlāk pārlēcis pār divus metrus augsto žogu. Vidzemniece uzsver, ka jūtas neomulīgi, bažījoties, ka lūša apciemojums var atkārtoties.  Arī kaimiņi teikuši, ka dzīvnieks ir manīts pie viņu mājām.

"Mēs kā iedzīvotāji esam ļoti neaizsargāti šajā situācijā, jo mums nav tiesību neko darīt. Mēs nedrīkstam traucēt viņiem šeit uzturēties. Mums dabas pārvaldes rosina viņu tišināt prom... Tas ir viss, ko varam darīt. Nav plašai publikai pieejamas informācijas, kur vērsties," satraucās iedzīvotāja.

Dabas aizsardzība pārvaldē (DAP) skaidroja, ka šis lūsis varētu būt jauns dzīvnieks, kurš nesen pametis ģimeni, tāpēc vēl nav tik veikls un arī nav tik bailīgs.

DAP Dabas departamenta savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Evija Andrušķeviča-Jonāne par kameras ierakstu norādīja: "Likās netipiski, kā viņš to pīli izvēlas, un vēlāk viņam ir grūtības pārlēkt pāri žogam, un tas jau liecināja par viņa ne-meistarību."

Visticamāk, lūšu jaunulis meklējis vieglākos ceļus, kā atrast sev barību.

"Ja kaut kur ir "uzklāts" skrienošs galds, tad tā ir laba izdevība, kā vieglākajā veidā, neapdraudot sevi pašu, izdzīvot," sacīja DAP eksperte.

Lai panāktu, ka lūsis nākamajās dienās neatgriežas, pēc iespējas labāk jāizolē jebkāds potenciālais medījums. To ieteicams darīt arī kaimiņiem, lai meža iemītnieks būtu spiests meklēt citu vietu, kur iegūt barību. Lūša problēmu Valkā uzticēts risināt pašvaldībai.

Valkas novada pašvaldības izpilddirektors Valdis Šaicāns skaidroja: "Mēs esam sazinājušies ar potenciālu cilvēku, kurš varētu mēģināt šo dzīvnieku noķert. Tomēr man ir jāsaka, ka cerība ir niecīga, un šis dzīvnieks kā kaķu sugas pārstāvis ir uzmanīgs. Noķert varētu būt diezgan sarežģīti."

Latvijā lūšus ir aizliegts medīt, jo tie iekļauti īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Notverot to, paredzēts dzīvnieku aizvest tālāk prom no Valkas pilsētas un palaist mežā. Kā apgalvo speciālisti, cilvēkiem lūsis pamatā neesot bīstams, taču jāatceras, ka stūrī iedzīts plēsējs var kļūt neprognozējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti