VIDEO. Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā ieradies iemītnieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Tiešraides balto stārķu ligzdā, kas uzvīta uz AS "Sadales tīkls" elektroapgādes balsta un kuras iemītnieki ikgadēji tiek dēvēti par Fāzi un Voltu, šonedēļ apmeties stārķis, kura gaitas interesenti varēs vērot sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu nodrošinātajās tiešraidēs.

AS "Sadales tīkls" informēja, ka no siltajām zemēm atgriezies svētelis ligzdā apmeties 28. marta pēcpusdienā un jaunajā mājvietā aizvadījis pirmās naktis. Nakts uz ceturtdienu izvērtusies sniegota.

Stārķis patlaban iekārto ligzdu un periodiski dodas barības meklējumos.

Tiešraides vērotāju vidū tikmēr raisās diskusijas, vai jaunais ligzdas iemītnieks varētu būt tas pats, kas ligzdu apdzīvoja arī pērn.

Aizvadītā ligzdošanas sezona bija priecīgiem notikumiem bagāta – ikviens interesents varēja vērot, kā stārķu pāris aprūpēja un izaudzināja četrus jaunputnus – no pirmās olas līdz pat brīdim, kad jaunuļi pameta ligzdu. Ornitologi atzina, ka pērnā gada situācija, kad izaudzināti četri mazuļi, ir visnotaļ neierasta, jo lielākoties viens pāris izaudzina divus jaunputnus.

Latvijā ligzdo 4% jeb aptuveni 13 500 balto stārķu no to kopējās populācijas pasaulē. Aptuveni 75% jeb apmēram 8000 ligzdas atrodas uz elektrolīniju balstiem, kas elektrības tuvuma dēļ nav tā drošāka ligzdošanas vieta. Jāņem vērā, ka balto stārķu ligzdas svars ir vidēji 400–600 kilogrami, bet ilggadējās ligzdas, īpaši salīstot, var svērt pat tonnu. Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā  turpina uzstādīt metāla ligzdu pamatnes.

Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas, skaidroja uzņēmumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti