Dabas aizsardzības pārvalde: Vijciemā Ziemeļvidzemē cilvēkus apdraud nu jau pieci lāči

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Apsekojot Valkas novada Vijciema lauku teritoriju, kur iepriekš manīti divi pusaugu lācēni, Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti (DAP) pēc redzamajiem postījumiem konstatēja, ka tur siro jau pieci lāči, informēja DAP pārstāve Elīna Ezeriņa.

Reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju par lāču postījumiem Valkas novada Vijciema lauku teritorijā, DAP speciālisti otrdien, 28. septembrī, veica apsekojumu dabā, lai konstatētu jau esošos un potenciālos postījumus, kā arī preventīvi varētu lemt par iespējamiem risinājumiem situācijas normalizēšanai.

DAP speciālisti kopā ar Valkas novada Medību koordinācijas komisijas pārstāvi apsekoja četras viensētas un Vijciema čiekuru kalti.

Pēc postījumu rakstura redzams, ka šajā teritorijā nu jau viesojas divas atsevišķas lāču grupas. Vienā kompānijā darbojas  divi lāču pusaudži, kuri, spriežot pēc uzvedības, visticamāk, agri palikuši bez mātes un līdz galam nav apguvuši dabiskās prasmes sarūpēt sev pārtiku, tāpēc meklē pārtikas pārpalikumus cilvēku mītņu tuvumā.

Savukārt otrā grupā ir trīs lāči – iespējams, māte ar pusaugu lācēniem, kuriem viņa māca pārtikas sarūpēšanas prasmes, tostarp medus iegūšanu no bišu stropiem. Netālu no Vijciema čiekurkaltes vairākās vietās postīti dārzi, dravas un viensētas, turklāt dzīvnieki ir mēģinājuši arī iekļūt telpās, kas norāda uz reālu apdraudējumu ne tikai infrastruktūrai, bet arī vietējiem iedzīvotājiem.

“Šī vairs nav nebēdnīga lācīšu draiskošanās un mielošanās ar plūmēm, kā tas sākumā pavīdēja sociālo tīklu komentāros. Lāči siro pa māju pagalmiem, lūkojas māju logos, ko apliecina ķepu nospiedumi uz stikla, skrāpējas gar sienām, nebaidās no auto, pārbiedējot un, iespējams, apdraudot vietējos iedzīvotājus.

Tas, ka lāči ir mēģinājuši iekļūt ēkās, jau norāda uz to, ka runa ir par reāliem draudiem iedzīvotājiem, kurus nedrīkstam ignorēt,” situācijas nopietnību raksturoja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Tā kā Latvijā lāču populācija ir neliela, turklāt tā atjaunojas pamazām, zvēriem ieklīstot lielākoties no Igaunijas un Krievijas, valstī trūkst praktiskas pieredzes un zināšanu par šiem dzīvniekiem, norādīja DAP. Iedzīvotājiem nav skaidrības, kad lāču uzvedība un rīcība kļuvusi nekontrolējama un kad tiek apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība. Tāpēc DAP speciālisti jau ir apzinājuši kaimiņvalstu pieredzi līdzīgās situācijās un izstrādājuši rīcības plānu ar vairākiem alternatīvajiem risinājumiem. 

Risinājumi klātienē pārrunāti arī ar Valkas novada Medību koordinācijas komisiju, kuras pārstāvji ir izteikuši gatavību koordinēt lāču aizbaidīšanu, izmantojot gaismas un trokšņa salūtu munīciju – spēcīgus gaismas uzliesmojumus un troksni radošu munīciju.

“Lāči šādā gadījumā tiktu, iespējams, vairāk nobiedēti. Un, kā atzīst zinātnieki, lāči ilgstoši atceras vietu, kura radījusi tiem trauksmi, un apzināti turp vairs nedodas,” skaidroja DAP pārstāve Strode.

“Šo pasākumu mērķis ir panākt, lai lāči neiet mājās un nerada draudus viensētās dzīvojošajiem,” viņa uzsvēra.

DAP aicināja Valkas novada iedzīvotājus ziņot par līdzīgiem postījumiem un konstatēto lāču viesošanos īpašumos, rakstot uz e-pastu [email protected], iespēju robežās pievienojot foto vai video fiksāciju, kā arī ziņot Valkas novada pašvaldībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti