Rīta Panorāma

Pasaulē gatavojas jaunā gada sagaidīšanai

Rīta Panorāma

Prezidentūru ES pārņems Zviedrija

Aicina parūpēties par dzīvniekiem uguņošanas laikā

Aicina pasargāt savus dzīvniekus no svētku uguņošanas radīta stresa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Vai tiešām suns elpu aizrāvis un ar sajūsmas pilnām acīm skatās svētku uguņošanu? Šādu jautājumu uzdod dzīvnieku patversmju pārstāvji. Viņiem katrs jaunais gads iesākas ar dzīvnieku pieplūdumu, kuri no saviem saimniekiem aizmukuši, panikā bēgot no petaržu izraisītajiem trokšņiem.

Dzīvnieku patversmes ar bažām gaida gadumijas nakti, kad visās malās iedzīvotāji, svinot jaunā gada iestāšanos, šauj petardes, tādā veidā radot paniku daudzos dzīvniekos.

Dzīvnieku patversmes "Labās mājas" pārstāve Līva Romele norādīja: "Ir jautājums, kas notiek saimnieku galvās? Viņi ņem līdzi sunīti uz salūtu. Vai viņiem liekas, ka arī suns elpu aizrāvis un sajūsmas pilnām acīm skatās salūtu, vēro krāsu buķeti?  Vai viņam tiešām liekas, ka tas ir kaut kas, kas sunim ir jāredz, kas sunim ir jāpiedzīvo, ka dzīvniekam vispār patīk?"

Uguņošanas izraisītais troksnis dzīvniekiem var radīt milzīgu stresu. Šādos brīžos viņu uzvedība ir neprognozējama.

Dzīvnieku patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone teica: "Ja arī jūs esat pārliecināti, ka jūsu dzīvniekam nav bail no uguņošanas, tad var notikt pirmā reize, kad viņš sabīstas, izraujas no klēpja, no rokām, no pavadas un tomēr aizbēg."

Savukārt Romele skaidroja, ka stresa situācijā dzīvnieka pirmā doma ir glābties, tāpēc viņš var neklausīt saimnieku, skriet un attapties nezināmā vietā, nespējot atrast atpakaļceļu.

Pa dienas vidu ar suni vajadzētu kārtīgi izstaigāties, lai dzīvnieks nebūtu jāved ārā vēlās vakara stundās, kad visās malās tiek šautas petardes.

"Ja saimnieki iepriekšējos gados novērojuši, ka salūta radītie trokšņi rada ļoti lielu stresu, izteiktu paniku, tad ir veterinārajās aptiekās nopērkami dabīgi, dzīvniekam saudzīgi nomierinoši medikamenti, kurus var tajā dienā vai dažas dienas ātrāk iedot," norādīja "Labās mājas" pārstāve.

Suņi, kas parasti uzturas sētā, Jaungada naktī būtu jāielaiž iekštelpās.

"Stresa un baiļu ietekmē dzīvnieks var pārlekt lielāku sētas augstumu nekā parasti. Viņš var izspraukties cauri mazākam caurumam, pa kuru viņam agrāk nav bijusi interese līst," skaidroja patversmē.

Bet "Ulubeles" pārstāve aicināja: "Ja jūs redzat, ka pie jūsu veikala, degvielas uzpildes stacijas vai privātmājas ir pieklīdis sabijies dzīvnieks, nedzeniet viņu prom, ielaidiet patvērumā, sauciet glābējus, zvaniet policijai."

Patversmēs arī atgādina, ka suņiem ir jābūt čipotiem un reģistrētiem. Dzīvnieku ķērājiem atrodot šādu noklīdušu suni, tas nenonāks patversmē, jo saimnieks uzreiz tiks sazvanīts.

"Vēl papildus drošības elements ir uz kakla siksnas uzlikt piekariņu ar dzīvnieka vārdu un saimnieka telefona numuru. Ja nav piekariņa, tad uz brezenta kakla siksnas ar marķieri var uzrakstīt savu telefonu. Ja kāds cilvēks pamanīs jūsu dzīvnieku, tādā veidā viņš uzreiz zvanīs. Nebūs jāiesaista ne policija, ne ķērāji," teica Džonsone.

Iedzīvotāji arī aicināti rūpīgi izvērtēt, vai tiešām šogad ir jārīko privātās uguņošanas.

"Ne tikai daudziem dzīvniekiem ir paniskas bailes no uguņošanas, bet šobrīd arī ļoti daudziem līdzcilvēkiem, kas pie mums atraduši patvērumu. Jebkurš blīkšķis, raķešu šāvieni, visticamāk, nerada prieku, bet atgādina par šausmām," sacīja "Ulubeles" vadītāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti